Podstawą współczesnej komunikacji w biznesie, oprócz spotkań bezpośrednich i rozmów telefonicznych, jest korespondencja mailowa. Każdy z nas codziennie odbiera i wysyła przynajmniej kilka bądź kilkanaście maili, które są wygodnym sposobem na wymianę informacji czy dokumentów.

Niestety czasami zdarzają się problemy z otrzymywaniem poczty e-mail przez adresatów naszych wiadomości, czego skutki mogą być opłakane (szczególnie jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy). Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są blacklisty spamowe. Czym one są i jak sobie z nimi radzić?

Czym są blacklisty spamowe?

Wiele skrzynek mailowych służy w internecie tylko i wyłącznie dystrybucji wiadomości śmieciowych - czyli spamu. Z domenami, w których tego typu skrzynki działają, walczą tzw. blacklisty spamowe. Są to internetowe rejestry - czarne listy - gromadzące informacje o numerach IP komputerów i domen, których działalność została uznana za szkodliwą (spamerską).

List spamowych funkcjonuje w sieci wiele. Są one niezależne od siebie i każda z nich kieruje się różnymi kryteriami kwalifikacji danego adresu czy domeny jako nadawcę spamu. Jeśli więc zastanawiasz się dlaczego Twój nr IP czy domena została wpisana na blacklistę, musisz szukać przyczyny na stronie internetowej danej listy. Zazwyczaj powody wpisania domeny na listę spamową są związane z:

 • nieprawidłową konfiguracją domeny internetowej,
 • podejrzaną konstrukcją stopki mailowej,
 • wysyłką maili z urządzeń o numerach IP uznawanych za podejrzane,
 • adresatem wiadomości mailowej (który np. nie życzy sobie otrzymywania niezamówionych maili).

Jak sprawdzić czy domena znajduje się na blacklistach spamowych?

Umieszczenie domeny na jednej z popularnych list antyspamowych może skutkować tym, że maile wysyłane z kont w tej domenie nie będą dochodziły do wszystkich bądź wybranych adresatów. Czasami jako nadawcy zostaniemy o tym poinformowani (otrzymamy zwrot wysłanej wiadomości), jednak nie jest to regułą.

W razie podejrzeń, że Twoja domena mogła zostać umieszczona na którejś z blacklist spamowych, najłatwiej sprawdzić to na jednej ze stron przeznaczonych do badania kondycji strony. I tak, np. na mxtoolbox.com/blacklists mamy możliwość zweryfikowania czy nasz adres IP / domena nie znajduje się na którejś z ponad 100 najbardziej znanych listach antyspamowych.

Jak usunąć wpis o domenie z listy spamowej?

Jeśli nasza domena znajduje się na czarnej liście spamowej, aby korzystanie z niej nie generowało już więcej problemów, musimy spróbować ją stamtąd usunąć. Możliwość usunięcia naszego adresu z blacklisty ściśle wiąże się z przyczyną, dla której pierwotnie się on na niej znalazł. Dopiero wtedy gdy wyeliminujemy przyczynę, możemy myśleć o skasowaniu wpisu o naszej domenie z listy spamowej.

Tak jak wcześniej wspomniałem, kryteria umieszczenia domeny na blackliście mogą być różne - indywidualne dla danego rejestru adresów spamowych. Dlatego też ta sama domena może zostać potraktowana za spamerską przez jedną listę, a przez inne już nie. Aby poznać przyczyny dopisania naszego adresu do blacklisty należy udać się na jej witrynę - zazwyczaj na stronach blacklist można znaleźć mniej lub bardziej szczegółowe informacje na ten temat.

Wiedząc już dlaczego nasza domena została umieszczona na blacklistach, wyeliminujmy źródło problemu (w zależności od potrzeb - np. ponownie konfigurując domenę internetową, skanując serwer z naszą stroną programem antywirusowym, usuwając złośliwe skrypty itd.). Gdy przyczyna uznania naszego adresu za spamerski zostanie usunięta, możemy zwrócić się do administratorów danej blacklisty o ponowne zweryfikowanie domeny. Najczęściej jest to możliwe za pomocą udostępnionych na stronach blacklist procedur skreślania domeny z danej listy spamowej, działających w trybie:

 • automatycznym - niezależnym od nas. Adresy IP i domeny weryfikowane są okresowo i w zależności od spełnienia kryteriów uznawania ich za spamerskie, trafiają na blacklisty bądź są z nich wykreślane. W tym trybie nie musimy podejmować żadnych działań poza usunięciem przyczyny zakwalifikowania naszej domeny jako spamerską (i zaopatrzenia się w cierpliwość).
 • manualnym - wymagającym ręcznego wywołania przez nas procedury weryfikacyjnej. Po usunięciu przyczyn zakwalifikowania domeny jako spamerskiej, za pomocą mechanizmów udostępnionych i opisanych przez administratorów danej blacklisty, określamy ją jako gotową do ponownej weryfikacji. Po sprawdzeniu, jeśli kolejne problemy nie zostaną wykryte, wpis o naszym adresie powinien zostać usunięty z listy spamowej.

Oczywiście, tego typu procedury czasami zawodzą - jeśli więc nasze działania nie przynoszą spodziewanych rezultatów, możemy spróbować skontaktować się z administratorami danej blacklisty spamowej w sposób bezpośredni. Pamiętajmy, że blacklisty są tworem bardzo użytecznym, bez których internet już dawno zostałby doszczętnie zasypany spamem. Osobom prowadzącym listy spamowe nie zależy więc na tym żeby niesłusznie wprowadzać na nie jak największą liczbę domen, a na skutecznej walce z niechcianym mailingiem.

Przeczytaj również:


 • Brak komentarzy
Dodaj komentarz

 • Firmowa strona internetowa sobota, 13, luty 2016

  Prowadząc firmową stronę internetową często zależy nam na wyeksponowaniu jej określonego fragmentu (np. formularza kontaktowego, oferty czy promocji), tak aby przykuwał uwagę...

 • Reklama w internecie wtorek, 14, styczeń 2014

  Dzisiejszy internet przepełniony jest reklamami. Czyhają one na internautę praktycznie wszędzie, przybierając przeróżne formy: dźwięku, obrazu, tekstu czy też interaktywnych gier....

 • Firmowa strona internetowa niedziela, 03, styczeń 2016

  Czasem po wpisaniu w przeglądarce adresu własnej strony internetowej można się wielce zdziwić i np. jej nie zastać. Bądź, co gorsze, zastać zupełnie inną o - delikatnie mówiąc -...

 • Firmowa strona internetowa piątek, 11, listopad 2016

  Wykorzystanie kreatora stron WWW jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na nowoczesną i funkcjonalną witrynę internetową. Dodatkowo, jeśli stronę internetową zbudujemy za jego pomocą...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Również na stronie:

 • Narzędzia pracy grupowej czwartek, 21, listopad 2013

  Jeszcze dekadę temu praca zespołowa w typowym biurze była w zasadzie niemożliwa. Ze względu na brak odpowiednich narzędzi, desygnowany do wykonania danego zadania zespół nie mógł pracować...

 • Systemy informatyczne dla firm poniedziałek, 08, czerwiec 2015

  Aby oprogramowanie mogło skutecznie wspierać działalność firmy, musi być dopasowane do potrzeb prowadzonego biznesu i jego specyfiki. Z tego względu wiele przedsiębiorstw decyduje się na...

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 14, czerwiec 2014

  Nawet jeśli Twoja firma nie jest duża i liczy kilku pracowników, którzy korzystają ze wspólnych zasobów, takich jak np. sala konferencyjna, samochód służbowy bądź różnego rodzaju...