Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie doświadczył na własnej skórze działania złośliwego oprogramowania. Utrata cennych danych, niestabilność działania systemu, kradzież haseł bądź tożsamości - to tylko niektóre z możliwych skutków zainfekowania komputera przez wirusy. Aby się przed nimi bronić, zwykle instalujemy na naszych domowych pecetach programy antywirusowe, które potrafią ochronić nasze dane przed większością zagrożeń.

Co dziwne, często nie pamiętają o tym przedsiębiorcy oraz administratorzy sieci (wierzący zapewne w niezawodność swoich firewalli). Dziwne zwłaszcza dlatego, że firma na skutek zainfekowania wirusem bądź ataku hakerskiego może stracić znacznie więcej niż osoba prywatna. A za ochronę firmowych zasobów informatycznych nie trzeba wcale płacić - istnieją bowiem dobre darmowe programy antywirusowe, które można wykorzystywać zarówno w domu, jak i w biurze.

{flike}

Darmowy antywirus w domu niekoniecznie bezpłatny w firmie

Na rynku istnieje wiele darmowych programów antywirusowych, których licencje nie pozwalają na ich bezpłatne stosowanie w firmie. Na użytek komercyjny nie pozwalają m.in. popularne antywirusy (wolne od opłat w warunkach domowych) avast! Free Antivirus, Panda Cloud Antivirus, ZoneAlarm Free Antivirus (wszystkie trzy pozwalają natomiast na stosowanie przez organizacje non-profit), AVG Anti-Virus Free Edition, Avira Free Edition czy Outpost Security Suite Free (darmowe wyłącznie w przypadku użytku niekomercyjnego).

8 najlepszych darmowych programów antywirusowych dla firm

Na szczęście komercyjnego wykorzystywania w firmie nie zabraniają producenci kilku innych dobrych programów antywirusowych. Oto 8 najpopularniejszych, które zapewnią najlepszą ochronę komputerom w naszym przedsiębiorstwie.

1. Comodo Antivirus

Comodo Antivirus to przyjazny użytkownikowi (ładny i nieskomplikowany interfejs), a do tego w pełni darmowy program antywirusowy, z którego można korzystać zarówno w domu, jak i w firmie. Charakteryzuje się niezłą skutecznością wykrywania złośliwego oprogramowania nawet wówczas, gdy na komputerze użytkownika brakuje aktualnych sygnatur wirusów. Wszystko za sprawą wykorzystania "chmury" (Cloud Aware Security). Comodo Antivirus chroni komputer zarówno w trybie rzeczywistym (ochrona behawioralna), jak i na żądanie (w tym w specjalnym środowisku Sandbox, służącym do uruchamiania podejrzanych aplikacji w całkowicie odizolowanych warunkach). Program monitoruje ponadto naszą skrzynkę mailową. Comodo Antivirus posiada stworzoną przez społeczność użytkowników polską wersję językową.

Comodo Antivirus można pobrać ze strony: http://antivirus.comodo.com.

2. Microsoft Security Essentials

Microsoft Security Essentials to darmowy pakiet ochronny dla użytkowników systemu Windows w wersji starszej niż ósma (Windows 8 posiada wbudowaną aplikację Windows Defender, która występowała już co prawda w starszych wersjach okienek, jednak chroniła jedynie przed rootkitami - natomiast najnowsza zapewnia kompleksową ochronę antywirusową, pełni również rolę firewalla). Można go wykorzystywać do celów komercyjnych, jednak na maksymalnie 10 stanowiskach roboczych. Microsoft Security Essentials charakteryzuje się skutecznością w wykrywaniu złośliwego oprogramowania oraz podstawową funkcjonalnością typową dla programów antywirusowych (ochrona rezydentalna, skanowanie na żądanie, opcja kwarantanny). Niestety, szybkość jego działania i wykorzystanie zasobów nie zawsze są satysfakcjonujące.

Microsoft Security Essentials można pobrać ze strony: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/security-essentials-all-versions.

3. Immunet Free Antivirus

Immunet to stworzony przez byłych inżynierów Symanteca, działający w chmurze, darmowy program antywirusowy. Jego atutem jest skuteczna ochrona rezydentalna oraz szybkość działania (Immunet zużywa znacznie mniej zasobów komputera niż produkty konkurencyjne, wymaga jednak stałego połączenia z internetem). Program posiada dwa silniki oraz kilka trybów skanowania (w tym możliwość przeskanowania własnej sieci kontaktów). Immunet może być wykorzystywany jako dodatkowa warstwa ochronna, uzupełniająca inny system antywirusowy.

Immunet Free Antivirus można pobrać ze strony: http://www.immunet.com/free/index.html.

4. NANO Antivirus

Rosyjski (lecz posiadający angielską wersję językową) program antywirusowy o bardzo przejrzystym interfejsie i dobrej wykrywalności zagrożeń komputera. Minusem aplikacji jest spora zasobożerność i niestabilność działania (produkt młody - w wersji beta, rozwojowy).

NANO Antivirus można pobrać ze strony: http://www.nanoav.ru.

5. UnThreat Free Antivirus

Mimo że cypryjski producent UnThreat Free Antivirus chwali się wysoką skutecznością swojego oprogramowania antywirusowego, ze względu na jego małą popularność i brak empirycznych danych na ten temat, trudno ją zweryfikować. Wiadomo na pewno, że aplikacja wyposażona jest we wszelkie wiodące mechanizmy wykrywania zagrożeń oraz, że jest darmowa zarówno dla użytkownika domowego, jak i dla firm.

UnThreat Free Antivirus można pobrać ze strony: http://www.unthreat.com/free-antivirus.

6. Baidu Antivirus

Podmiotem odpowiedzialnym za rozwój aplikacji jest największa chińska przeglądarka internetowa - Baidu. Baidu Antivirus wyróżnia bardzo przejrzysty interfejs oraz szybkość działania (niewielkie rozmiary, zastosowanie chmury obliczeniowej), a także trzy silniki antywirusowe - w tym jeden znany z cenionego niemieckiego programu antywirusowego Avira.

Baidu Antivirus można pobrać ze strony: http://antivirus.baidu.com/en.

7. Kingsoft Antivirus

Kolejny produkt chińskiego pochodzenia - tym razem firmy Kingsoft, producenta wielu innych cenionych aplikacji. Podobnie jak Baidu, program do skutecznego działania wymaga połączenia z internetem (zastosowanie chmury), dzięki temu jest natomiast lekki, efektywny i niewymagający pod względem zasobożerności. Stale rozwijany przez producenta, cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników.

Kingsoft Antivirus można pobrać ze strony: http://www.kingsoft.co/kav.php.

8. ClamWin Free Antivirus

ClamWin Free Antivirus to kolejny darmowy program antywirusowy. Wyróżnia go harmonogram skanowania (dzięki któremu możemy zdefiniować preferowane terminy skanowania systemu) oraz dostępne wtyczki do Microsoft Outlooka oraz Internet Explorera. Na jego niekorzyść przemawia natomiast dość przestarzały interfejs graficzny.

ClamWin Free Antivirus można pobrać ze strony: http://www.clamwin.com.

Przeczytaj również:


Dodaj komentarz


Piotr Rawski
Informatyk i ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwoju i wdrażaniu systemów IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy. ⮕ kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog poświęcony zarządzaniu w IT:
⮕ piotrrawski.pl

Również na stronie:

  • Zarządzanie projektami i zasobami wtorek, 03, kwiecień 2018

    Serwis należy do tej grupy usług, które bardzo cenią konsumenci, a za którymi - delikatnie mówiąc - nie przepadają producenci i dystrybutorzy. Wszystko za sprawą SLA (Service Level...

  • Systemy informatyczne dla firm piątek, 17, lipiec 2015

    Systemy informatyczne warto ze sobą integrować, należy to jednak robić z głową - pamiętając o wzbogaceniu mechanizmów synchronizacyjnych o obsługę błędów. Jej brak może skutkować...

  • Marketing poniedziałek, 28, grudzień 2015

    W tradycyjnym ujęciu (np. w prasie) za dobry artykuł uważa się taki, który zainteresuje czytelnika, zachęci go do zapoznania się z innymi treściami tego samego autora czy redakcji, a w...