Systemy ERP cieszą się obecnie największą popularnością spośród wszystkich rodzajów oprogramowania dla firm. Chętnie sięgają po nie zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i wielkie korporacje. Nic więc dziwnego, że producenci większości systemów informatycznych reklamują swoje produkty właśnie jako narzędzia ERP - niezależnie od ich zastosowania.
Łatwo się w tym wszystkim pogubić i zapomnieć czym tak naprawdę są i do czego służą systemy ERP - o czym w dzisiejszym artykule.
{flike}
Czym są systemy ERP?
ERP (skrót od angielskiego Enterprise Resources Planning) to systemy wspomagania zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Przez zasoby rozumiemy tutaj zasoby finansowe, ludzkie, a także materiałowe. Wzorcowy system klasy ERP to system zintegrowany, w którego skład wchodzą narzędzia finansowo-księgowe (FK), do zarządzania kadrami (HRM), planowania zapotrzebowania materiałowego i zarządzania magazynem (MRP). Producenci oprogramowania ERP najczęściej wzbogacają swoje produkty również o moduły CRM (zarządzanie relacjami z klientem), POS (obsługa punktu sprzedaży), ITS (przyjmowanie i obsługa zgłoszeń) czy CMS (zarządzanie firmową stroną internetową).
Podsumowując, system ERP to zestaw powiązanych ze sobą narzędzi, współdzielących dane, odpowiedzialnych za obsługę najważniejszych sfer działalności przedsiębiorstwa (przede wszystkim związanych z zarządzaniem zasobami finansowymi, materiałowymi i kadrowymi firmy). Wbrew opinii wielu producentów samozwańczych systemów ERP, nazwa ta nie należy się np. systemom księgowym wyposażonym w malutki moduł magazynowy i zakładkę CRM. ERP z definicji jest systemem bardzo rozbudowanym, przystosowanym do potrzeb dużych przedsiębiorstw.
Funkcjonalność systemów ERP
Systemy ERP poszczególnych producentów dość mocno różnią się między sobą, tak sposobem obsługi, jak i zakresem funkcjonalnym. Tak jak wcześniej wspomniałem, istotą oprogramowania tej klasy jest obsługa wszystkich (a przynajmniej większości) płaszczyzn działalności firmy. Dobry system ERP powinien więc pozwalać przede wszystkim na:
- zarządzanie finansami firmy (moduł finansowo-księgowy),
- zarządzanie zasobami ludzkimi (moduł kadrowo-płacowy, wspomagający rekrutację czy rozwój pracowników),
- zarządzanie produkcją i magazynem (moduł do planowania produkcji, obsługi materiałowej i zarządzania logistyką),
- zarządzanie sprzedażą / relacjami z klientami (moduły CRM / POS),
- współdzielenie danych pomiędzy wszystkimi modułami systemu,
- zarządzanie wydrukami (moduł do budowy szablonów różnego rodzaju dokumentów generowanych za pomocą systemu),
- tworzenie rozbudowanych raportów i analiz (moduł do budowy szablonów raportów, podsumowań i analiz).
Jeśli chodzi o wygodę użytkowania systemu i jego elastyczność, dobry system ERP powinien umożliwiać:
- zaawansowane zarządzanie uprawnieniami,
- wygodne filtrowanie danych - również na podstawie złożonych kryteriów,
- indywidualną kastomizację systemu przez użytkownika (np. możliwość dostosowania własnego pulpitu, tzw. dashboardu),
- tworzenie własnych procesów / automatyzacji (tzw. workflow).
Oprócz powyższych, w systemach ERP często można znaleźć również inne funkcjonalności, jak np. moduły CMS do zarządzania firmową stroną internetową, ECM do zarządzania firmowymi dokumentami itd.
Warto dodać, że wiele spośród oferowanych systemów ERP to oprogramowanie okienkowe - tj. takie, które do działania wymaga zainstalowania na komputerze dedykowanej aplikacji uruchamianej jak większość programów systemu Windows. Najnowocześniejsze systemy buduje się jako oprogramowanie webowe - obsługiwane za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej (jest to wygodne i umożliwia korzystanie z systemu za pośrednictwem dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę WWW).
Nie ilość, a jakość
Tak jak już wcześniej wspomniałem, system ERP to zestaw zintegrowanych narzędzi do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Producenci oprogramowania kuszą klientów dostępnością w ramach swoich produktów modułów "do wszystkiego". Tymczasem bardzo często są to proste, niekiedy nawet bezużyteczne rozwiązania, związane z daną funkcjonalnością jedynie nazwą.
Wybierając system ERP zwracajmy więc uwagę, aby spełniał on nasze wymagania w obrębie najistotniejszych funkcjonalności - rzadko bowiem zdarza się, aby jeden system ERP zachwycił nas zarówno modułem MRP, FK, jak i CRM - jest to prawie niemożliwe. Stawiajmy więc na jakość dostępnych narzędzi w ramach systemu ERP, a nie ich ilość i pozorną szeroką gamę zastosowań.
Komentarze (9)