Szczecin - moje rodzinne miasto - słynie przede wszystkim z paprykarza, pasztecików, przemysłu stoczniowego (który miejmy nadzieję najgorszy okres ma już za sobą), portu morskiego, a także licznych epizodów w polskich serialach (do Szczecina często wysyła się filmowe postaci, które scenarzysta pragnie "uśmiercić" - polecam Monolog o Szczecinie znanego komika, Grzegorza Dolniaka). Mało kto kojarzy je jednak z IT - całkiem niesłusznie. Swoje główne siedziby ma tu bowiem wiele znanych firm, jak choćby Home.pl, Unizeto Technologies (od niedawna część Asseco Data Systems), Sagra Technology, Squiz Polska czy Red Sky. Znajdziemy tu również jeden z największych oddziałów Intive, Global Logic, Avid czy Tieto.

W Szczecinie powstaje również wiele świetnych rozwiązań dla biznesu, m.in. oprogramowanie klasy ERP, CRM, HRMS, sklepy internetowe czy kreatory stron WWW. 7 moim zdaniem najciekawszych opisałem poniżej.

Najlepsze oprogramowanie dla firm tworzone w Szczecinie

Karo HRMS (DMZ)

Rozbudowany system do kompleksowego zarządzania zasobami ludzkimi w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Narzędzie zarówno dla działów personalnych, managerów, jak i wszystkich pracowników. Porządkuje firmowe procesy związane z HR, ogranicza produkcję i wymianę papierowych dokumentów, automatyzuje powtarzalne czynności, odciążając pracowników. Karo HRMS pomoże m.in. w zarządzaniu czasem pracy zespołu, organizacji delegacji, rozwoju kompetencji pracowników czy dokonywaniu ich oceny. Więcej informacji o systemie można znaleźć na stronie producenta, firmy DMZ. Jej klienci to m.in. duże sieci handlowe (np. Aldi), przedstawiciele przemysłu (np. Sokołów) oraz banki (np. Millenium, Bank Pocztowy).

Emigo (Sagra Technology)

Rozwiązanie kompleksowo wspierające sprzedaż, marketing, zarządzanie relacjami z klientami oraz procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie. Emigo to rozbudowane narzędzie o funkcjonalności systemów klasy CRM, SFA oraz BI, które ułatwi codzienną pracę m.in. handlowców stacjonarnych i pracujących w terenie, managerów sprzedaży czy kadry zarządzającej. Z produktów firmy Sagra Technology korzystają producenci (m.in. Coca-Cola, Loreal czy CEDC) i dystrybutorzy wielu znanych marek, których pełną listę można znaleźć tutaj.

IAI-Shop.com (IAI)

Oprogramowanie do kompleksowej obsługi sklepu internetowego. Platforma IAI-Shop.com pozwala błyskawicznie rozpocząć handel w sieci - zoptymalizowany pod względem procesu sprzedaży oraz potrzeb użytkownika (user experience) na podstawie 15-letnich doświadczeń IAI. Rozwiązanie udostępnia szereg narzędzi ułatwiających prowadzenie sklepu internetowego, m.in. do marketingu, integracji z innymi systemami czy aplikację typu POS - do wykorzystania w sklepie stacjonarnym. Warstwa graficzna IAI-Shop.com może zostać w pełni dostosowana na podstawie indywidualnych wymagań - samodzielnie bądź rękami specjalistów producenta. Z usług platformy IAI korzysta niemal 4000 sklepów internetowych, generujących przychód ze sprzedaży w sieci rzędu 4 mld złotych rocznie.

Certum (Asseco Data Systems)

Certum nie jest pojedynczą aplikacją, a marką firmy Unizeto Technologies, przejętej niedawno przez Asseco Data Systems. Marka ta dostarcza rozwiązania i usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym. Jest najstarszym i największym publicznym centrum certyfikacji w Polsce, działającym również w skali globalnej - obsługując klientów z kilkudziesięciu krajów świata. Certum specjalizuje się w usługach certyfikacyjnych potwierdzających tożsamość osób w internecie oraz w usługach zapewniających wiarygodność i bezpieczeństwo dokumentów, danych elektronicznych oraz urządzeń komputerowych.

Click Web (Home.pl)

Aplikacja nie tylko dla posiadaczy firm, a dla wszystkich, którzy chcieliby szybko i łatwo zbudować atrakcyjną i funkcjonalną stronę internetową. Usługa Click Web to kreator stron WWW, udostępniający ponad 100 tematycznych szablonów witryn - modyfikowalnych i możliwych do wzbogacenia m.in. o moduł płatności elektronicznych PayU, obsługę kurierską czy mailingi. Home.pl chwali się, że swoją wymarzoną internetową wizytówkę stworzysz w zaledwie jeden wieczór. Można przekonać się o tym i wypróbować Click Web tutaj.

ERTA ERP (Trisoft)

Siłą ERTA ERP jest uniwersalność - system kompleksowo wesprze działalność przedsiębiorstwa niezależnie od jego branży. Potwierdzają to nie tylko zróżnicowane dostępne moduły rozwiązania (m.in. MRP, Kadry i płace, Magazyn, Spedycja oraz - uwaga - Nekropolia, czyli moduł wspierający pracę zakładów pogrzebowych), ale również klienci firmy Trisoft (m.in. branża handlowa, logistyka, przemysł, usługi).

GSW Budowa (GSWtech)

System wyspecjalizowany, branżowy - ułatwiający prowadzenie firmy i realizację projektów budowlanych. Produkt GSWtech przeznaczony jest zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych (kilkuosobowych) - przyda się bowiem na każdej budowie. Dosłownie - jest bowiem narzędziem mobilnym, dostępnym również za pomocą smartfona. Zawiera funkcje dedykowane kierownikom budów - m.in. ułatwiające planowanie, budżetowanie oraz realizację prac budowlanych, a także zestaw modułów wspierających biuro firmy - m.in. sekretariat oraz jej zarząd (ewidencja umów, faktury, raporty dot. rentowności przedsięwzięć, bazy pracowników i klientów). Więcej informacji o GSW Budowa można znaleźć tutaj. Warto wspomnieć, że z usług GSWtech korzysta m.in. firma Calbud, realizująca największe inwestycje budowlane w Szczecinie.

Przeczytaj również:


 • Myślę, że te przytoczone przykłady to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dobrze wiemy, że software housy tworzą soft dla wielu klientów. Niewiele osób tak naprawde zdaje sobie sprawę, że jadąc jednym z najpopularniejszych aut klasy średniej albo korzystając z jednej z najpopularniejszych nawigacji korzystamy z czegoś co jest w pewnej mierze Made in Poland oraz Made in Szczecin.

 • @Mario, zdecydowanie tak - mamy w Szczecinie co najmniej kilka firm, które mogą pochwalić się świetnymi realizacjami oprogramowania dla urządzeń, instytucji czy popularnych serwisów, z których korzystamy na co dzień. W tekście przyjąłem jednak klucz - ogólnodostępne systemy biznesowe powstające w 100% w Szczecinie. Nie mniej nie wykluczam podobnych artykułów w przyszłości ;)

Dodaj komentarz

 • Systemy informatyczne dla firm sobota, 11, październik 2014

  Komputer każdego pracownika biurowego wyposażony jest w pewien zasób podstawowego oprogramowania, umożliwiającego wykonywanie jego codziennych zadań. Firmy za oprogramowanie to zazwyczaj sporo...

 • Systemy informatyczne dla firm czwartek, 05, czerwiec 2014

  Wybór systemu informatycznego dla firmy zdecydowanie nie jest prostą sprawą. Dostępnych rozwiązań na rynku jest całe multum, podobnie jak i oferujących je firm wdrożeniowych. Której z nich...

 • Systemy informatyczne dla firm sobota, 12, marzec 2016

  PDF to bardzo popularny format zapisu dokumentów. Z definicji jest on elektroniczną wersją wydruku, a więc czymś, czego nie powinno się już zmieniać. W praktyce często jednak pojawia się...

 • Systemy informatyczne dla firm niedziela, 07, grudzień 2014

  Ile trzeba zapłacić za wdrożenie dobrego systemu informatycznego (np. klasy ERP czy CRM) w firmie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź - koszt implementacji oprogramowania może być bowiem bardzo...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Reklama w internecie piątek, 01, maj 2015

  Publikacja filmów na YouTube to prosty i darmowy sposób na szybkie dotarcie do dużej liczby potencjalnych klientów naszej firmy (o czym pisałem tutaj). Oczywiście, skuteczność materiału...

 • Sprzedaż i marketing niedziela, 23, marzec 2014

  Systemy POS (Point of Sale) to oprogramowanie sprzedażowe, nieodzowne w każdym sklepie, punkcie usługowym czy restauracji. Co prawda, możliwości finansowe tego typu biznesów bywają bardzo...

 • Zarządzanie projektami i zasobami środa, 24, grudzień 2014

  W Polsce i na świecie coraz popularniejszy staje się outsourcing - również w branży IT. Firmy coraz częściej zdają się na usługi innych przedsiębiorstw, rezygnując z zatrudniania...