Komputer każdego pracownika biurowego wyposażony jest w pewien zasób podstawowego oprogramowania, umożliwiającego wykonywanie jego codziennych zadań. Firmy za oprogramowanie to zazwyczaj sporo płacą - a wcale nie muszą. Na rynku istnieją bowiem bardzo dobre, a do tego darmowe zamienniki, których zastosowanie może przynieść przedsiębiorstwu niemałe oszczędności.

Sprawdź na jakich programach komputerowych Twoja firma może zaoszczędzić!

10 darmowych odpowiedników komercyjnych programów, z których korzystasz w swojej firmie

1. OpenOffice.org - zamiast Microsoft Office

OpenOffice.org, a właściwie Apache Open Office (bo pod takim szyldem jest obecnie rozwijany) - to darmowy pakiet biurowy, który z powodzeniem może stanowić alternatywę dla popularnego Microsoft Office. W jego skład wchodzą: edytor tekstu Writer (odpowiednik MS Worda), arkusz kalkulacyjny Calc (odpowiednik MS Excela), narzędzie do tworzenia prezentacji multimedialnych Impress (odpowiednik MS PowerPointa), aplikacja do tworzenia diagramów Draw (alternatywa MS Visio), baza danych Base (odpowiednik MS Access) oraz Math - kreator funkcji matematycznych. Poszczególne aplikacje obsługują nie tylko własne formaty plików, ale również formaty swojego komercyjnego konkurenta - MS Office, dzięki czemu można z nich korzystać nawet wtedy, gdy kontrahenci firmy stosują pakiet Microsoftu. (http://www.openoffice.org/pl/)

2. Gimp - zamiast Photoshopa czy Corela

Zazwyczaj w firmie programu graficznego potrzeba jedynie do bardzo prostych zastosowań - np. do zaprojektowania grafiki reklamowej czy drobnej obróbki zdjęć z jakiejś konferencji. Nie wiedzieć dlaczego, mimo to przedsiębiorcy często sięgają po drogie kombajny graficzne, jak Adobe Photoshop czy Corel Draw. Jednak nawet jeśli potrzebujesz edytora graficznego do bardzo specjalistycznych zastosowań, spróbuj darmowego Gimpa. Program wyposażony jest w popularne narzędzia i filtry do edycji grafik, obsługuje warstwy i wiele formatów plików. (http://www.gimp.org/)

3. 7zip - zamiast WinZipa czy WinRara

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że popularne archiwizatory plików WinZip i WinRar nie są aplikacjami darmowymi. Po okresie testowym co prawda nie dezaktywują się, jednak korzystanie z nich jest już wówczas nielegalne (aż do uiszczenia opłaty). Zamiast nich warto skorzystać z zupełnie darmowego kompresora - 7zip, który obsługuje wszystkie popularne formaty archiwów (w tym oczywiście .zip oraz .rar). (http://7-zip.org.pl/)

4. Comodo Antivirus - zamiast komercyjnego pakietu antywirusowego

Comodo Antivirus jest jednym z najlepszych darmowych programów antywirusowych dla firm. I choć nie może pochwalić się równie skuteczną ochroną, jak najpopularniejsze komercyjne rozwiązania, prezentuje ona bardzo dobry poziom. Narzędzie zapewnia ochronę rezydentalną, na żądanie oraz skaner mailowy. (http://antivirus.comodo.com/)

5. Mozilla Thunderbird - zamiast Microsoft Outlook

Klientów poczty elektronicznej jest na rynku wiele - Thunderbird firmy Mozilla jest natomiast jednym z najlepszych spośród nich. A do tego darmowym. Thunderbird jest wyposażony we wszystkie najważniejsze funkcje programu pocztowego, a jedną z jego największych zalet jest szeroka dostępność wielu dodatków rozszerzających standardowe możliwości programu. (http://www.mozilla.org/pl/thunderbird/)

6. PDFill and Image Writer / Tools - zamiast Adobe Acrobat

Adobe Acrobat umożliwia edycję dokumentów PDF. Zwykle jednak nie potrzebujemy edycji treści dokumentu, a jego obróbkę - np. wycięcie kilku stron, obrócenie dokumentu, czy wypełnienie formularza. Między innymi takie możliwości daje darmowy zestaw narzędzi PDFill and Image Writer / Tools, pozwalający ponadto na wydruk materiału bezpośrednio do pliku PDF. (http://www.pdfill.com/)

7. yED - zamiast Microsoft Visio

W firmie często pojawia się potrzeba naszkicowania diagramu, schematu, odwzorowania jakiegoś procesu. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu jeden z programów pakietu MS Office - Visio. Znacznie lepszym narzędziem, co istotne - darmowym, jest yED. Wyposażony w całą masę kształtów i połączeń, pozwala na wyrysowanie m.in. procesów biznesowych (BPML), a także diagramów UML. (http://www.yworks.com/en/products_yed_about.html)

8. Gantt Project - zamiast Microsoft Project

Na komputerze każdego kierownika czy managera projektu obowiązkowo musi znaleźć się dobry program do harmonogramowania. Zazwyczaj jest to MS Project, jednak do tworzenia i zarządzania harmonogramem projektu, bazując na jego kamieniach milowych i dostępności zasobów, świetnie nadaje się również darmowy Gantt Project. Program dostępny jest w języku polskim i umożliwia łatwe eksportowanie harmonogramu do plików różnego formatu. (http://www.ganttproject.biz/)

9. Free Commander - zamiast Total Commander

Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy ze standardowym managerem plików Windows - szczególnie w najnowszej wersji popularnych "okienek". Wśród alternatywnych rozwiązań, od wielu lat prym wiedzie Total Commander (dawny Windows Commander). Niestety, jego komercyjne wykorzystywanie wymaga opłaty. Świetnie może go zastąpić jednak darmowy Free Commander oferujący podobną funkcjonalność. (http://www.freecommander.com/pl/)

10. Ubuntu - zamiast Windows

Większość aplikacji wymienionych wyżej działa zarówno pod dyktando systemu operacyjnego Windows, jak i Linux. Szukając oszczędności w firmie, warto więc, przynajmniej na części komputerów (tych pracowników, którzy będą w stanie przystosować się do nowego środowiska) zainstalować darmowy system Ubuntu, charakteryzujący się stabilnością działania, atrakcyjnym wyglądem oraz prostą obsługą. (http://ubuntu.pl/)

Przeczytaj również:


 • Jola2234

  Kocham takie pomoce - autor proponuje zamiennik programu... który nie jest zamiennikiem, bo wg autora propozycji, człowiek wcale nie potrzebuje tego, co robi oryginalny program. "Adobe Acrobat umożliwia edycję dokumentów PDF. Zwykle jednak nie potrzebujemy edycji treści dokumentu, a jego obróbkę - np. wycięcie kilku stron, obrócenie dokumentu, czy wypełnienie formularza." Gratuluję inteligencji - zapewne autor tak samo kupuje w sklepie: "dzień dobry - szukam butów turystycznych do chodzenia w górach... a, to proponuję panu rewelacyjne klapki - w góry pan w nich nie wyjdzie, ale przecież widzę, że na pewno w góry pan nie chodzi".

 • Ach, jaki ten autor tekstu niedobry ;) Narzędzie, które zaproponowałem, podobnie jak Adobe Acrobat pozwala na edycję plików PDF - jednak nie w tak szerokim zakresie (którego nie zawsze potrzebujemy - i w takim wypadku możemy użyć darmowego rozwiązania), co wyraźnie i celowo zaznaczyłem. Dziękuję za pokłony w stronę mojej inteligencji - ja z kolei gratuluję umiejętności czytania ze zrozumieniem :)

 • Naprawdę bardzo ciekawy artykuł ! Zwłaszcza wzmianka o Linuksie Ubuntu przypadła mi do gustu, bo to darmowy system i do tego bardzo przyjazny dla przeciętnego użytkownika komputera. Gratuluję interesującego bloga :) A link wraz z krótkim opisem do Pana artykułu o darmowych programach zamieściłam u mnie na blogu Recenzje stron:

  http://recenzje-stron.blogspot.com/2016/12/darmowe-programy-komputerowe.html

 • Od dawna zastanawiam się po co ludzie używają nadal WinRar'a, czy WinZip'a skoro jest darmowy 7zip!

Dodaj komentarzPiotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Systemy CRM środa, 26, kwiecień 2017

  Wielu handlowców nie mających doświadczenia z systemami CRM (ja też nie wiem jak to możliwe) żyje w przeświadczeniu, że wdrożenie narzędzia tego typu rozwiąże wszelkie problemy...

 • Systemy informatyczne dla firm wtorek, 21, lipiec 2015

  Mimo że oprogramowanie Open Source z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a po rozwiązania tego typu sięgają najwięksi gracze na rynku, w wielu środowiskach w dalszym ciągu...

 • Analityka i procesy sobota, 10, czerwiec 2017

  Jakiś czas temu na spotkaniu szczecińskiego oddziału PMI (Project Management Institute) miałem okazję zobaczyć i dotknąć Microsoft Hololens - pierwszych (światowa premiera miała miejsce w...