Własny sklep internetowy to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych do rozpoczęcia form działalności biznesowej w internecie. Sprzedaż w sieci łatwo rozpocząć między innymi ze względu na szeroką dostępność różnego rodzaju oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego.

Wśród nich sporą popularnością cieszą się rozwiązania darmowe (opensource'owe). Sprawdźmy po które sięgnąć aby szybko i bezboleśnie uruchomić własną działalność ecommerce.

Opensource'owe systemy dla ecommerce - bardziej narażone na ataki?

Na rynku systemów dla sklepów internetowych można znaleźć bardzo wiele rozwiązań - zarówno komercyjnych, jak i bezpłatnych. W sieci spotyka się bardzo wiele negatywnych opinii na temat tych ostatnich. Sprowadzają się one w zasadzie do zarzutów wobec bezpieczeństwa opensource'owych systemów (otwarty kod --> nieograniczona możliwość wykrywania luk w zabezpieczeniach --> narażenie na ataki i wyciek wrażliwych danych, np. dot. zamówień i klientów).

Według mnie podobne zarzuty są bezpodstawne. Wszak najpopularniejsze oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym (Open Source), podobnie jak i rozwiązania komercyjne, rozwijane jest przez profesjonalistów, a nie np. grupę amatorów-pasjonatów. Błędy czy luki w zabezpieczeniach nie są problemem systemów darmowych, a (ze względu na specyfikę branży IT) rozwiązań informatycznych w ogóle.

Osobiście uważam, że wbrew wielu opiniom, najpopularniejsze systemy opensource'owe dla sklepów internetowych są znacznie bezpieczniejsze od większości rozwiązań komercyjnych. Dlaczego? Ze względu na ich ogromną popularność. Dzięki szerokiemu gronu użytkowników na całym świecie, wszelkie problemy są wykrywane i naprawiane bardzo szybko (w przeciwieństwie do mniej znanych systemów odpłatnych). Aby zapewnić swojemu sklepowi bezpieczeństwo, wystarczy go więc na bieżąco aktualizować.

10 najlepszych opensource'owych sklepów internetowych

1. Magento

Magento w darmowej wersji Community Edition to jeden z najpopularniejszych systemów do obsługi sklepów internetowych. Oferuje bodaj największe możliwości spośród wszystkich opensource'owych rozwiązań tego typu, niestety kosztem łatwości obsługi. Magento wyposażono w rozbudowane narzędzia do raportowania, analiz, zarządzania produktami, wersję mobilną, a także system płatności. Jego ogromną zaletą jest możliwość prowadzenia kilku sklepów w ramach jednego systemu.

Magento jest godny polecenia przedsiębiorcom zainteresowanym prowadzeniem bardzo dużych sklepów internetowych. Instalacja i administracja systemem wymaga posiadania pewnej wiedzy IT, do prawidłowego działania wymaga on ponadto bardzo wydajnego serwera. Mimo, że obsługa oprogramowania Magento nie należy do najłatwiejszych, z pomocą przychodzi szeroki zasób materiałów edukacyjnych udostępnianych przez producenta systemu oraz rzeszę jego użytkowników. System Magento można pobrać ze strony Magento.com.

2. Prestashop

W przeciwieństwie do Magento, Prestashop można polecić przede wszystkim początkującym i mniej wymagającym sprzedawcom. Instalacja i obsługa systemu są bardzo proste i intuicyjne, a jego rozbudowa nieskomplikowana. W internecie można natomiast znaleźć wiele wskazówek, gotowych szablonów oraz dodatków zwiększających funkcjonalność Prestashop. Jest on obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się platform tego typu.

Prestashop nie cieszy się opinią sklepu szczególnie skalowalnego - po osiągnięciu pewnego (ponadprzeciętnego) rozmiaru, system najprawdopodobniej zacznie "buntować się" przeciwko dalszemu rozwojowi. Można go pobrać ze strony Prestashop.com.

3. OpenCart

OpenCart posiada nieco mniejszą (co nie znaczy, że małą!) funkcjonalność niż Magento czy Prestashop, jednak jest przy tym znacznie mniej zasobożerny - do efektywnej pracy nie wymaga tak wydajnego serwera jak dwa poprzednie systemy. Spora liczba dodatków i bogata społeczność użytkowników czyni go solidną alternatywną wobec Prestashop. Sklep charakteryzuje się prostym i intuicyjnym interfejsem - można go polecić początkującym i mniej wymagającym sprzedawcom. OpenCart można pobrać ze strony Opencart.com.

4. Quick.Cart

System przeznaczony dla niewielkich sklepów internetowych. Stawia na prostotę obsługi i szybkość działania. Wśród wad można wymienić niewielkie możliwości rozwoju (zbyt duża liczba produktów zamieni zalety systemu w wady), niewielką ilość wtyczek i szablonów oraz problematyczną modyfikację (wymaga umiejętności programowania). Rzecz zdecydowanie przeznaczona dla początkujących sprzedawców.

5. osCommerce

Jeden z najstarszych opensource'owych systemów do obsługi sklepów internetowych. Doczekał się ponad 7000 darmowych dodatków, wzbogacających jego możliwości, posiada również bardzo aktywną społeczność użytkowników. osCommerce jest dostępny do pobrania na Oscommerce.com.

6. ZenCart

System powstał w wyniku niezależnego rozwoju sklepu osCommerce (ZenCart wydzielił się w 2003 roku), stając się rozwiązaniem bardziej elastycznym, ukierunkowanym na szablony. ZenCart jest dostępny do darmowego pobrania na stronie Zen-cart.com.

7. SpreeCommerce

Spree Commerce to modułowy system do prowadzenia sklepu internetowego. Obecnie na całym świecie korzysta z niego ponad 45 tysięcy sprzedawców. Można go pozyskać ze strony Spreecommerce.com.

8. WooCommerce

WooCommerce to darmowe (a zarazem najpopularniejsze) rozszerzenie systemu blogowego Wordpress, pozwalające zmienić stronę WWW bądź bloga opartego na tym popularnym CMSie w sklep internetowy. W sieci można znaleźć wiele dodatków wzbogacających jego możliwości. Sam system jest dostępny do pobrania na stronie Woothemes.com/woocommerce.

9. DrupalCommerce

Jeśli posiadasz stronę internetową zbudowaną na bazie systemu CMS Drupal i planujesz rozpoczęcie sprzedaży w internecie, sklep Drupal Commerce jest dla Ciebie. Jest to dodatek do Drupala, przekształcający stronę WWW w funkcjonalny sklep internetowy. System można pobrać z Drupalcommerce.org.

10. VirtueMart

Skoro WordPress i Drupal mają rozszerzenia przekształcające je w pełnoprawne sklepy internetowe, musi posiadać je również inny popularny system CMS - Joomla!. Jest nim VirtueMart. Jego instalacja i konfiguracja jest równie prosta, jak innych dodatków do Joomla! W sieci można znaleźć sporo informacji o komponencie, również w języku polskim (Virtuemart.pl). System można pobrać ze strony Virtuemart.net.

Przeczytaj również:


Wyświetl poprzednie komentarze
 • Ciekawy zbiór. O niektórych słyszałem, niektóre są dla mnie nowością.

 • Czy to wszystkie rozwiązania ecommerce dostępne na rynku?

 • @dyzio - oczywiście, że nie :) To lista 10, moim zdaniem najlepszych darmowych systemów do obsługi sklepów internetowych w styczniu 2015. Dostępnych rozwiązań e-commerce jest znacznie więcej, zarówno bezpłatnych, jak i komercyjnych.

 • Tomek

  Czy Wy (większość komentujących) naprawdę jesteście aż takimi debilami i myślicie, że nie widać tu Waszej bezdennie tępej reklamy? Wszystkie odnośniki w komentarzach to jeden wielki spam. Oby wszystkim spamerom biznesy poupadały!

  P.S. Aż się pofatyguję i spiszę wszystkie linki, posprawdzam co to za firmy i powysyłam na wszystkie antyspamerskie serwisy jakie tylko znajdę!
  P.P.S. Kryptoreklamy oprogramowania sklepów odpowiednio "rozreklamuję" .

 • Ja korzystam z redcart i jestem zadowolona sisunia.pl

 • Patrycja Twój sklep jest wolny jak żółw. Nie mówię mam tez problemy z szybkością w swoich sklepach na Magento, ale Magento to kobyła. Szukam innego rozwiązania dla kolejnego sklepu, ale chyba zostanę przy Magento

 • Prestashop to trochę taki żydowski CMS, gdzie za każdy moduł trzeba płacić niemałe kwoty. Woocomerce wydaję się najlepszym wyjściem, przynajmniej na początku.

 • Erwin011

  Witam czytam i myślę sobie ze, jednak stary os commerce nie jest taki zły.Ja w 2016 zakupiłem w niemieckiej firmie suuper sklep jak się reklamowali wszystko inkl. obiecywali suport 6 miesięcy od dnia zakupu i bezpłatna instalacje. Zapłaciłem w promocji 980 Euro i wymiana mail z firma czyli suport trwał do polowy 2018. Cos się rozwaliło za nim zacząłem coś instalować. I czarna du... i znowu nic. prosiłem znajomych ze by mi pomogli, ale wiecie jak nic nie potrzeba to nic się nie da za darmo .Postanowiłem sam zabrać się do pracy i doświadczeń, oglądałem intensywnie na youtube kursy PHP Pana Mirosława Zelenta aż wreszcie poszedłem na kurs to był naprawdę kurs taki dla debili dałem za niego 830 CHF za 20 godzin, ale facet czytał z książki którą nam dali incl.
  I wtedy zrozumiałem ze by mieć sklep i sprzedawać trzeba poznać mechanizm i być niezależnym od nikogo. Kupicie najlepszy sklep od firmy która go stworzyła i będziecie do końca tego sklepu płacić za byle co. I to jest tak samo z moim sklepem, jak przyszło do konfiguracji to okazało się ze trzeba firmie zapłacić za panel kart płatniczych, za dostęp do socjal mediów, opcji dostawy itp. a co było śmieszne po długim czasie dotarło do mnie ze firma rozbudowała os commerce open i sprzedaje za dobre pieniądze no i obiecany support ale płatny. Mam od nich CD i licencie z numerem i moge sobie pozwolic na wszystko. Mam Hosta 200GB 10 domen i darmowy ssl, i zainstalowałem sklep sam, problemy? książki i książki i internet i oczywiście czegoś się trzeba nauczyć. Problem z os commerce jest taki ze, w polskiej wersji nie ma prawdziwego forum gdzie ktoś możne pomoc. Na niemiecko języcznych forach os commerce są tysiące osób które codziennie siedzą nad tam i wyłapują problemy i pomogą na pewno. Jeśli wolno pracuje pomogą jeśli potrzebujesz jakiegoś panelu pomogą i to wszystko za darmo!!! Masz wybór albo płacisz bo nie masz na to czasu lub głowy, albo nauczysz się dokładnie jak ten plik źródłowy działa, jak szukać błędów, jak rozszerzać i rozbudować swój sklep i jak ja czytam ze ktoś kupił sklep ale nie możne dużo produktów sprzedawać to nie wiem co powiedzieć, os commerce open jest zrobiony i dalej modernizowany i nie zniknie nigdy, teraz jest problem ponieważ mój host do końca tygodnia będzie akceptował PHP 5.2 5.5 i jakieś starsze wersje. Forum niemieckie ma już to opanowane i pomogą mi na pewno i z tym problem. I możecie Panowie i Panie pisać o nowościach i nowych sklepach ja wole stare i sprawdzone. Syrenka była na gaźnik zapłon ostawiało się na lampkę i zawsze jeździ bo jest prosta i sprawdzona. Ja zostanę przy os commerce bo dużo ludzi w tym działa a otwarta platforma jest nie wygodna dla tych kto sprzedaje nowe programy. chciał bym być nie zależny od jakiegoś obcego admina na moim sklepie.Admin jest zawsze panem twoich pieniędzy. Pozdrawiam Erwin

 • Pisałem 2 lata temu. Wtedy PrestaShop był na pierwszym miejscu. W 2019 oku dalej jest liderem rynku. :)

 • Miłosz

  Możecie spróbować jakiegoś dedykowanego rozwiązania, ja mam best.net.pl. Wiem, że teraz sporo firm oferuje takie platformy robione pod klienta

Dodaj komentarzPiotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Firmowa strona internetowa sobota, 08, sierpień 2015

  Coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie własnego bloga. I słusznie, statystyki wyraźnie wskazują bowiem, że przedsiębiorstwa blogujące przyciągają znacznie więcej potencjalnych...

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 07, marzec 2015

  Każdy przedsiębiorca zgodzi się chyba ze stwierdzeniem, że jednym z najtrudniejszych elementów związanych z prowadzeniem firmy jest zarządzanie zasobami ludzkimi - czyli jej pracownikami....

 • Systemy CRM środa, 14, październik 2015

  Jeśli zastanawiasz się jak efektywnie zarządzać procesami sprzedażowymi w swojej firmie, 27 października 2015 roku koniecznie odwiedź Centrum Szkoleniowe Adgar Ochota (al. Jerozolimskie 181,...