Uruchamiając w internecie stronę internetową, platformę usługową, portal czy bloga, stajemy przed koniecznością rejestracji domeny internetowej, pod którą nasz produkt będzie dostępny w sieci. Miejsc, w których domenę można zarejestrować jest wiele, a większość z nich pozwala na jej łatwy i szybki zakup. To, gdzie wykupimy naszą domenę nie jest jednak bez znaczenia - w zależności od usługodawcy, cena rejestracji i odnowienia tej samej domeny może się bardzo różnić, a wybór najtańszego dostawcy w ciągu kilku lat może nam przynieść znaczne oszczędności. Sprawdźmy, gdzie wykupić domenę tak, aby nie przepłacić.

Cena rejestracji domeny, a cena jej odnowienia

Wielu dostawców kusi klientów możliwością rejestracji domeny (zazwyczaj .pl, .com.pl, .eu bądź regionalnej) za darmo bądź za symboliczną złotówkę. Jaki mają w tym interes? A no taki, że po okresie promocyjnym (czyli najczęściej po jednym roku) za coroczne odnowienie domeny zapłacimy znacznie więcej niż u konkurencji, która nie oferuje rejestracji domen "za friko".

Wykupując domenę należy pamiętać, że cena jej rejestracji jest bardzo rzadko równa cenie jej odnowienia. Decydując się na konkretnego dostawcę, sprawdźmy więc obie ceny - aby po roku nie być zaskoczonym wartościami na fakturze wystawionej za odnowienie domeny.

Niska cena odnowienia oczywiście nie musi jednak być jedynym kryterium wyboru dostawcy domeny internetowej. Z promocyjnych cen rejestracji domen jak najbardziej warto korzystać - przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków zarejestrowaną domenę można w dowolnym momencie przetransferować do innego dostawcy (i płacić mniej za jej odnowienie). No właśnie - w większości przypadków. Zdarza się bowiem i tak, że rejestrując domenę, zobowiązujemy się do jej odnawiania przez jakiś czas u konkretnego usługodawcy (a w takim przypadku transfer domeny przestaje być opłacalny).

Porównanie cen rejestracji i odnowienia domen w wybranych serwisach

W poniższej tabelce zaprezentowaliśmy poglądowe, aktualne na dzień publikacji tego artykułu, zestawienie cen rejestracji i odnowienia najpopularniejszych w Polsce rodzajów domen internetowych, u 5 dostawców: dwóch największych krajowych graczy Home.pl i Nazwa.pl, zagranicznego potentata 1and1.pl oraz dwóch mniejszych usługodawców, przekrojowo oferujących najlepsze ceny - Firehost.pl i NajtanszeDomeny.pl. Podane w tabeli ceny są kwotami brutto (zawierającymi 23% podatku VAT), oczywiście w PLN.

Domena
Usługodawca
NajtańszeDomeny.pl Firehost.pl Home.pl Nazwa.pl 1and1.pl
-rejestr.odnow.rejestr. odnow. rejestr. odnow.  rejestr.odnow. rejestr. odnow.
.pl 12,18 72,57 12,00 72,00 0,00 121,77 0,00  123,00  12,18 98,28
.com 43,05 43,05  38,00 44,00 11,07 72,57  24,48  73,80  24,48 61,38
.com.pl 9,84 60,27 12,00 59,00 0,00  121,77  0,00  79,95  8,49  49,08
regionalna
(np. szczecin.pl)
3,69 25,83 brak brak 0,00  35,67   0,00  61,50 brak  brak
.info 43,05 43,05 38,00 44,00 11,07 72,57   18,44 73,80  6,03 61,38 
.eu 24,59 36,89  26,00 36,00 0,00  72,57   0,00 61,50  24,48  61,38 


Gdzie zarejestrować, a gdzie odnowić domenę internetową?

Z powyższego zestawienia wynika, że spośród zaprezentowanych usługodawców, najniższe ceny odnowień najpopularniejszych typów domen internetowych oferują NajtańszeDomeny.pl oraz Firehost.pl (a w przypadku domeny z rozszerzeniem .com.pl - 1and1.pl). Koszt rejestracji domen u tych dostawców również nie jest wysoki - warto więc skorzystać z ich usług (godne polecenia są zwłaszcza NajtańszeDomeny.pl - ze względu na bogaty pakiet usług dodatkowych w cenie).

Rejestrować domeny warto również u dostawców oferujących różnego rodzaju promocje (np. domena za 0 złotych), a następnie po zakończeniu okresu preferencyjnych warunków przetransferować domenę do innego, tańszego dostawcy (godne polecenia są promocje 1and1.pl - pojawiają się regularnie i są bardzo atrakcyjne - np. domena .pl za darmo przez dwa lata, rok darmowego hostingu + domena .pl/.com.pl i inne).

Przeczytaj również:


Wyświetl poprzednie komentarze
 • Martyna

  Ja polecam https://www.nazwa.pl . Korzystam już od jakiegoś czasu, jestem bardzo zadowolona. Wykupiłam hosting i nie mam zamiaru tego zmieniać. Moja ocena: 6! :)

 • @Martyna, a możesz powiedzieć z czego wynika Twoje zadowolenie? Nazwa.pl nie należy do najtańszych rejestratorów (aczkolwiek z tego co widzę, ceny są znacznie niższe niż jeszcze jakiś czas temu), a przecież jedynym kryterium przy wyborze dostawcy domeny jest cena :)

 • mejka

  W Firehost. Tam trzymam jednocześnie domeny i hosting, wszystko fajnie smiga, wychodzi naprawdę tanio, zarządzanie i support bez żadnych problemów.
  A najlepiej po prostu coś u nich odpalić i na tej podstawie sobie porównać jakość.

 • wigi

  Rejestrując "tanią" domenę można się później zdziwić jak się zobaczy cenę odnowienia. Właśnie często ludzie się na to nacinają. Bo szkoda im np w takim seohost wydać kilka zł a później za kolejny rok poniżej 50 zł zapłacić. Ludzie nie ma nic za darmo ;) Przynajmniej nie na poziomie ;)

 • Kamil

  Ja mam .pl na seohost, bo są najtańsi. Brałem pod uwagę nie tylko koszt pierwszej rejestracji, ale też przedłużenia.

 • Paweł

  @ Piotr Rawski: Nie sądzę, że Martyna jest realną osobą ;)
  A jeśli nawet to raczej niemyślącą :p
  nazwa.pl to syf

 • Fajny artykuł. Dzięki za zwrócenie uwagi na proceder domena za friko a później spora przebitka w stosunku do innych firm. Przyznam jednak szczerze, że nie spotkałem się z jakąś drastyczną różnicą w cenach.

 • @Paweł Zgadzam się z Tobą ale pod jednym względem. Są strasznie upierdliwi i namolni. Wykupienie jakiejś usługi skutkuje później masą telefonów z propozycjami, bonusami i cholera wie z czym jeszcze. Strasznie irytujący jest ten ich agresywny marketing.
  Osobiście to od lat mam większość domen na az[dot]pl i nie narzekam. Maile to dostaję praktycznie tylko jak mi przypominają, że jakaś usługa dobiega końca (co oczywiście jest jak najbardziej pożądane). Problemów z nimi nigdy nie miałem. Raz po tych cholernych zmianach jakiś przepisów nie potwierdziłem, że jestem właścicielem domeny .net i mi ją przyblokowała. Były perturbacje z wysłaniem linka do potwierdzenia na nowo ale generalnie dali radę i w dobę sprawa została odkręcona. W sumie mogę polecić. Jeśli chodzi o domeny oczywiście, bo hostingu u nich nie miałem.

 • W Gnum.pl odnowienie domeny to koszt 39.57 zł netto a dla posiadaczy 100 domen koszt odnowienia to 34.99 zł netto.

 • Zapraszam do gnum.pl gdzie cena odnowienia jest najniższa na rynku już od kilku lat.

Dodaj komentarz
 • Firmowa strona internetowa wtorek, 26, listopad 2013

  W dzisiejszych czasach, każda strona internetowa może stać się celem ataków cyberprzestępców. I to niezależnie czy mowa o dużej stronie firmowej czy też niewielkim, prywatnym blogu. Jedną...

 • Firmowa strona internetowa sobota, 17, luty 2018

  Monitoring strony internetowej to usługa, która kosztuje bardzo niewiele (bądź wcale), a może uchronić naszą firmę przed ogromnymi stratami. Stratami finansowymi i wizerunkowymi -...

 • Firmowa strona internetowa piątek, 05, sierpień 2016

  Ponad 20% (a według niektórych danych niemal 50%) polskich przedsiębiorców nie posiada własnej strony internetowej. 30% nie korzysta natomiast z poczty elektronicznej. Tymczasem, według...

 • Firmowa strona internetowa sobota, 27, czerwiec 2015

  Jeszcze 10 lat temu zbudowanie funkcjonalnej strony internetowej wymagało znajomości języka HTML, PHP czy JavaScript. Dziś jest to banalnie proste m.in. dzięki kreatorom stron WWW, które...
Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 07, marzec 2015

  Każdy przedsiębiorca zgodzi się chyba ze stwierdzeniem, że jednym z najtrudniejszych elementów związanych z prowadzeniem firmy jest zarządzanie zasobami ludzkimi - czyli jej pracownikami....

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 19, wrzesień 2015

  Spotykam się czasem z pomysłem przechowywania firmowych plików (takich jak dokumenty, materiały projektowe czy raporty) na dysku internetowym, takim jak Google Drive. Pomysł wydaje się być...

 • Systemy CRM niedziela, 19, marzec 2017

  Posiadasz system CRM, który jednak nie przynosi Twojej firmie spodziewanych korzyści? Oprogramowanie zamiast porządkować i usprawniać twoją pracę sprawia, że masz jeszcze więcej...