Systemy ERP cieszą się obecnie największą popularnością spośród wszystkich rodzajów oprogramowania dla firm. Chętnie sięgają po nie zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i wielkie korporacje. Nic więc dziwnego, że producenci większości systemów informatycznych reklamują swoje produkty właśnie jako narzędzia ERP - niezależnie od ich zastosowania.

Łatwo się w tym wszystkim pogubić i zapomnieć czym tak naprawdę są i do czego służą systemy ERP - o czym w dzisiejszym artykule.

{flike}

Czym są systemy ERP?

ERP (skrót od angielskiego Enterprise Resources Planning) to systemy wspomagania zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Przez zasoby rozumiemy tutaj zasoby finansowe, ludzkie, a także materiałowe. Wzorcowy system klasy ERP to system zintegrowany, w którego skład wchodzą narzędzia finansowo-księgowe (FK), do zarządzania kadrami (HRM), planowania zapotrzebowania materiałowego i zarządzania magazynem (MRP). Producenci oprogramowania ERP najczęściej wzbogacają swoje produkty również o moduły CRM (zarządzanie relacjami z klientem), POS (obsługa punktu sprzedaży), ITS (przyjmowanie i obsługa zgłoszeń) czy CMS (zarządzanie firmową stroną internetową).

Podsumowując, system ERP to zestaw powiązanych ze sobą narzędzi, współdzielących dane, odpowiedzialnych za obsługę najważniejszych sfer działalności przedsiębiorstwa (przede wszystkim związanych z zarządzaniem zasobami finansowymi, materiałowymi i kadrowymi firmy). Wbrew opinii wielu producentów samozwańczych systemów ERP, nazwa ta nie należy się np. systemom księgowym wyposażonym w malutki moduł magazynowy i zakładkę CRM. ERP z definicji jest systemem bardzo rozbudowanym, przystosowanym do potrzeb dużych przedsiębiorstw.

Funkcjonalność systemów ERP

Systemy ERP poszczególnych producentów dość mocno różnią się między sobą, tak sposobem obsługi, jak i zakresem funkcjonalnym. Tak jak wcześniej wspomniałem, istotą oprogramowania tej klasy jest obsługa wszystkich (a przynajmniej większości) płaszczyzn działalności firmy. Dobry system ERP powinien więc pozwalać przede wszystkim na:

  • zarządzanie finansami firmy (moduł finansowo-księgowy),
  • zarządzanie zasobami ludzkimi (moduł kadrowo-płacowy, wspomagający rekrutację czy rozwój pracowników),
  • zarządzanie produkcją i magazynem (moduł do planowania produkcji, obsługi materiałowej i zarządzania logistyką),
  • zarządzanie sprzedażą / relacjami z klientami (moduły CRM / POS),
  • współdzielenie danych pomiędzy wszystkimi modułami systemu,
  • zarządzanie wydrukami (moduł do budowy szablonów różnego rodzaju dokumentów generowanych za pomocą systemu),
  • tworzenie rozbudowanych raportów i analiz (moduł do budowy szablonów raportów, podsumowań i analiz).

Jeśli chodzi o wygodę użytkowania systemu i jego elastyczność, dobry system ERP powinien umożliwiać:

  • zaawansowane zarządzanie uprawnieniami,
  • wygodne filtrowanie danych - również na podstawie złożonych kryteriów,
  • indywidualną kastomizację systemu przez użytkownika (np. możliwość dostosowania własnego pulpitu, tzw. dashboardu),
  • tworzenie własnych procesów / automatyzacji (tzw. workflow).

Oprócz powyższych, w systemach ERP często można znaleźć również inne funkcjonalności, jak np. moduły CMS do zarządzania firmową stroną internetową, ECM do zarządzania firmowymi dokumentami itd.

Warto dodać, że wiele spośród oferowanych systemów ERP to oprogramowanie okienkowe - tj. takie, które do działania wymaga zainstalowania na komputerze dedykowanej aplikacji uruchamianej jak większość programów systemu Windows. Najnowocześniejsze systemy buduje się jako oprogramowanie webowe - obsługiwane za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej (jest to wygodne i umożliwia korzystanie z systemu za pośrednictwem dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę WWW).

Nie ilość, a jakość

Tak jak już wcześniej wspomniałem, system ERP to zestaw zintegrowanych narzędzi do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Producenci oprogramowania kuszą klientów dostępnością w ramach swoich produktów modułów "do wszystkiego". Tymczasem bardzo często są to proste, niekiedy nawet bezużyteczne rozwiązania, związane z daną funkcjonalnością jedynie nazwą.

Wybierając system ERP zwracajmy więc uwagę, aby spełniał on nasze wymagania w obrębie najistotniejszych funkcjonalności - rzadko bowiem zdarza się, aby jeden system ERP zachwycił nas zarówno modułem MRP, FK, jak i CRM - jest to prawie niemożliwe. Stawiajmy więc na jakość dostępnych narzędzi w ramach systemu ERP, a nie ich ilość i pozorną szeroką gamę zastosowań.

Przeczytaj również:


  • Dedykowany system produkcji może zawierać wszystkie te elementy i coś ekstra. Wszystkie funkcjonalności są w pełni dopasowane do wymagań klienta. Przykładowa firma, która robi dedykowane systemy produkcyjne.
    http://www.kamee.pl/oferta/dedykowany-system-mes-system-realizacji-produkcji
    Dedykowane oprogramowanie może zawierać elementy CRM/ ERP/ SCM i innych systemów.

  • Jeśli system ERP to jedynie jakieś rozwiązanie w chmurze wchodzi w grę na obecne czasy. Ja korzystam z www.ideaerp.pl ale pod uwagę brałem też system ERP Enova, który również jest webowy. Tak na prawdę dla każdej firmy inny system ERP będzie najlepszy. Bardzo istotna jest analiza przedwdrożeniowa, która wykaże na ile wdrożenie systemu usprawni pracę w danej firmie. U mnie w firmie wdrożenie okazało się ogromnym usprawnieniem.

  • Aska

    Jeżeli chcecie zobaczyć jak zabrac sie do wdrozenia systemu ERP, na co zwrócić uwagę czy czego oczekiwać od firmy wdrożeniowej to moge Wam polecić Graphcom (wdrażają systemy Comarch ERP), który wypuścił całkiem ciekawy poradnik na ten temat. Znadziedcie go tutaj: http://graphcom.pl/aktualnosci/10-krokow-do-skutecznego-wdrozenia-systemu-erp

  • Jerry

    W firmie, w której pracuję również mam styczność z jednym z programów ERP, jest nim Symfonia ERP od firmy sage. Dzięki niej praca w firmie jest w pełni zautomatyzowana i bardzo łatwo dopasować ją do potrzeb przedsiębiorstwa. Jest ona również rozszerzona o formularze jpk, które wypełnia się szybko i dobrze.

  • Aneta

    System ERP trzeba przede wszystkim dobrze wybrać - czyli na początku zrobić rozeznanie wśród tego co oferuje cały rynek, a nie tylko dwie, trzy najpopularniejsze firmy. Mniej znane systemy często są lepiej dostosowane do specyfiki polskich firm, zwłaszcza do specjalistycznych branż. A zazwyczaj mniejsze firmy mają też lepszy poziom opieki serwisowej - a to bardzo ważne.
    Jednym z takich systemów jest np. ERP SyKOF

  • Weronika

    Ja mam u siebie w firmie system ERP i bardzo sobie chwalimy – dużo rzeczy zajmuje mniej czasu i jest po prostu łatwiejsze do zrobienia. Ważne jest tutaj dostosowanie takiego oprogramowania do potrzeb firmy. Nam pomogła z tym firma Comacom – wdrożyli programy, doradzili, pomogli na początku przyswajania programu. Dzięki temu wszystko poszło znacznie sprawniej.

  • Problem z wyborem jest taki, że z reguły analiza wdrożeniowa jest robiona pod konkretny ERP , i klient nie bardzo ma wybór

  • Grzegorz

    Warto, aby system mógł zostać dopasowany do potrzeb klienta, aby moduły mogły zostać dodane, takie jakich faktycznie potrzebuje nasza firma. Moim zdaniem, jako administratora z wieloletnim doświadczeniem(pracowałem na kilku konkurencyjnych systemach) najlepszym rozwiązaniem są oprogramowania od Microsoftu, intuicyjne i przede wszystkim z możliwością rozwoju wraz z firmą. Polecam sprawdzić najnowszą wersję http://www.dynamics365bc.pl/

  • MichałE.

    Wiele firm nie do końca wie, jak szukać dobrego oprogramowania. Często reklama robi swoje zamiast faktycznych funkcjonalności i zdolności programu. System musi być elastyczny i posiadać dużo opcji. Jeśli będzie jedynie dobry layout a środek kiepski to trochę słabo...

Dodaj komentarz


Piotr Rawski
Informatyk i ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwoju i wdrażaniu systemów IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy. ⮕ kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog poświęcony zarządzaniu w IT:
⮕ piotrrawski.pl

Również na stronie:

  • Finanse i księgowość poniedziałek, 30, październik 2017

    Wielu z nas wzbrania się przed założeniem własnej działalności gospodarczej - pomimo ciekawego pomysłu i dobrego biznesplanu. Częstymi przeszkodami są obawa przed formalnościami,...

  • Systemy informatyczne dla firm sobota, 02, kwiecień 2016

    W Europie aż 70-80% wdrożeń biznesowych systemów informatycznych (ERP oraz CRM) kończy się niepowodzeniem. Niepowodzenie niejedno ma imię, dla większości z nas oznacza ono jednak...

  • Reklama w internecie piątek, 01, maj 2015

    Publikacja filmów na YouTube to prosty i darmowy sposób na szybkie dotarcie do dużej liczby potencjalnych klientów naszej firmy (o czym pisałem tutaj). Oczywiście, skuteczność materiału...