Na polskim rynku oprogramowania dla biznesu pojawił się niedawno nowy, ciekawy produkt - 21pm.pl, służący do kompleksowego zarządzania projektami - przeznaczony do ich obsługi od definicji zakresu projektu, aż po rozliczenia z kontrahentami. Aplikacja nie tylko wspiera bieżącą pracę zespołu projektowego, ale pozwala również kontrolować rentowność danego przedsięwzięcia. A do tego jest dostępna zupełnie za darmo. Przyjrzyjmy się możliwościom systemu 21pm.pl i sprawdźmy czy warto po niego sięgnąć.

Jaki jest 21pm.pl?

Przede wszystkim jest polski. 21pm.pl został stworzony i jest rozwijany przez rodzimą firmę z Dobrzechowa (woj. podkarpackie). Dzięki temu system, w przeciwieństwie do wielu alternatywnych rozwiązań, jest dostosowany do polskich realiów i potrzeb małych / średnich przedsiębiorstw, których działalność ma charakter projektowy bądź produkcyjny. Produkt dopiero pojawił się na rynku - jego oficjalna premiera miała miejsce w sierpniu 2015 roku. Jest więc zupełnie nowy, a przez to jeszcze mało znany. A szkoda - ze względu na swoją atrakcyjną funkcjonalność i dostępność (21pm.pl jest darmowy) z pewnością warto się nim zainteresować.

Obsługa systemu

Zgodnie z obowiązującymi trendami, 21pm.pl jest systemem dostępnym za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu nie jest on zależny od środowiska (tj. urządzenia czy systemu operacyjnego), z którego korzysta jego użytkownik. Ponadto, interfejs aplikacji webowej jest responsywny (dostosowuje się do rozdzielczości ekranu użytkownika), pozwalając na możliwie wygodną pracę systemu zarówno na tradycyjnych komputerach, jak i urządzeniach mobilnych (tablet, telefon komórkowy).

Jako jeden z atutów 21pm.pl jego producent wymienia intuicyjną obsługę systemu. I rzeczywiście, estetycznie wykonany, barwny interfejs aplikacji jest nie tylko przyjemny dla oka, ale również przejrzysty (kolorystyka, rozkład elementów ekranu użytkownika) - dzięki czemu praca z 21pm.pl nie powinna nastręczać trudności nawet początkującym użytkownikom. Mankamentem interfejsu (zapewne związanym z młodością systemu) jest natomiast brak polskich tłumaczeń dla niektórych (na szczęście tych mniej istotnych) etykiet / komunikatów systemu, a także niespójność oznaczeń pól (niektóre pola oznaczone gwiazdką nie są polami obowiązkowymi). Interfejs i sposób wykonywania podstawowych operacji w 21pm.pl (takich jak dodanie klienta, projektu i zadania) prezentuje poniższe wideo:

21pm.pl jest systemem typu SaaS (Software as a Service), czyli usługą dostępną w chmurze obliczeniowej jej producenta. Aby rozpocząć korzystanie z aplikacji, wystarczy zarejestrować się w serwisie bądź uruchomić usługę z wykorzystaniem istniejącego konta Google bądź Twitter. W razie potrzeby, producent umożliwia również instalację 21pm.pl na własnym firmowym serwerze.

Najważniejsze funkcje 21pm.pl
 • Ewidencja uczestników projektów. W ramach systemu możemy gromadzić informacje nie tylko o klientach naszej firmy, ale również o innych uczestnikach projektów, takich jak nasi pracownicy czy podwykonawcy. Dzięki konfigurowalnym, zróżnicowanym poziomom uprawnień, każdy z uczestników może logować się do 21pm.pl w celu monitorowania statusu projektu i poszczególnych zadań czy pobrania dokumentów.
 • Zarządzanie projektami. 21pm.pl pozwala na definiowanie i ewidencję projektów, podprojektów oraz zadań projektowych, wraz z ich szczegółami, jak terminy realizacji, opis czy budżet. System wspiera pracę grupową, umożliwiając użytkownikom wymianę komentarzy oraz załączników w ramach zagadnień. 21pm.pl pomaga również dbać o rentowność i pomyślną realizację projektów, udostępniając mechanizm rejestrowania przepracowanego czasu w ramach zadań projektowych (automatyczne i ręczne), a także przejrzysty dashboard z zestawem przydatnych raportów i wykresem Gantta.
 • Obsługa zamówień i ofert. System umożliwia tworzenie zamówień, których poszczególne pozycje wybierane są z konfigurowalnego katalogu produktów. Zamówienie można następnie przekształcić w ofertę i zarządzać jej statusem. Do czego może przydać się konwersja zamówienia w ofertę (wszak zwykle to zamówienie jest wynikiem oferty, w 21pm.pl mamy natomiast sytuację odwrotną)? Zamówienie (które klienci mogą składać samodzielnie za pomocą dedykowanego panelu w 21pm.pl) ma na celu zgromadzenie informacji o tym czego oczekuje lub po prostu zamawia klient. Na jego podstawie po analizie zamówienia (projektu) przygotowywana jest odpowiednia oferta. Warto wspomnieć, że aplikacja pozwala również na generowanie zamówień i ofert (a także kilku innych elementów) w formie pliku PDF.
 • Obsługa zgłoszeń serwisowych. Projekty, których efekt został przynajmniej częściowo przekazany klientowi, mogą skutkować pojawieniem się różnego rodzaju zgłoszeń z jego strony. 21pm.pl dobrze radzi sobie z ich obsługą, za pomocą szeregu funkcji serwisowych.
 • Ewidencja protokołów i dokumentacji projektowej. Dzięki 21pm.pl możliwe jest generowanie i ewidencja protokołów odbioru projektów / zadań projektowych, a także gromadzenie wszelkiej dokumentacji projektowej (w formie załączników do projektów i zadań).

21pm.pl

Wsparcie producenta

Biorąc pod uwagę fakt, że 21pm.pl jest systemem dostępnym bezpłatnie, pozytywnie zaskakuje poziom oferowanego przez producenta wsparcia użytkowników. Oprócz tego, że autorzy aplikacji deklarują swoją reakcję na każdy mail / telefon w ciągu 24 godzin, pod adresem support.21pm.pl udostępniają system zgłoszeniowy, za pomocą którego wszyscy użytkownicy mogą wprowadzać i ewidencjonować napotkane kłopoty z działaniem 21pm.pl. Szkoda, że system ticketowy jest dostępny wyłącznie w języku angielskim oraz że zarejestrowane tam konta nie są powiązane z kontami użytkowników 21pm.pl. Jednak nie ma co wybrzydzać - tak jak wspomniałem wcześniej, poziom bezpłatnego wsparcia producenta jest zadziwiająco wysoki.

Warto tutaj wspomnieć, że producent 21pm.pl oferuje również odpłatne, dodatkowe usługi w zakresie wsparcia, rozwoju aplikacji (indywidualne dostosowania), a także jej integracji z innymi systemami (niestety, w tym momencie 21pm.pl nie udostępnia żadnych gotowych interfejsów integracyjnych).

Przydatne linki

21pm.pl - opinia o systemie

21pm.pl to bez wątpienia bardzo ciekawy darmowy system do zarządzania projektami. Na tle konkurencji pozytywnie wyróżnia się nie tylko szeroką funkcjonalnością i przejrzystym interfejsem, ale również wielkim zaangażowaniem twórców aplikacji w jej rozwój. To dobrze, gdyż podczas korzystania z systemu nietrudno wyczuć jego młodość, objawiającą się m.in. drobnymi nieścisłościami interfejsu, niedopracowanymi polskimi etykietami i treściami powiadomień mailowych czy problemami z działaniem niektórych funkcji. Te drobne wpadki nie psują jednak bardzo pozytywnego ogólnego wrażenia z użytkowania 21pm.pl. System mogę polecić przede wszystkim małym i średnim firmom, które od narzędzia wspomagającego realizację projektów oczekują podstawowej funkcjonalności i intuicyjnej obsługi.

Przeczytaj również:


 • aplikacja przygotowana jest do pracy w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej. Polskie tłumaczenie jest codziennie dopracowywane. Już dziś kilka dni po ukazaniu się ww. artykułu mogę zapewnić, że trudno napotkać w aplikacji 21pm.pl na anglojęzyczne słowa.

 • Dodałem do aplikacji 21pm.pl komunikator GG. Mam nadzieję, że czat online okaże się przydatny w sytuacjach wymagających wsparcia ze strony firmy 21w.pl.

Dodaj komentarz

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 05, grudzień 2015

  Dobrą zabawę lubi każdy z nas, dlatego tak chętnie sięgamy po gry komputerowe, planszowe czy towarzyskie. Gry dostarczają nam rozrywki, stąd nic dziwnego, że spędzanie przy nich naszego...

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 16, maj 2015

  Wszystkim pracodawcom zależy na tym, aby ich kadra posiadała wysokie, sukcesywnie rozwijane kwalifikacje. W związku z tym, wiele firm wspomaga swoich pracowników w zdobywaniu wiedzy wysyłając...

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 12, kwiecień 2014

  Każdy z nas z pewnością nie raz miał wrażenie, jakby czas w pracy biegł szybciej - bo choć staramy się sumiennie wykonywać swoje obowiązki, na wszystkie nigdy go nie wystarcza. Ponadto, są...

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 07, marzec 2015

  Każdy przedsiębiorca zgodzi się chyba ze stwierdzeniem, że jednym z najtrudniejszych elementów związanych z prowadzeniem firmy jest zarządzanie zasobami ludzkimi - czyli jej pracownikami....Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Systemy informatyczne dla firm sobota, 21, listopad 2015

  Startupy, czyli młode firmy poszukujące swojego miejsca na rynku, najczęściej muszą liczyć się z każdą wydawaną złotówką. Dlatego dobrze jest, gdy ich właściciele nie inwestują...

 • Zarządzanie projektami i zasobami niedziela, 20, kwiecień 2014

  Nie od dziś wiadomo, że człowiek to istota z natury leniwa - niechętna do jakiegokolwiek wysiłku. Oczywiście nie oznacza to, że każdy w swojej pracy robi wszystko, aby nic nie robić. Jednak...

 • Systemy informatyczne dla firm poniedziałek, 27, październik 2014

  O tym, że biznes znacznie łatwiej prowadzić z telefonem komórkowym w garści, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak wiedzieć, że może on służyć jako coś więcej niż tylko...