Nie od dziś wiadomo, że człowiek to istota z natury leniwa - niechętna do jakiegokolwiek wysiłku. Oczywiście nie oznacza to, że każdy w swojej pracy robi wszystko, aby nic nie robić. Jednak wszystkim nam czasem przydarza się w niej nieco zbyt duże rozprężenie. Z punktu widzenia pracodawcy jest to sytuacja bardzo niekorzystna - wszak każda godzina "najmu" pracownika to określony koszt dla firmy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby monitorowania poczynań podwładnych, które z pewnością pozytywnie wpływają na ich efektywność. Czy w sposób etyczny? - tę kwestię pozostawiamy indywidualnej ocenie Czytelnika.

{flike}

Jak skutecznie kontrolować poczynania pracowników?

Firmy bardzo różnie podchodzą do kwestii monitorowania pracy swojego personelu. Może się to objawiać m.in.:

  • Zupełnym brakiem kontroli pracowników. Zaufanie jest oczywiście podstawą sukcesu każdego zespołu, jednak brak jakiejkolwiek kontroli wzmaga ryzyko nadużyć ze strony pracowników.
  • Stosowaniem lustra weneckiego / monitoringu wideo. Idealne rozwiązanie dla przełożonych. Dla pracowników - wręcz przeciwnie: wzmaga stres i wywołuje nerwową atmosferę.
  • Monitorowaniem czasu pracy. Rozwiązuje problem tylko połowicznie - informuje o tym kiedy wykonywano pracę, nie ukazując w jaki sposób ją wykonywano.
  • Raportowaniem. Przełożony może wymagać od swoich podwładnych składania okresowego raportu z wykonanej pracy. Niestety podczas przygotowywania raportu może dochodzić do różnego rodzaju nadużyć.
  • Różnicowaniem poziomów uprawnień w systemach informatycznych. Każdy nowoczesny system informatyczny (np. finansowo-księgowy, CRM czy ERP) umożliwia stworzenie zróżnicowanych poziomów uprawnień dla użytkowników, dzięki czemu przełożony jest w stanie monitorować czynności podejmowane przez podwładnych. Niestety jedynie tych, które mają miejsce w danym systemie.
  • Monitorowaniem firmowej sieci / blokadą niektórych programów i usług. Administrator firmowej sieci może monitorować przepływ danych pomiędzy jej komputerami, a światem zewnętrznym. Jest również w stanie zablokować dostęp pracownikom do określonych programów, stron internetowych bądź internetu w ogóle (co oczywiście nie jest dobrym pomysłem).
  • Wykorzystywaniem oprogramowania do śledzenia poczynań pracowników. Pozwalają m.in. sprawdzić, co pracownik w danej chwili (bądź w danym okresie) robi(ł) na swoim komputerze. Polskojęzycznym aplikacjom tego typu poświęciliśmy poniższy akapit.

Polskie programy komputerowe do śledzenia pracowników

1. Mini Monitoring

Mini Monitoring to działający w ukryciu program polskiego producenta, monitorujący i zapisujący wszelkie poczynania użytkownika komputera. Program zapisuje zrzuty ekranu pracownika, pełną historię jego pracy, wszystkie nowo otwarte okna i odwiedzone strony internetowe. Mini Monitoring przechwytuje także wszystkie wpisywane znaki na klawiaturze i przypisuje je do konkretnych okien i programów. Mini Monitoring pozwala blokować wyświetlanie wybranych stron internetowych i uruchamianie wybranych programów. Program składa się z dwóch modułów: programu nadzorczego i aplikacji monitorującej pracę na komputerze, uruchamiającej się się wraz ze startem systemu - niewidocznej podczas pracy. (www.minimonitoring.com.pl)

2. Axence nVision

System do obsługi i monitorowania sieci lokalnej o bardzo dużych możliwościach. Potrafi m.in. dostarczać kompletnych informacji o poczynaniach pracowników, a także ułatwiać rozwiązywanie ich problemów z komputerem. System dostępny jest w polskiej wersji językowej. (axence.net/pl/)

3. Wizualny Nadzór

Wizualny Nadzór to polski system monitorowania komputerów wewnątrz firmowej sieci - umożliwia śledzenie nawet 100 użytkowników jednocześnie. Pozwala na monitorowanie działań pracownika w internecie, analizuje uruchamiane aplikacje, mierzy czas pracy. Ciekawą funkcją jest możliwość generowania różnorakich raportów - porównań, badania trendów, pracy efektywnej i bezczynnej. Pozwala również na podgląd wszystkich ekranów na żywo, blokowanie ekranu, wybranych aplikacji i stron, audyt oprogramowania, zrzuty ekranów, udostępnia ponadto prosty helpdesk. (www.mmstudio.pl)

4. Oko Szefa

Oko Szefa to kolejny polski produkt umożliwiający zdalne kontrolowanie poczynań pracowników. Umożliwia podgląd ekranu komputera pracownika, mierzenie jego wydajności pracy, przeglądanie pełnej historii jego aktywności (dot. uruchamianych aplikacji i internetu), zarządzanie dostępnymi stronami internetowymi i oprogramowaniem, a także ułatwia kontakt z pracownikiem. (www.okoszefa.pl)

5. Ewida Audit

Ewida Audit to rozbudowany polski program umożliwiający przeprowadzanie audytów sprzętu i oprogramowania w firmie (np. pod kątem jego legalności), a także monitorowanie działań pracowników. Pozwala na śledzenie aktywności pracownika, wykorzystywanego przez niego sprzętu i oprogramowania, odwiedzanych stron WWW oraz blokowanie wybranych zasobów. (www.codenica.pl/audit.html)

Podglądanie pracowników, a polskie prawo

Żadne przepisy prawne nie regulują w sposób jednoznaczny kwestii monitorowania działań pracowników przez pracodawcę. Jednak kierując się zasadą lojalności stron umowy o pracę, a także ochroną prywatności pracownika, za dobrą praktykę przyjmuje się powiadamianie pracownika przez pracodawcę o stosowaniu monitoringu oraz jego szczegółowych zasadach i zakresie już na etapie podpisywania umowy.

Opinię prawną w sprawie dopuszczalności i warunków stosowania monitoringu pracownika na stanowisku komputerowym można znaleźć tutaj.

Przeczytaj również:


  • Marek

    Pomocny artykuł, ale w ogóle nie skupia się na stronie pracowników. Mam małą firmę softwarową, pół roku temu zainstalowałem u siebie jeden z programów, które wymieniłeś i pracownicy zaczęli mi się buntować i gadać za moimi plecami, że ich inwigiluje. Doszło do tego, że 2 programistów powiedziało mi wprost, albo keylogger i podglądanie ich pracy bez ich wiedzy, albo oni, a jak wiadomo o dobrego pracownika ciężko... na szczęście po szczerej rozmowie znaleźliśmy oprogramowanie, które zadowoliło i mnie i ich ;) Polecam panu przetestować PCLogger!

  • U nas w firmie na telefony służbowe zainstalowaliśmy aplikację ikol X. Pozwala ona na kontrolę pracowników poza firmą - gdy są w terenie, na spotkaniach itp. Bardzo dobre urządzenie. I dodatkowo podstawowe funkcje są za darmo, więc można sobie przetestować.

  • Bardzo dobre podsumowanie, tego szukałem, dzięki !

  • Piotr

    Dzień dobry - W zestawieniu zabrakło pierwszego na rynku polskim (polski producent) i chyba najpopularniejszego rozwiązania o nazwie STATLOOK. Warto sprawdzić!

  • popieram przedmówce. statlook/ dawny uplook to rozwiazanie warte uwagi.

  • Marek

    Widzę aktualnie uruchomione procesy przez pracowników przez okoszefa.pl. Uważam, że oprogramowanie jest idealne dla małej firmy, bo z jednego komputera widzę inne w panelu (okienko się ciągle odświeża). Właściwie wszystko monitoruję, w tym odwiedzane strony, procesy, statystyki zachowań. Nie ma też problemu, aby kontaktować się z pracownikami bezpośrednio z panelu oprogramowania. Widzę też, kto ile zrobił i faktycznie z tego rozliczam.

  • Anna

    Wspołczuje wszystkim którzy muszą pracować z szefem, który nieustannie ich śledzi i podgląda co robią. Nie przypomina mi to w żaden sposób zespołu , który pracuję dla wspólnego projektu , szanuję się wzajemnie i sobie ufa, tylko więzienie. Proponuję do tych wszystkich "super" programów i rozwiązań dodać jeszcze łańcuchy do przykuwania pracowników do komputera, żeby przypadkiem na minutę nie przestali pracować plus opaski mangetyczne na nogi, żeby znac ich dokładną lokalizację a także jakieś specjalnie oznakowane odzienie, które pozwoli odróżnić pana i władcę szefa od zwykłego pracownika- wyrobika, podwładnego...

  • Tomek

    Pani Anno, bez przesady.... Nikt nie chce nikogo więzić, ani opasek zakładać, ale jeśli pracownik ma skłonnosci do ściemniania, i został przyłapany na tym, to warto żeby wiedział, że szef patrzy.... Nie chodzi o minutę przerwy czy dwie, ale jeśli ktoś załatwia swoje sprawy podczas czasu pracy, albo chodzi po stronach które niewiele mają wspólnego z pracą, to jest to okradanie pracodawcy. Ciężko teraz o pracownika, dlatego jak już jest i w miarę się sprawdza to zamiast zwalniać to można mocniej zmotywować. :) Mozna a nawet trzeba! ;D

  • Karlos

    Tomku. Ściemniacza dobry zespół sam wyeliminuje .Pracowałem w masie firm i najcześciej te które monitorują czas pracy są i tak niefektywne i mają bylejaki produkt wiec muszą dokręcać śrubę pracownikowi. W firmach w których jest dobre zarządzanie nikt nie musi z batem stać nade mną. Przychodzę na 9 o 15 wychodze a zrboiłem tyle co w 3 dni w poprzedniej

  • Mateusz

    U mnie poszliśmy we wspomniany już pclogger. Jest znacznie bardziej intuicyjny od tych wszystko-mających produktów. Pracownicy mają dostęp do swoich wyników i wszyscy zadowoleni.

Dodaj komentarz


Piotr Rawski
Informatyk i ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwoju i wdrażaniu systemów IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy. ⮕ kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog poświęcony zarządzaniu w IT:
⮕ piotrrawski.pl

Również na stronie:

  • Systemy MRP/ERP sobota, 22, listopad 2014

    Systemy ERP to rozwiązania służące do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, obejmujące wszystkie aspekty jego działalności: m.in. planowanie produkcji, księgowość, zarządzanie...

  • Reklama w internecie czwartek, 26, grudzień 2013

    Bez wątpienia, jednym z pierwszych kroków związanych z promocją firmy w internecie powinno być umieszczenie jej na Mapach Google (Google Maps). Google Maps to bezpłatna usługa koncernu z...

  • Firmowa strona internetowa wtorek, 26, listopad 2013

    W dzisiejszych czasach, każda strona internetowa może stać się celem ataków cyberprzestępców. I to niezależnie czy mowa o dużej stronie firmowej czy też niewielkim, prywatnym blogu. Jedną...