Pentaho to najlepszy darmowy system Business Intelligence dostępny na rynku. Z powodzeniem wesprze analityków i kadrę kierowniczą w wielowymiarowej obróbce danych biznesowych, raportowaniu i opracowywaniu różnego rodzaju analiz zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i niewielkich firmach. Pokażę dziś jak zainstalować Pentaho, tak aby samodzielnie móc przekonać się o jego nieprzeciętnych możliwościach.

Do czego służy Pentaho?

Pentaho BI Suite to system klasy Business Intelligence (BI), przeznaczony do zaawansowanego raportowania i wielowymiarowej analizy danych biznesowych. Pozwala na łączenie danych z wielu źródeł i ich elastyczną obróbkę. Rozwiązania typu Business Intelligence wykorzystywane są, pisząc najogólniej, do badania efektywności poszczególnych obszarów działalności firmy na podstawie gromadzonych informacji, a także przewidywania przyszłości (za pomocą prognoz i symulacji) i opracowywania strategii biznesowych.

Pentaho w wersji Community Edition (istnieje również bogatsza w funkcje edycja komercyjna) jest najlepszym dostępnym na rynku darmowym rozwiązaniem klasy Business Intelligence. Dzięki bezpłatnym licencjonowaniu i sporej liczbie dostępnych rozszerzeń zwiększających jego standardową funkcjonalność, system ten skutecznie wesprze firmowych analityków i kadrę kierowniczą zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i niewielkich organizacjach. O jego nieprzeciętnych możliwościach warto przekonać się samodzielnie - instalując Pentaho do celów testowych.

Instalacja Pentaho BI Suite 5 Community Edition

Instalacja Pentaho nie jest trudna, wymaga jedynie prawidłowego skonfigurowania środowiska Java Development Kit (środowisko niezbędne do programowania w języku Java, w którym napisany jest system Pentaho). Proces instalacji (na przykładzie systemu operacyjnego Windows, aczkolwiek Pentaho można z powodzeniem umieścić na serwerze pracującym pod dyktando Linuxa) sprowadza się do wykonania operacji opisanych poniżej i zaprezentowanych w materiale wideo (uwaga: twórca filmiku do uruchomienia Pentaho wykorzystał wiersz polecenia, co nie jest konieczne - stąd w moim opisie nie ma o nim mowy).

1. Pobieranie Pentaho

Choć oficjalna strona Pentaho to Pentaho.com, systemu w wersji Community Edition próżno na niej szukać. Pentaho 5 CE dostępne jest do pobrania w serwisie Sourceforge.net. Pobieramy go w formie archiwum .zip, które następnie rozpakowujemy, a zawartość umieszczamy w dowolnej lokalizacji na dysku (np. C://Pentaho).

2. Instalacja i konfiguracja Java Development Kit

Kolejny krok to instalacja i właściwa konfiguracja środowiska Java Development Kit. Aby je pobrać, wchodzimy na stronę producenta - Oracle.com, i pobieramy JDK dla systemu operacyjnego, w którym ma on zostać zainstalowany. Uwaga: Pentaho 5 CE współpracuje z JDK1.7 - nowsze wersje środowiska uniemożliwią uruchomienie systemu (przykładowo, uruchomienie Pentaho 5 CE w środowisku JDK1.8 kończy się błędem "[it_49] One or more system listeners failed. These are set in the systemListeners.xml.").

Instalujemy pobrany pakiet zgodnie z poleceniami kreatora, a następnie przystępujemy do konfiguracji środowiska. Sprowadza się ona do wprowadzenia ścieżki do lokalizacji, w której zainstalowane jest JDK1.7 jako zmienną środowiskową JAVA_HOME w ustawieniach systemu operacyjnego. Aby to zrobić, odszukujemy folder z zainstalowanym JDK (Lokalizacja, np. Program Files -> Java -> jdk1.7.0_79 -> jre) i kopiujemy pełną ścieżkę do niego (np. C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_79\jre). Następnie, w zależności od wersji systemu operacyjnego, przechodzimy do ustawień zmiennych środowiskowych (w przypadku Windows 8 i 10: Komputer -> Właściwości systemu -> Zaawansowane właściwości systemu -> Zmienne środowiskowe -> Zmienne systemowe). W edytorze zmiennych środowiskowych (systemowych) wprowadzamy atrybut JAVA_HOME z wartością równą skopiowanej przez nas wcześniej ścieżki do JDK1.7.

3. Uruchomienie serwera Pentaho

Po skonfigurowaniu środowiska JDK nic nie stoi już na przeszkodzie aby uruchomić serwer z systemem Pentaho. Aby to zrobić, wystarczy przejść do lokalizacji, w której umieściliśmy pliki systemu (na moim przykładzie było to C://Pentaho), a następnie do folderu biserver-ce. W nim z kolei odszukujemy i uruchamiamy plik start-pentaho.bat. Włączy się wówczas okno wiersza polecenia, do którego załadują się komendy inicjujące serwera Tomcat. Po chwili wszystkie komendy zostaną wykonane, a system Pentaho rozpocznie działanie.

4. Logowanie do systemu

Świeżo zainstalowany system jest dostępny pod adresem http://localhost:8080/pentaho (system obsługujemy poprzez przeglądarkę internetową). Predefiniowane dane autoryzacyjne administratora to:

 • login: admin
 • hasło: password

Można (i należy) je oczywiście zmienić po zalogowaniu się do systemu. Jednak jego obsłudze poświęcę kilka kolejnych artykułów.

Przeczytaj również:


Dodaj komentarz

 • Analityka i procesy piątek, 05, luty 2016

  Oprogramowanie księgowe, systemy magazynowe, produkcyjne, projektowe czy CRM - to tylko niektóre z rozwiązań IT, jakie na co dzień wykorzystuje się w firmach. Każde z nich gromadzi ogromne...

 • Analityka i procesy sobota, 10, czerwiec 2017

  Jakiś czas temu na spotkaniu szczecińskiego oddziału PMI (Project Management Institute) miałem okazję zobaczyć i dotknąć Microsoft Hololens - pierwszych (światowa premiera miała miejsce w...

 • Analityka i procesy środa, 12, sierpień 2015

  Pentaho to najlepszy darmowy system Business Intelligence dostępny na rynku. Z powodzeniem wesprze analityków i kadrę kierowniczą w wielowymiarowej obróbce danych biznesowych, raportowaniu i...

 • Analityka i procesy czwartek, 25, luty 2016

  Współczesny biznes to sfera, w której szczególną rolę odgrywa informacja. I to informacja odpowiednio przygotowana - taka, którą można szybko i łatwo przekuć w wartościową wiedzę...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Sprzedaż i marketing niedziela, 31, lipiec 2016

  Jak zwiększyć sprzedaż? - to pytanie spędza sen z powiek właścicielom przedsiębiorstw, ich managerom i sprzedawcom. I choć nie istnieje jeden złoty sposób na zachęcenie klientów do...

 • Zarządzanie projektami i zasobami wtorek, 10, maj 2016

  Według moich obserwacji, większość problemów organizacyjnych polskich przedsiębiorstw dotyczy dwóch obszarów: firmowej komunikacji (wliczając w nią dostęp do wiedzy i informacji) oraz...

 • Firmowa strona internetowa niedziela, 02, marzec 2014

  Dziś niemal każda firma ma w internecie swoją wizytówkę - stronę WWW. I słusznie - jest to bowiem jeden z najłatwiejszych sposobów na dotarcie do potencjalnego klienta. Aby jednak firmowa...