Szczecin - moje rodzinne miasto - słynie przede wszystkim z paprykarza, pasztecików, przemysłu stoczniowego (który miejmy nadzieję najgorszy okres ma już za sobą), portu morskiego, a także licznych epizodów w polskich serialach (do Szczecina często wysyła się filmowe postaci, które scenarzysta pragnie "uśmiercić" - polecam Monolog o Szczecinie znanego komika, Grzegorza Dolniaka). Mało kto kojarzy je jednak z IT - całkiem niesłusznie. Swoje główne siedziby ma tu bowiem wiele znanych firm, jak choćby Home.pl, Unizeto Technologies (od niedawna część Asseco Data Systems), Sagra Technology, Squiz Polska czy Red Sky. Znajdziemy tu również jeden z największych oddziałów Intive, Global Logic, Avid czy Tieto.

W Szczecinie powstaje również wiele świetnych rozwiązań dla biznesu, m.in. oprogramowanie klasy ERP, CRM, HRMS, sklepy internetowe czy kreatory stron WWW. 7 moim zdaniem najciekawszych opisałem poniżej.

Najlepsze oprogramowanie dla firm tworzone w Szczecinie

Karo HRMS (DMZ)

Rozbudowany system do kompleksowego zarządzania zasobami ludzkimi w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Narzędzie zarówno dla działów personalnych, managerów, jak i wszystkich pracowników. Porządkuje firmowe procesy związane z HR, ogranicza produkcję i wymianę papierowych dokumentów, automatyzuje powtarzalne czynności, odciążając pracowników. Karo HRMS pomoże m.in. w zarządzaniu czasem pracy zespołu, organizacji delegacji, rozwoju kompetencji pracowników czy dokonywaniu ich oceny. Więcej informacji o systemie można znaleźć na stronie producenta, firmy DMZ. Jej klienci to m.in. duże sieci handlowe (np. Aldi), przedstawiciele przemysłu (np. Sokołów) oraz banki (np. Millenium, Bank Pocztowy).

Emigo (Sagra Technology)

Rozwiązanie kompleksowo wspierające sprzedaż, marketing, zarządzanie relacjami z klientami oraz procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie. Emigo to rozbudowane narzędzie o funkcjonalności systemów klasy CRM, SFA oraz BI, które ułatwi codzienną pracę m.in. handlowców stacjonarnych i pracujących w terenie, managerów sprzedaży czy kadry zarządzającej. Z produktów firmy Sagra Technology korzystają producenci (m.in. Coca-Cola, Loreal czy CEDC) i dystrybutorzy wielu znanych marek, których pełną listę można znaleźć tutaj.

IAI-Shop.com (IAI)

Oprogramowanie do kompleksowej obsługi sklepu internetowego. Platforma IAI-Shop.com pozwala błyskawicznie rozpocząć handel w sieci - zoptymalizowany pod względem procesu sprzedaży oraz potrzeb użytkownika (user experience) na podstawie 15-letnich doświadczeń IAI. Rozwiązanie udostępnia szereg narzędzi ułatwiających prowadzenie sklepu internetowego, m.in. do marketingu, integracji z innymi systemami czy aplikację typu POS - do wykorzystania w sklepie stacjonarnym. Warstwa graficzna IAI-Shop.com może zostać w pełni dostosowana na podstawie indywidualnych wymagań - samodzielnie bądź rękami specjalistów producenta. Z usług platformy IAI korzysta niemal 4000 sklepów internetowych, generujących przychód ze sprzedaży w sieci rzędu 4 mld złotych rocznie.

Certum (Asseco Data Systems)

Certum nie jest pojedynczą aplikacją, a marką firmy Unizeto Technologies, przejętej niedawno przez Asseco Data Systems. Marka ta dostarcza rozwiązania i usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym. Jest najstarszym i największym publicznym centrum certyfikacji w Polsce, działającym również w skali globalnej - obsługując klientów z kilkudziesięciu krajów świata. Certum specjalizuje się w usługach certyfikacyjnych potwierdzających tożsamość osób w internecie oraz w usługach zapewniających wiarygodność i bezpieczeństwo dokumentów, danych elektronicznych oraz urządzeń komputerowych.

Click Web (Home.pl)

Aplikacja nie tylko dla posiadaczy firm, a dla wszystkich, którzy chcieliby szybko i łatwo zbudować atrakcyjną i funkcjonalną stronę internetową. Usługa Click Web to kreator stron WWW, udostępniający ponad 100 tematycznych szablonów witryn - modyfikowalnych i możliwych do wzbogacenia m.in. o moduł płatności elektronicznych PayU, obsługę kurierską czy mailingi. Home.pl chwali się, że swoją wymarzoną internetową wizytówkę stworzysz w zaledwie jeden wieczór. Można przekonać się o tym i wypróbować Click Web tutaj.

ERTA ERP (Trisoft)

Siłą ERTA ERP jest uniwersalność - system kompleksowo wesprze działalność przedsiębiorstwa niezależnie od jego branży. Potwierdzają to nie tylko zróżnicowane dostępne moduły rozwiązania (m.in. MRP, Kadry i płace, Magazyn, Spedycja oraz - uwaga - Nekropolia, czyli moduł wspierający pracę zakładów pogrzebowych), ale również klienci firmy Trisoft (m.in. branża handlowa, logistyka, przemysł, usługi).

GSW Budowa (GSWtech)

System wyspecjalizowany, branżowy - ułatwiający prowadzenie firmy i realizację projektów budowlanych. Produkt GSWtech przeznaczony jest zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych (kilkuosobowych) - przyda się bowiem na każdej budowie. Dosłownie - jest bowiem narzędziem mobilnym, dostępnym również za pomocą smartfona. Zawiera funkcje dedykowane kierownikom budów - m.in. ułatwiające planowanie, budżetowanie oraz realizację prac budowlanych, a także zestaw modułów wspierających biuro firmy - m.in. sekretariat oraz jej zarząd (ewidencja umów, faktury, raporty dot. rentowności przedsięwzięć, bazy pracowników i klientów). Więcej informacji o GSW Budowa można znaleźć tutaj. Warto wspomnieć, że z usług GSWtech korzysta m.in. firma Calbud, realizująca największe inwestycje budowlane w Szczecinie.

Przeczytaj również:


 • Myślę, że te przytoczone przykłady to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dobrze wiemy, że software housy tworzą soft dla wielu klientów. Niewiele osób tak naprawde zdaje sobie sprawę, że jadąc jednym z najpopularniejszych aut klasy średniej albo korzystając z jednej z najpopularniejszych nawigacji korzystamy z czegoś co jest w pewnej mierze Made in Poland oraz Made in Szczecin.

 • @Mario, zdecydowanie tak - mamy w Szczecinie co najmniej kilka firm, które mogą pochwalić się świetnymi realizacjami oprogramowania dla urządzeń, instytucji czy popularnych serwisów, z których korzystamy na co dzień. W tekście przyjąłem jednak klucz - ogólnodostępne systemy biznesowe powstające w 100% w Szczecinie. Nie mniej nie wykluczam podobnych artykułów w przyszłości ;)

Dodaj komentarz

 • Systemy informatyczne dla firm czwartek, 03, styczeń 2019

  Jedną z największych zmór użytkowników systemów informatycznych w firmach jest fakt, że aby były one rzeczywiście pomocne w codziennej pracy, konieczne jest ich regularne wypełnianie danymi...

 • Systemy informatyczne dla firm sobota, 02, kwiecień 2016

  W Europie aż 70-80% wdrożeń biznesowych systemów informatycznych (ERP oraz CRM) kończy się niepowodzeniem. Niepowodzenie niejedno ma imię, dla większości z nas oznacza ono jednak...

 • Systemy informatyczne dla firm sobota, 10, październik 2015

  Ze zmiany systemów informatycznych w firmie zazwyczaj cieszą się jedynie jej pomysłodawcy (na przykład kierownictwo bądź najbardziej wpływowi pracownicy). Cała reszta, nie dostrzegając...

 • Systemy informatyczne dla firm piątek, 30, styczeń 2015

  W jaki sposób dokonać właściwego wyboru spośród ogromnej ilości systemów informatycznych dostępnych na rynku? Jak zdecydować które z rozwiązań spełni oczekiwania użytkowników i...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Narzędzia pracy grupowej sobota, 27, styczeń 2018

  Zarządzanie zespołem już z definicji nie jest łatwe. Każdy z nas ma bowiem inny charakter, potrzeby, styl pracy, przyzwyczajenia. Rolą managera jest skomponowanie z tych wszystkich cech i...

 • Systemy CRM czwartek, 19, czerwiec 2014

  vTiger w wersji 6.0 to CRM o bodaj największej funkcjonalności spośród wszystkich dostępnych na rynku darmowych systemów do zarządzania relacjami z klientami, o otwartym kodzie źródłowym...

 • Narzędzia pracy grupowej sobota, 27, wrzesień 2014

  Na rynku istnieje wiele narzędzi do zarządzania zadaniami i projektami. Większość z nich to rozbudowane, wyrafinowane platformy umożliwiające delegowanie zadań innym użytkownikom,...