Nie od dziś wiadomo, że człowiek to istota z natury leniwa - niechętna do jakiegokolwiek wysiłku. Oczywiście nie oznacza to, że każdy w swojej pracy robi wszystko, aby nic nie robić. Jednak wszystkim nam czasem przydarza się w niej nieco zbyt duże rozprężenie. Z punktu widzenia pracodawcy jest to sytuacja bardzo niekorzystna - wszak każda godzina "najmu" pracownika to określony koszt dla firmy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby monitorowania poczynań podwładnych, które z pewnością pozytywnie wpływają na ich efektywność. Czy w sposób etyczny? - tę kwestię pozostawiamy indywidualnej ocenie Czytelnika.
{flike}
Jak skutecznie kontrolować poczynania pracowników?
Firmy bardzo różnie podchodzą do kwestii monitorowania pracy swojego personelu. Może się to objawiać m.in.:
- Zupełnym brakiem kontroli pracowników. Zaufanie jest oczywiście podstawą sukcesu każdego zespołu, jednak brak jakiejkolwiek kontroli wzmaga ryzyko nadużyć ze strony pracowników.
- Stosowaniem lustra weneckiego / monitoringu wideo. Idealne rozwiązanie dla przełożonych. Dla pracowników - wręcz przeciwnie: wzmaga stres i wywołuje nerwową atmosferę.
- Monitorowaniem czasu pracy. Rozwiązuje problem tylko połowicznie - informuje o tym kiedy wykonywano pracę, nie ukazując w jaki sposób ją wykonywano.
- Raportowaniem. Przełożony może wymagać od swoich podwładnych składania okresowego raportu z wykonanej pracy. Niestety podczas przygotowywania raportu może dochodzić do różnego rodzaju nadużyć.
- Różnicowaniem poziomów uprawnień w systemach informatycznych. Każdy nowoczesny system informatyczny (np. finansowo-księgowy, CRM czy ERP) umożliwia stworzenie zróżnicowanych poziomów uprawnień dla użytkowników, dzięki czemu przełożony jest w stanie monitorować czynności podejmowane przez podwładnych. Niestety jedynie tych, które mają miejsce w danym systemie.
- Monitorowaniem firmowej sieci / blokadą niektórych programów i usług. Administrator firmowej sieci może monitorować przepływ danych pomiędzy jej komputerami, a światem zewnętrznym. Jest również w stanie zablokować dostęp pracownikom do określonych programów, stron internetowych bądź internetu w ogóle (co oczywiście nie jest dobrym pomysłem).
- Wykorzystywaniem oprogramowania do śledzenia poczynań pracowników. Pozwalają m.in. sprawdzić, co pracownik w danej chwili (bądź w danym okresie) robi(ł) na swoim komputerze. Polskojęzycznym aplikacjom tego typu poświęciliśmy poniższy akapit.
Polskie programy komputerowe do śledzenia pracowników
1. Mini Monitoring
Mini Monitoring to działający w ukryciu program polskiego producenta, monitorujący i zapisujący wszelkie poczynania użytkownika komputera. Program zapisuje zrzuty ekranu pracownika, pełną historię jego pracy, wszystkie nowo otwarte okna i odwiedzone strony internetowe. Mini Monitoring przechwytuje także wszystkie wpisywane znaki na klawiaturze i przypisuje je do konkretnych okien i programów. Mini Monitoring pozwala blokować wyświetlanie wybranych stron internetowych i uruchamianie wybranych programów. Program składa się z dwóch modułów: programu nadzorczego i aplikacji monitorującej pracę na komputerze, uruchamiającej się się wraz ze startem systemu - niewidocznej podczas pracy. (www.minimonitoring.com.pl)
2. Axence nVision
System do obsługi i monitorowania sieci lokalnej o bardzo dużych możliwościach. Potrafi m.in. dostarczać kompletnych informacji o poczynaniach pracowników, a także ułatwiać rozwiązywanie ich problemów z komputerem. System dostępny jest w polskiej wersji językowej. (axence.net/pl/)
3. Wizualny Nadzór
Wizualny Nadzór to polski system monitorowania komputerów wewnątrz firmowej sieci - umożliwia śledzenie nawet 100 użytkowników jednocześnie. Pozwala na monitorowanie działań pracownika w internecie, analizuje uruchamiane aplikacje, mierzy czas pracy. Ciekawą funkcją jest możliwość generowania różnorakich raportów - porównań, badania trendów, pracy efektywnej i bezczynnej. Pozwala również na podgląd wszystkich ekranów na żywo, blokowanie ekranu, wybranych aplikacji i stron, audyt oprogramowania, zrzuty ekranów, udostępnia ponadto prosty helpdesk. (www.mmstudio.pl)
4. Oko Szefa
Oko Szefa to kolejny polski produkt umożliwiający zdalne kontrolowanie poczynań pracowników. Umożliwia podgląd ekranu komputera pracownika, mierzenie jego wydajności pracy, przeglądanie pełnej historii jego aktywności (dot. uruchamianych aplikacji i internetu), zarządzanie dostępnymi stronami internetowymi i oprogramowaniem, a także ułatwia kontakt z pracownikiem. (www.okoszefa.pl)
5. Ewida Audit
Ewida Audit to rozbudowany polski program umożliwiający przeprowadzanie audytów sprzętu i oprogramowania w firmie (np. pod kątem jego legalności), a także monitorowanie działań pracowników. Pozwala na śledzenie aktywności pracownika, wykorzystywanego przez niego sprzętu i oprogramowania, odwiedzanych stron WWW oraz blokowanie wybranych zasobów. (www.codenica.pl/audit.html)
Podglądanie pracowników, a polskie prawo
Żadne przepisy prawne nie regulują w sposób jednoznaczny kwestii monitorowania działań pracowników przez pracodawcę. Jednak kierując się zasadą lojalności stron umowy o pracę, a także ochroną prywatności pracownika, za dobrą praktykę przyjmuje się powiadamianie pracownika przez pracodawcę o stosowaniu monitoringu oraz jego szczegółowych zasadach i zakresie już na etapie podpisywania umowy.
Opinię prawną w sprawie dopuszczalności i warunków stosowania monitoringu pracownika na stanowisku komputerowym można znaleźć tutaj.
Komentarze (10)