PDF to bardzo popularny format zapisu dokumentów. Z definicji jest on elektroniczną wersją wydruku, a więc czymś, czego nie powinno się już zmieniać. W praktyce często jednak pojawia się potrzeba edycji dokumentu PDF, choćby w niewielkim stopniu.

Na szczęście modyfikacja PDF jest możliwa - i to nie tylko za pomocą popularnego (a zarazem drogiego) narzędzia Adobe Acrobat. Pliki PDF otworzysz i zmienisz również w MS Wordzie i w wielu innych programach - w tym darmowych.

Modyfikacja dokumentu PDF - możliwości

PDF (skrót z angielskiego Portable Document Format) to format dokumentu, który zapewnia stałą formę jego prezentacji, niezależną od aplikacji w jakiej jest wyświetlany. Plik PDF to po prostu elektroniczna wersja tradycyjnego wydruku. Jego atutem w stosunku do formatów graficznych (jpg, gif, png itp.) jest m.in. częściowe wyodrębnienie poszczególnych elementów dokumentu, jak tekst, linki czy zdjęcia.

Niestety, to co jest zaletą formatu PDF, w niektórych sytuacjach bywa również jego wadą. Jako "wydruk", plik PDF nie został stworzony do edycji. A ta czasami bywa bardzo przydatna - zwłaszcza, że wiele systemów informatycznych generuje dokumenty (np. oferty czy katalogi produktów) właśnie w tym formacie - na podstawie określonego szablonu (na który nie mamy wielkiego wpływu). Na szczęście, mimo "nieedytowalnej" specyfiki plików PDF, na rynku istnieje wiele narzędzi, dzięki którym modyfikacja raz wygenerowanego dokumentu jest możliwa. Pozwalają one m.in. na:

 • usuwanie wybranych stron dokumentu i dodawanie nowych,
 • obracanie dokumentu,
 • dodanie notatek i komentarzy,
 • zmianę kolejności poszczególnych stron dokumentu,
 • edycję treści dokumentu.

Bądźmy jednak gotowi na to, że dany plik PDF w formie edytowalnej może się odrobinę różnić od wersji wejściowej. Konwersja tego rodzaju dokumentu do postaci modyfikowalnej jest bowiem procesem bardzo złożonym, który w zależności od struktury danego pliku może nastręczyć nieco trudności poszczególnym programom. Pamiętajmy, że PDF z natury nie jest przeznaczony do edycji.

Edycja PDF w MS Word

Nie każdy wie, że funkcję edycji plików PDF udostępnia popularny pakiet biurowy Microsoft Office, a konkretnie Microsoft Word. Oczywiście nie jest on oprogramowaniem darmowym, jednak większość polskich firm na co dzień z niego korzysta, nie zdając sobie sprawy z możliwości edycji dokumentów PDF. Zgodnie z informacjami Microsoftu, funkcja ta jest dostępna dla Microsoft Word w wersji 2013 oraz nowszych (a więc na chwilę obecną 2013 oraz 2016).

Jak to działa? Dokument PDF otwieramy w Microsoft Wordzie, który automatycznie konwertuje plik do edytowalnego formatu. Konwersja PDF może potrwać dłuższą chwilę (o czym Word zresztą informuje), jednak jej efekt jest doprawdy znakomity. Mimo że program raczy nas notką o możliwych różnicach między wejściowym dokumentem PDF, a wersją edytowalną, w praktyce (w większości typowych przypadków) są one niewielkie bądź zupełnie niewidoczne. Otwarty w ten sposób plik PDF możemy edytować za pomocą wszystkich narzędzi udostępnianych przez MS Word (a więc np. ingerować w jego treść czy format, osadzać tabele, grafiki itd.), a następnie zapisać w dowolnym formacie obsługiwanym przez aplikację (np. .doc, .docx bądź po prostu PDF).

Edycja PDF z Microsoft Word Online

Warto wspomnieć, że konwersja pliku PDF do postaci edytowalnej (a zarazem jego edycja) jest możliwa również za pomocą darmowej, ogólnodostępnej internetowej wersji MS Word - Microsoft Word Online. I choć zdarza się, że otwarte z jego użyciem dokumenty PDF miejscami rozjeżdżają się względem wersji wejściowej, jest on opcją zdecydowanie wartą rozważenia (z założenia bowiem funkcjonalność darmowego internetowego Worda jest równie szeroka jak komercyjnej edycji desktopowej).

Najlepsze darmowe edytory PDF

Choć jakością i możliwościami nie dorównują nie tylko wzorcowemu Adobe Acrobat ale nawet Microsoft Word, darmowych rozwiązań do edycji PDF nie warto skreślać już na starcie - z większością typowych potrzeb powinny poradzić sobie bowiem bez problemu.

CutePDF Editor

CutePDF Editor to aplikacja webowa wykonana w technologii Flash, dzięki której zmodyfikujesz swój plik PDF za pomocą przeglądarki internetowej. Umożliwia m.in. wycinanie i dodawanie stron, a także zmianę ich kolejności czy obracanie dokumentu. Pozwala ponadto na zabezpieczenie pliku hasłem.

PDF To Word

Inną aplikacją internetową przeznaczoną do modyfikacji plików PDF jest PDF To Word. Zgodnie z nazwą program ten konwertuje dokumenty tego rodzaju do formatu Microsoft Word, a następnie wysyła je pod wskazany adres e-mail. Można je następnie zmieniać w edytorze tekstowym.

PDF-XChange Viewer / PDF-XChange Editor

Dwie aplikacje firmy Tracker Software przeznaczone do przeglądania i edycji plików PDF. Pierwsza z nich, PDF-XChange Viewer pozwala na wygodne przeglądanie dokumentów tego formatu, wraz z możliwością wprowadzania komentarzy i notatek w ich obrębie. Druga, tj. PDF-XChange Editor służy do modyfikacji plików. Jej darmowa wersja (zarówno użytek prywatny, jak i komercyjny) obejmuje m.in. edycję tekstu.

LibreOffice

LibreOffice to darmowa alternatywa dla pakietu biurowego Microsoft Office. Jego edytor tekstu - Writer - potrafi otworzyć plik PDF i przekonwertować go do postaci modyfikowalnej. Warto pamiętać, że możliwość edycji obejmuje jedynie tekst (każda linijka dokumentu traktowana jest jako osobny blok tekstu). Atutem LibreOffice jest to, że aplikacja radzi sobie z bardzo dużymi, liczącymi nawet kilkaset stron dokumentami PDF.

PDFedit

PDFedit jest opensource'owym zestawem aplikacji pozwalających na edycję PDF. I choć nie jest to produkt wysoce dopracowany czy intensywnie rozwijany (ostatnia aktualizacja ukazała się prawie 2 lata temu), umożliwia w miarę skuteczne manipulowanie plikami tego typu w zakresie m.in. konwersji dokumentów PDF do tekstu i obrazu, zagnieżdżania w nich dodatkowych treści czy modyfikacji ich zawartości (stron).

Przeczytaj również:


 • Bardzo fajny artykuł, rzeczywiście niewiele osób wie o możliwości konwersji PDFów jakie dają nowsze wersje MS Word. Całkiem nieźle to wychodzi.
  Wprawdzie autor rozróżnia między edycją a konwersją, ale nie jest to wprost powiedziane, więc chciałbym zwrócić uwagę, ze jest to istotna różnica.
  Edycję plików PDF umożliwia np. Acrobat Pro czy PDF-XChange Editor. Wprawdzie w ograniczonym stopniu, gdyż jak trafnie pisze autor „PDF nie został stworzony do edycji”, ale zaletą jest to że nie "psuje" pliku PDF.
  A inaczej działają konwertery plików PDF, gdzie nie jest to bezpośrednia edycja plików PDF, tylko program konwertuje PDF do edytowalnego formatu, najczęściej do Worda. No i istotne jest to, że nie zawsze dobrze sobie z tym poradzi. Konwerter próbuje "odgadnąć" strukturę źródłową PDFa i przełożyć ją na możliwości jakie daje Word. W przypadku prostych dokumentów wychodzi to całkiem dobrze. W przypadku zaawansowanego formatowania (lub gdy PDF był tworzony przez inny program niż Word) wychodzi to kiepsko.

 • disaster76

  Jak darmowo edytować PDF, trzeba mieć.... heheh Microsoft World płatny, ale wiele firm go posiada ....dobry tekst

 • Disaster, tak jak wspomniałem w tekście, Word występuje również w wersji online - darmowej i ogólnodostępnej ;)

 • Super. Powiem zupełnie szczerze, że nie miałem pojęcia, że Word umożliwia edycję plików z formacie PDF. Gdybym to wiedział wcześniej... ;) Ale pewnie nie da się tam wykonywać takich działań, jak łączenie plików pdf?

 • Piotr

  Jakbym wiedział, że Libre Office edytuje PDF-y zaoszczędziłbym mnóstwo czasu.... Teraz wiem.

 • Magda

  Od kilku dni szukam programu do prostej edycji PDF-u, a rozwiązanie miałam pod ręką. W Wordzie edycja jest bardzo szybka i bezproblemowa. Bardzo dziękuję za podzielenie się wiedzą !! :)

 • Adam

  Dzień dobry.
  Rozwiązałem ten trudny problem kilka lat temu. ICE CREAM CONVERTER! Nie znajdziecie nic lepszego, prostszego i gratis. Działa niestety tylko w Windows. Jest wyjątkowo lekki i genialnie szybki. Przeciagnij i upuść. Tylko tyle! Nie zmienia niczego. Zapisuje w folderze źródłowym. Powodzenia - Młodzieży! Adam.

 • marry smith

  Znalazłem jeszcze jedno skuteczne narzędzie do odblokowywania plików PDF w Internecie, po użyciu tego narzędzia łatwo usunąłem ograniczenia plików PDF (edycja, drukowanie, kopiowanie). Narzędzie do odblokowywania plików PDF jest nie tylko skuteczne w usuwaniu ogranic zeń PDF, ale może również usunąć hasło poziomu właściciela z chronionego hasłem pliku PDF. http://www.pcinfotools.com/pl/odblokowac-pdf-narzedzie/

Dodaj komentarz

 • Systemy informatyczne dla firm poniedziałek, 08, czerwiec 2015

  Aby oprogramowanie mogło skutecznie wspierać działalność firmy, musi być dopasowane do potrzeb prowadzonego biznesu i jego specyfiki. Z tego względu wiele przedsiębiorstw decyduje się na...

 • Systemy informatyczne dla firm wtorek, 15, lipiec 2014

  Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie doświadczył na własnej skórze działania złośliwego oprogramowania. Utrata cennych danych, niestabilność działania systemu, kradzież haseł bądź...

 • Systemy informatyczne dla firm sobota, 11, październik 2014

  Komputer każdego pracownika biurowego wyposażony jest w pewien zasób podstawowego oprogramowania, umożliwiającego wykonywanie jego codziennych zadań. Firmy za oprogramowanie to zazwyczaj sporo...

 • Systemy informatyczne dla firm czwartek, 05, czerwiec 2014

  Wybór systemu informatycznego dla firmy zdecydowanie nie jest prostą sprawą. Dostępnych rozwiązań na rynku jest całe multum, podobnie jak i oferujących je firm wdrożeniowych. Której z nich...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie: