Własny sklep internetowy to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych do rozpoczęcia form działalności biznesowej w internecie. Sprzedaż w sieci łatwo rozpocząć między innymi ze względu na szeroką dostępność różnego rodzaju oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego.

Wśród nich sporą popularnością cieszą się rozwiązania darmowe (opensource'owe). Sprawdźmy po które sięgnąć aby szybko i bezboleśnie uruchomić własną działalność ecommerce.

Opensource'owe systemy dla ecommerce - bardziej narażone na ataki?

Na rynku systemów dla sklepów internetowych można znaleźć bardzo wiele rozwiązań - zarówno komercyjnych, jak i bezpłatnych. W sieci spotyka się bardzo wiele negatywnych opinii na temat tych ostatnich. Sprowadzają się one w zasadzie do zarzutów wobec bezpieczeństwa opensource'owych systemów (otwarty kod --> nieograniczona możliwość wykrywania luk w zabezpieczeniach --> narażenie na ataki i wyciek wrażliwych danych, np. dot. zamówień i klientów).

Według mnie podobne zarzuty są bezpodstawne. Wszak najpopularniejsze oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym (Open Source), podobnie jak i rozwiązania komercyjne, rozwijane jest przez profesjonalistów, a nie np. grupę amatorów-pasjonatów. Błędy czy luki w zabezpieczeniach nie są problemem systemów darmowych, a (ze względu na specyfikę branży IT) rozwiązań informatycznych w ogóle.

Osobiście uważam, że wbrew wielu opiniom, najpopularniejsze systemy opensource'owe dla sklepów internetowych są znacznie bezpieczniejsze od większości rozwiązań komercyjnych. Dlaczego? Ze względu na ich ogromną popularność. Dzięki szerokiemu gronu użytkowników na całym świecie, wszelkie problemy są wykrywane i naprawiane bardzo szybko (w przeciwieństwie do mniej znanych systemów odpłatnych). Aby zapewnić swojemu sklepowi bezpieczeństwo, wystarczy go więc na bieżąco aktualizować.

10 najlepszych opensource'owych sklepów internetowych

1. Magento

Magento w darmowej wersji Community Edition to jeden z najpopularniejszych systemów do obsługi sklepów internetowych. Oferuje bodaj największe możliwości spośród wszystkich opensource'owych rozwiązań tego typu, niestety kosztem łatwości obsługi. Magento wyposażono w rozbudowane narzędzia do raportowania, analiz, zarządzania produktami, wersję mobilną, a także system płatności. Jego ogromną zaletą jest możliwość prowadzenia kilku sklepów w ramach jednego systemu.

Magento jest godny polecenia przedsiębiorcom zainteresowanym prowadzeniem bardzo dużych sklepów internetowych. Instalacja i administracja systemem wymaga posiadania pewnej wiedzy IT, do prawidłowego działania wymaga on ponadto bardzo wydajnego serwera. Mimo, że obsługa oprogramowania Magento nie należy do najłatwiejszych, z pomocą przychodzi szeroki zasób materiałów edukacyjnych udostępnianych przez producenta systemu oraz rzeszę jego użytkowników. System Magento można pobrać ze strony Magento.com.

2. Prestashop

W przeciwieństwie do Magento, Prestashop można polecić przede wszystkim początkującym i mniej wymagającym sprzedawcom. Instalacja i obsługa systemu są bardzo proste i intuicyjne, a jego rozbudowa nieskomplikowana. W internecie można natomiast znaleźć wiele wskazówek, gotowych szablonów oraz dodatków zwiększających funkcjonalność Prestashop. Jest on obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się platform tego typu.

Prestashop nie cieszy się opinią sklepu szczególnie skalowalnego - po osiągnięciu pewnego (ponadprzeciętnego) rozmiaru, system najprawdopodobniej zacznie "buntować się" przeciwko dalszemu rozwojowi. Można go pobrać ze strony Prestashop.com.

3. OpenCart

OpenCart posiada nieco mniejszą (co nie znaczy, że małą!) funkcjonalność niż Magento czy Prestashop, jednak jest przy tym znacznie mniej zasobożerny - do efektywnej pracy nie wymaga tak wydajnego serwera jak dwa poprzednie systemy. Spora liczba dodatków i bogata społeczność użytkowników czyni go solidną alternatywną wobec Prestashop. Sklep charakteryzuje się prostym i intuicyjnym interfejsem - można go polecić początkującym i mniej wymagającym sprzedawcom. OpenCart można pobrać ze strony Opencart.com.

4. Quick.Cart

System przeznaczony dla niewielkich sklepów internetowych. Stawia na prostotę obsługi i szybkość działania. Wśród wad można wymienić niewielkie możliwości rozwoju (zbyt duża liczba produktów zamieni zalety systemu w wady), niewielką ilość wtyczek i szablonów oraz problematyczną modyfikację (wymaga umiejętności programowania). Rzecz zdecydowanie przeznaczona dla początkujących sprzedawców.

5. osCommerce

Jeden z najstarszych opensource'owych systemów do obsługi sklepów internetowych. Doczekał się ponad 7000 darmowych dodatków, wzbogacających jego możliwości, posiada również bardzo aktywną społeczność użytkowników. osCommerce jest dostępny do pobrania na Oscommerce.com.

6. ZenCart

System powstał w wyniku niezależnego rozwoju sklepu osCommerce (ZenCart wydzielił się w 2003 roku), stając się rozwiązaniem bardziej elastycznym, ukierunkowanym na szablony. ZenCart jest dostępny do darmowego pobrania na stronie Zen-cart.com.

7. SpreeCommerce

Spree Commerce to modułowy system do prowadzenia sklepu internetowego. Obecnie na całym świecie korzysta z niego ponad 45 tysięcy sprzedawców. Można go pozyskać ze strony Spreecommerce.com.

8. WooCommerce

WooCommerce to darmowe (a zarazem najpopularniejsze) rozszerzenie systemu blogowego Wordpress, pozwalające zmienić stronę WWW bądź bloga opartego na tym popularnym CMSie w sklep internetowy. W sieci można znaleźć wiele dodatków wzbogacających jego możliwości. Sam system jest dostępny do pobrania na stronie Woothemes.com/woocommerce.

9. DrupalCommerce

Jeśli posiadasz stronę internetową zbudowaną na bazie systemu CMS Drupal i planujesz rozpoczęcie sprzedaży w internecie, sklep Drupal Commerce jest dla Ciebie. Jest to dodatek do Drupala, przekształcający stronę WWW w funkcjonalny sklep internetowy. System można pobrać z Drupalcommerce.org.

10. VirtueMart

Skoro WordPress i Drupal mają rozszerzenia przekształcające je w pełnoprawne sklepy internetowe, musi posiadać je również inny popularny system CMS - Joomla!. Jest nim VirtueMart. Jego instalacja i konfiguracja jest równie prosta, jak innych dodatków do Joomla! W sieci można znaleźć sporo informacji o komponencie, również w języku polskim (Virtuemart.pl). System można pobrać ze strony Virtuemart.net.

Przeczytaj również:


Wyświetl poprzednie komentarze
 • Ciekawo jaka teraz będzie kolejność tych systemów

 • Mam sentyment do osCommerce. Wieki temu był to pierwszy sklep internetowy jaki wdrażałem i modernizowałem. Kurde to chyba z 12 lat temu było:) A teraz zgadzam się, że numer 1 to Magento. Mam kilka całkiem sporych wdrożeń na zagranicznych serwerach i śmiga aż miło a i użytkownicy chwalą, że przyjazny w użytkowaniu.

 • Jan

  Sklepy internetowe to przyszłość. Wyraźnie to widać po wpisaniu kluczy: tworzenie, budowa, projektowanie sklepów. Setki wyników.
  Własny sklep/hurtownia to kwestia wyboru odpowiedniego CMS-a lub zlecenie tego specjaliście. Chcę zwrócić uwagę przedmówców i Autora na troszkę inną kwestię, mianowicie jak "ugryźć" wielojęzyczny sklep internetowy.
  Jak dotychczas zaprzyjaźnione firmy wybierały jedno z dwóch rozwiązań - wtyczka a'la https://wordpress.org/plugins/weglot/ albo profesjonalne tłumaczenie stron internetowych wykonywane przez człowieka (tutaj zdecydowanie przoduje biuro tłumaczeń http://veroling.pl/, śmiało polecam). W pierwszym przypadku mamy gotową wtyczkę, która pozwala na wprowadzenie tłumaczenia. W drugim nie musimy grzebać w kodzie, a firma dostarcza przez FTP gotową stronę (szablon) w języku obcym albo wrzuca przez adminkę tłumaczenia stringów do WPML i podobnych.
  Testowałem też widżety Google Translate, ale poza fatalną jakością tłumaczenia strony zauważyłem inny mankament - to co wypluwa widżet nie jest w żaden sposób indeksowane wiec ktoś z zagranicy musi znaleźć naszą firmą przypadkiem albo przynajmniej po nazwie. Dla większości PHU to żadne rozwiązanie. Mamy w Polsce coraz więcej obcokrajowców, całkiem hermetyczne środowisko które gdzie indziej daje radę bez polskiego (pracują w korpo, zakupy w supermarketach itp.). Myślę, że z tego powodu obcojęzyczne/wielojęzyczne CMS (albo platformy sklepów przystosowane do potencjalnej internacjonalizacji) będą zdobywały coraz większą popularność.

 • Ciekawy zbiór. O niektórych słyszałem, niektóre są dla mnie nowością.

 • Czy to wszystkie rozwiązania ecommerce dostępne na rynku?

 • @dyzio - oczywiście, że nie :) To lista 10, moim zdaniem najlepszych darmowych systemów do obsługi sklepów internetowych w styczniu 2015. Dostępnych rozwiązań e-commerce jest znacznie więcej, zarówno bezpłatnych, jak i komercyjnych.

 • Tomek

  Czy Wy (większość komentujących) naprawdę jesteście aż takimi debilami i myślicie, że nie widać tu Waszej bezdennie tępej reklamy? Wszystkie odnośniki w komentarzach to jeden wielki spam. Oby wszystkim spamerom biznesy poupadały!

  P.S. Aż się pofatyguję i spiszę wszystkie linki, posprawdzam co to za firmy i powysyłam na wszystkie antyspamerskie serwisy jakie tylko znajdę!
  P.P.S. Kryptoreklamy oprogramowania sklepów odpowiednio "rozreklamuję" .

 • Ja korzystam z redcart i jestem zadowolona sisunia.pl

 • Patrycja Twój sklep jest wolny jak żółw. Nie mówię mam tez problemy z szybkością w swoich sklepach na Magento, ale Magento to kobyła. Szukam innego rozwiązania dla kolejnego sklepu, ale chyba zostanę przy Magento

 • Prestashop to trochę taki żydowski CMS, gdzie za każdy moduł trzeba płacić niemałe kwoty. Woocomerce wydaję się najlepszym wyjściem, przynajmniej na początku.

Dodaj komentarz

 • Sprzedaż i marketing niedziela, 23, marzec 2014

  Systemy POS (Point of Sale) to oprogramowanie sprzedażowe, nieodzowne w każdym sklepie, punkcie usługowym czy restauracji. Co prawda, możliwości finansowe tego typu biznesów bywają bardzo...

 • Sprzedaż i marketing niedziela, 14, czerwiec 2015

  O pozyskaniu klienta często decyduje kilka pierwszych sekund jego obecności na firmowej stronie internetowej. Szybkie dostarczenie mu wszelkich informacji, jakich potrzebuje (np. poprzez odpowiedź...

 • Sprzedaż i marketing sobota, 29, lipiec 2017

  Jeśli nie ma cię w internecie, nie istniejesz - tę zasadę współczesnego marketingu zna chyba każdy. Pytanie czy rzeczywiście wykorzystujemy ją na co dzień - czy jesteśmy świadomi tego jak...

 • Sprzedaż i marketing niedziela, 31, lipiec 2016

  Jak zwiększyć sprzedaż? - to pytanie spędza sen z powiek właścicielom przedsiębiorstw, ich managerom i sprzedawcom. I choć nie istnieje jeden złoty sposób na zachęcenie klientów do...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Również na stronie:

 • Firmowa strona internetowa niedziela, 02, marzec 2014

  Dziś niemal każda firma ma w internecie swoją wizytówkę - stronę WWW. I słusznie - jest to bowiem jeden z najłatwiejszych sposobów na dotarcie do potencjalnego klienta. Aby jednak firmowa...

 • Zarządzanie projektami i zasobami niedziela, 20, kwiecień 2014

  Nie od dziś wiadomo, że człowiek to istota z natury leniwa - niechętna do jakiegokolwiek wysiłku. Oczywiście nie oznacza to, że każdy w swojej pracy robi wszystko, aby nic nie robić. Jednak...

 • Firmowa strona internetowa wtorek, 19, wrzesień 2017

  Chociaż zawodowo nigdy nie zajmowałem się tworzeniem stron WWW, mam na swoim koncie co najmniej kilka (moim zdaniem całkiem udanych) ich realizacji. Budując serwisy internetowe stosowałem...