Oprogramowanie księgowe, systemy magazynowe, produkcyjne, projektowe czy CRM - to tylko niektóre z rozwiązań IT, jakie na co dzień wykorzystuje się w firmach. Każde z nich gromadzi ogromne ilości danych, które wspólnie mogą być cennym źródłem wiedzy biznesowej - pod warunkiem, że zostaną umiejętnie zagregowane, przetworzone i zaprezentowane. W odpowiednim wykorzystaniu gromadzonych przez firmę danych pomogą systemy BI (Business Intelligence), których najlepszych darmowych przedstawicieli prezentuję w dzisiejszym artykule.

{flike}

Do czego służą systemy BI?

Business Intelligence to w zasadzie jedyna klasa systemów biznesowych, które nie gromadzą dodatkowych informacji o działalności firmy. Korzystają z gotowych zbiorów danych - pozostałych systemów informatycznych bądź samodzielnych baz danych. Zadaniem BI jest ich zestawianie, przetwarzanie i prezentacja w formie pozwalającej na dalszą analizę (raporty, zestawienia, diagramy). Oprogramowanie BI służy więc jako narzędzie doradcze, ułatwiające podejmowanie decyzji, umożliwiające wykorzystanie ogromnej ilości gromadzonych w firmie danych do celów biznesowych. Możliwości systemów Business Intelligence po części pokrywają się zatem z funkcjonalnością narzędzi klasy DSS (Decission Support Systems), wspierają również wszechobecną ostatnio ideę Big Data.

Przykład wykorzystania BI

Wyobraźmy sobie sytuację, w której w naszej firmie działają trzy systemy: finansowo-księgowy, produkcyjny (projektowy) oraz CRM. W pierwszym z nich gromadzimy informacje o fakturach klientów, w drugim o kosztach produkcyjnych związanych z realizacją projektów dla naszych klientów, a w trzecim o kosztach działań handlowych (pozyskania klienta). Chcielibyśmy stworzyć raport zestawiający wpływy od danego klienta z wydatkami, jakie nasza firma musi ponieść w związku z jego obsługą. W normalnych warunkach zbudowanie go byłoby bardzo kłopotliwe: musielibyśmy wyeksportować odfiltrowane dane ze wszystkich trzech systemów, wkleić je do arkusza kalkulacyjnego (np. Excela) i w nim odpowiednio je obrabiać. Oczywiście, procedurę tę trzeba byłoby ponawiać wraz z aktualizacją danych w którymś z naszych systemów (Excel nie zrobi tego przecież sam).

Posiadając system BI nie musielibyśmy tego robić. Właściwie wdrożone oprogramowanie Business Intelligence integruje się bowiem z bazami danych naszych systemów, pobierając stosowne dane automatycznie (dzięki czemu są zawsze aktualne), umożliwiając ich dalszą obróbkę i zestawienie w zasadzie w dowolny sposób. Ich zadaniem jest maksymalizacja wartości zbieranych przez przedsiębiorstwo informacji.

Najlepsze (tj. najbardziej znane, markowe) systemy BI, takie jak Microsoft Power BI, Oracle Business Intelligence czy IBM Cogonos Analytics kosztują krocie. Krocie kosztuje też ich wdrożenie. Niewiele firm stać na taki wydatek - nie znaczy to jednak, że z narzędzi BI trzeba zrezygnować. Na rynku znaleźć można bowiem szereg dobrych systemów wolnych od opłat licencyjnych, opensource'owych. Poniżej prezentuję pięć, moim zdaniem najlepszych darmowych systemów BI.

Najlepsze opensource'owe systemy BI

1. Pentaho

Darmowa wersja pakietu Pentaho (o którym pisałem co nieco tutaj) udostępnia narzędzia analityczne, integrujące dane, a także kreator raportów pozwalających na ich wygodną wizualizację. Pentaho jest jednym z najpopularniejszych opensource'owych rozwiązań BI na rynku, stąd w sieci można znaleźć wiele dodatków rozszerzających jego standardowe możliwości.

2. Tibco Jaspersoft

Jaspersoft w wersji darmowej to drugi po Pentaho najpopularniejszy system Business Intelligence o otwartym kodzie źródłowym. Jego możliwości są w zasadzie identyczne (oba systemy korzystają z tych samych, opensource'owych silników), przy czym Jaspersoft zyskuje nieco bardziej intuicyjnym interfejsem użytkownika, a także dostępną aplikacją mobilną. Od niedawna oprogramowanie funkcjonuje pod nazwą Tibco Jaspersoft (ze względu na przejęcie produktu przez firmę Tibco).

3. RapidMiner

RapidMiner to narzędzie przeznaczone do analizy danych i prognozowania. Pozwala ono np. wyłapywać prawidłowości wynikające z danego zbioru danych. System współpracuje z większością popularnych baz danych, radzi sobie również z przetwarzaniem plików stworzonych za pomocą MS Excela. Społeczność użytkowników RapidMinera przygotowała szereg wartościowych dodatków rozszerzających jego standardowe możliwości. Darmowa wersja systemu to Starter Edition.

4. Spago BI

Nie wiedzieć czemu, producent Spago BI reklamuje system jako jedyne w 100% opensource'owe rozwiązanie klasy Business Intelligence. Narzędzie wyróżnia przejrzysta budowa modułowa, a także przyjazny interfejs użytkownika.

5. BIRT

BIRT to opensource'owy produkt BI znanej firmy Eclipse Foundation, pozwalający na tworzenie wizualizacji danych oraz raportów, które można następnie wykorzystać (osadzić) w innych systemach. Podobne możliwości oferują wspomniane wcześniej Pentaho oraz Jaspersoft.

Przeczytaj również:


  • Ciekawe zestawienie i przydatna lista narzędzi :) ja korzystałam z RapidMinera. Mam nadzieję, że w nastepnym zestawieniu znajdzie się MoneyPenny narzędzie BI dedykowane dla małych firm

  • Bardzo fajne zestawienie, tym bardziej, że jednak systemy Business Intelligence nie kojarzą się z rozwiązaniami darmowymi.
    Rozwiązanie na które chciałbym zwrócić uwagę, a którego moim zdaniem zabrakło to Tableau Public. Faktem jest, że dane analizowane dzięki niemu z zasady zostaną upublicznione, co w jakimś stopniu ogranicza możliwości wykorzystania wersji darmowej dla celów biznesowych, jednak w dalszym ciągu pozostaje to świetne narzędzie do realizowania złożonych analiz np. branży internetowej operującej bezwzględnie na dużych zbiorach danych.
    Co warte nadmienienia, Tableau w wersji płatnej oferuje relatywnie niską barierę wejścia, co sprawia, że popularność tego rozwiązania rośnie nie tylko w segmencie korporacyjnym, lecz również SME, czy nawet sprytnie zarządzanych start-up'ów.

  • Robert

    Z czystym sumieniem mogę też zaproponować rozwiązanie Business Intelligence firmy Birst. W porównanie do Tableau Public ma tą zaletę (i nie tylko tę), że nie upublicznia danych. Wersja trialowa, (takiej używam i wystarcza aż nadto - przynajmniej dla mnie) jest za darmo i nie doczytałem się o ograniczeniach w terminie użytkowania - co prawda specjalnie się nie wczytywałem, ale od pół roku używam i nikt mnie nie atakował, ani dostępu do chmury nie odciął. Warto też rozważyć narzędzia Microsoftu, przy pewnych konfiguracjach też za darmo, lub w bardzo małej opłacie miesięcznej.

Dodaj komentarz


Piotr Rawski
Informatyk i ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwoju i wdrażaniu systemów IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy. ⮕ kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog poświęcony zarządzaniu w IT:
⮕ piotrrawski.pl

Również na stronie:

  • Systemy informatyczne dla firm piątek, 30, styczeń 2015

    W jaki sposób dokonać właściwego wyboru spośród ogromnej ilości systemów informatycznych dostępnych na rynku? Jak zdecydować które z rozwiązań spełni oczekiwania użytkowników i...

  • Firmowa strona internetowa sobota, 08, sierpień 2015

    Coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie własnego bloga. I słusznie, statystyki wyraźnie wskazują bowiem, że przedsiębiorstwa blogujące przyciągają znacznie więcej potencjalnych...

  • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 21, lipiec 2018

    Większość polskich firm korzysta z pakietu Microsoft Office - w tym coraz częściej z jego najnowszej odsłony Office 365. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że poza sztandarowym Wordem,...