PDF to bardzo popularny format zapisu dokumentów. Z definicji jest on elektroniczną wersją wydruku, a więc czymś, czego nie powinno się już zmieniać. W praktyce często jednak pojawia się potrzeba edycji dokumentu PDF, choćby w niewielkim stopniu.
Na szczęście modyfikacja PDF jest możliwa - i to nie tylko za pomocą popularnego (a zarazem drogiego) narzędzia Adobe Acrobat. Pliki PDF otworzysz i zmienisz również w MS Wordzie i w wielu innych programach - w tym darmowych.
{flike}
Modyfikacja dokumentu PDF - możliwości
PDF (skrót z angielskiego Portable Document Format) to format dokumentu, który zapewnia stałą formę jego prezentacji, niezależną od aplikacji w jakiej jest wyświetlany. Plik PDF to po prostu elektroniczna wersja tradycyjnego wydruku. Jego atutem w stosunku do formatów graficznych (jpg, gif, png itp.) jest m.in. częściowe wyodrębnienie poszczególnych elementów dokumentu, jak tekst, linki czy zdjęcia.
Niestety, to co jest zaletą formatu PDF, w niektórych sytuacjach bywa również jego wadą. Jako "wydruk", plik PDF nie został stworzony do edycji. A ta czasami bywa bardzo przydatna - zwłaszcza, że wiele systemów informatycznych generuje dokumenty (np. oferty czy katalogi produktów) właśnie w tym formacie - na podstawie określonego szablonu (na który nie mamy wielkiego wpływu). Na szczęście, mimo "nieedytowalnej" specyfiki plików PDF, na rynku istnieje wiele narzędzi, dzięki którym modyfikacja raz wygenerowanego dokumentu jest możliwa. Pozwalają one m.in. na:
- usuwanie wybranych stron dokumentu i dodawanie nowych,
- obracanie dokumentu,
- dodanie notatek i komentarzy,
- zmianę kolejności poszczególnych stron dokumentu,
- edycję treści dokumentu.
Bądźmy jednak gotowi na to, że dany plik PDF w formie edytowalnej może się odrobinę różnić od wersji wejściowej. Konwersja tego rodzaju dokumentu do postaci modyfikowalnej jest bowiem procesem bardzo złożonym, który w zależności od struktury danego pliku może nastręczyć nieco trudności poszczególnym programom. Pamiętajmy, że PDF z natury nie jest przeznaczony do edycji.
Edycja PDF w MS Word
Nie każdy wie, że funkcję edycji plików PDF udostępnia popularny pakiet biurowy Microsoft Office, a konkretnie Microsoft Word. Oczywiście nie jest on oprogramowaniem darmowym, jednak większość polskich firm na co dzień z niego korzysta, nie zdając sobie sprawy z możliwości edycji dokumentów PDF. Zgodnie z informacjami Microsoftu, funkcja ta jest dostępna dla Microsoft Word w wersji 2013 oraz nowszych (a więc na chwilę obecną 2013 oraz 2016).
Jak to działa? Dokument PDF otwieramy w Microsoft Wordzie, który automatycznie konwertuje plik do edytowalnego formatu. Konwersja PDF może potrwać dłuższą chwilę (o czym Word zresztą informuje), jednak jej efekt jest doprawdy znakomity. Mimo że program raczy nas notką o możliwych różnicach między wejściowym dokumentem PDF, a wersją edytowalną, w praktyce (w większości typowych przypadków) są one niewielkie bądź zupełnie niewidoczne. Otwarty w ten sposób plik PDF możemy edytować za pomocą wszystkich narzędzi udostępnianych przez MS Word (a więc np. ingerować w jego treść czy format, osadzać tabele, grafiki itd.), a następnie zapisać w dowolnym formacie obsługiwanym przez aplikację (np. .doc, .docx bądź po prostu PDF).
Edycja PDF z Microsoft Word Online
Warto wspomnieć, że konwersja pliku PDF do postaci edytowalnej (a zarazem jego edycja) jest możliwa również za pomocą darmowej, ogólnodostępnej internetowej wersji MS Word - Microsoft Word Online. I choć zdarza się, że otwarte z jego użyciem dokumenty PDF miejscami rozjeżdżają się względem wersji wejściowej, jest on opcją zdecydowanie wartą rozważenia (z założenia bowiem funkcjonalność darmowego internetowego Worda jest równie szeroka jak komercyjnej edycji desktopowej).
Najlepsze darmowe edytory PDF
Choć jakością i możliwościami nie dorównują nie tylko wzorcowemu Adobe Acrobat ale nawet Microsoft Word, darmowych rozwiązań do edycji PDF nie warto skreślać już na starcie - z większością typowych potrzeb powinny poradzić sobie bowiem bez problemu.
CutePDF Editor
CutePDF Editor to aplikacja webowa wykonana w technologii Flash, dzięki której zmodyfikujesz swój plik PDF za pomocą przeglądarki internetowej. Umożliwia m.in. wycinanie i dodawanie stron, a także zmianę ich kolejności czy obracanie dokumentu. Pozwala ponadto na zabezpieczenie pliku hasłem.
PDF To Word
Inną aplikacją internetową przeznaczoną do modyfikacji plików PDF jest PDF To Word. Zgodnie z nazwą program ten konwertuje dokumenty tego rodzaju do formatu Microsoft Word, a następnie wysyła je pod wskazany adres e-mail. Można je następnie zmieniać w edytorze tekstowym.
PDF-XChange Viewer / PDF-XChange Editor
Dwie aplikacje firmy Tracker Software przeznaczone do przeglądania i edycji plików PDF. Pierwsza z nich, PDF-XChange Viewer pozwala na wygodne przeglądanie dokumentów tego formatu, wraz z możliwością wprowadzania komentarzy i notatek w ich obrębie. Druga, tj. PDF-XChange Editor służy do modyfikacji plików. Jej darmowa wersja (zarówno użytek prywatny, jak i komercyjny) obejmuje m.in. edycję tekstu.
LibreOffice
LibreOffice to darmowa alternatywa dla pakietu biurowego Microsoft Office. Jego edytor tekstu - Writer - potrafi otworzyć plik PDF i przekonwertować go do postaci modyfikowalnej. Warto pamiętać, że możliwość edycji obejmuje jedynie tekst (każda linijka dokumentu traktowana jest jako osobny blok tekstu). Atutem LibreOffice jest to, że aplikacja radzi sobie z bardzo dużymi, liczącymi nawet kilkaset stron dokumentami PDF.
PDFedit
PDFedit jest opensource'owym zestawem aplikacji pozwalających na edycję PDF. I choć nie jest to produkt wysoce dopracowany czy intensywnie rozwijany (ostatnia aktualizacja ukazała się prawie 2 lata temu), umożliwia w miarę skuteczne manipulowanie plikami tego typu w zakresie m.in. konwersji dokumentów PDF do tekstu i obrazu, zagnieżdżania w nich dodatkowych treści czy modyfikacji ich zawartości (stron).
Komentarze (8)