ERPNext to młody, nieznany na polskim rynku system ERP dla małych i średnich firm. Dzięki szerokiej funkcjonalności i możliwości jej kastomizacji, intuicyjnej obsłudze, nowatorskim podejściu do wielu zagadnień biznesowych, otwartym kodzie źródłowym, a także braku jakichkolwiek opłat za korzystanie z systemu, ERPNext ma szansę wkrótce zdobyć sporą popularność w naszym kraju. Czy jest on obecnie najlepszym darmowym systemem ERP dostępnym na rynku? Czy warto wdrożyć go w niewielkiej polskiej firmie? Sprawdźmy!

Czym jest i skąd pochodzi ERPNext?

W ostatnim artykule - 5 najlepszych darmowych systemów ERP, wyróżniliśmy m.in. ERPNext - produkt zupełnie nieznany w naszym kraju, a szkoda. Spieszymy więc z krótką genezą i charakterystyką systemu.

Producentem ERPNext jest niewielka indyjska firma Web Notes Technologies, która wkrótce po założeniu (2008 rok) rozpoczęła prace nad nowoczesnym, prostym do wdrożenia systemem ERP dla firm z sektora MŚP. W 2013 roku kilka lat ciężkiej pracy zespołu indyjskich programistów przyniosło w końcu pierwsze sukcesy - m.in. tytuł najlepszej opensource'owej aplikacji w swojej kategorii (BOSSIE).

Platformę ERPNext stanowi zespół kilkunastu powiązanych ze sobą, aczkolwiek wyspecjalizowanych aplikacji. I tak, w systemie znajdziemy m.in. funkcjonalności z obszaru zarządzania sprzedażą, prowadzenia magazynu i produkcji, przyjmowania zgłoszeń, billingu i płatności, rachunkowości czy zarządzania projektami. ERPNext pozwala ponadto na prowadzenie firmowego bloga czy strony WWW.

Zalety systemu ERPNext

Za wdrożeniem ERPNext w firmie przemawia nie tylko fakt, że jest to system darmowy. ERPNext posiada bowiem wiele pozacenowych zalet, wśród których najważniejsze to:

 • Szeroka funkcjonalność - funkcjonalność ERPNext to nie tylko pakiet aplikacji realizujących podstawowe zadania stawiane przed systemami klasy ERP. To również zestaw narzędzi wykraczających poza standard, jak np. manager workflow, kreator powiadomień e-mail czy edytor formatek oraz wydruków.
 • Atrakcyjny, nowoczesny i ergonomiczny interfejs - ERPNext charakteryzuje się przejrzystym i intuicyjnym interfejsem w pastelowej kolorystyce, dzięki któremu korzystanie z systemu jest przyjemnością.
 • Łatwa instalacja i konfiguracja systemu - producent udostępnia kilka opcji instalacji ERPNext, zarówno w wersji prostej (obraz zawierający w pełni skonfigurowane środowisko wirtualne) - z którą poradzi sobie większość użytkowników komputerów, jak i zaawansowanej (wymaga własnoręcznej konfiguracji). Proces instalacji ułatwia dostępna dokumentacja/instrukcja postępowania.
 • Duże możliwości konfiguracyjne/dostosowania systemu przez użytkownika - formatki poszczególnych modułów są w pełni konfigurowalne i modyfikowalne (m.in. w zakresie struktury informacyjnej - możliwość zmiany zakresu i typów pól). Dostosować da się również inne elementy ERPNext - np. szablony wydruków.
 • Dostępność dokumentacji, instrukcji oraz aktywność producenta - Web Notes Technologies udostępnia na swojej stronie sporą ilość materiałów dotyczących systemu - m.in. omawiających poszczególne funkcje systemu, jak również wspomniane już instrukcje dot. instalacji czy konfiguracji ERPNext.
 • Dostosowanie do potrzeb małych i średnich firm - mimo że funkcjonalność systemu jest bardzo duża, ERPNext nie przytłacza niepotrzebnymi opcjami. Jego zawartość jest dostosowana do potrzeb niewielkich przedsiębiorstw działających w dowolnej branży.
 • Perspektywa rozwoju - system ERPNext jest młody, liczba jego użytkowników rośnie, a sam system się rozwija, co w przeciwieństwie do wielu znanych opensource'owych ERP, daje pewność, że producent przez wiele lat będzie dostarczał aktualizacje oprogramowania poprawiające ewentualne błędy i wprowadzające nowe funkcjonalności.

Co może przeszkadzać w ERPNext?

Wdrażając system w swojej firmie należy być świadomym pewnych niedogodności, jakie system za sobą niesie (przede wszystkim związane z młodością i niewielką popularnością systemu w naszym kraju).

 • Brak firm wdrażających/serwisujących ERPNext w Polsce - a co za tym idzie, utrudniony dostęp do profesjonalnego wsparcia na miejscu (aczkolwiek usługi serwisowe i konsulting oferuje producent - Web Notes Technologies, a także partner ERPNext w Niemczech - firma CWT).
 • Brak polskiej wersji językowej - ERPNext obsługuje wielojęzyczność, jednak dostępne tłumaczenia nie pokrywają niestety wszystkich komunikatów systemu (w szczególności dotyczy to języków niewykorzystywanych globalnie, takich jak język polski). Producent ERPNext zapewnia jednak, że pakiety językowe będą rozwijane - w dużej mierze dzięki aktywnym użytkownikom, którzy mogą tłumaczyć poszczególne treści systemu na stronie projektu. ERPNext można również spolszczyć niezależnie od producenta - na własną rękę (do czego również istnieją narzędzia).
 • Nieduża społeczność użytkowników - wynika z młodości systemu i stosunkowo niewielkiej liczbie użytkowników. W tym momencie, pomocy bądź informacji można szukać na forum na stronie producenta.
 • Brak pełnego dostosowania do polskich realiów - funkcjonalność ERPNext jest bardzo uniwersalna, a sam system posiada mechanizmy pozwalające na dostosowanie produktu przez samego użytkownika (bez interwencji programistów). Mimo to, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych zagranicznych systemów, niektóre jego elementy nie są dostosowane do polskich realiów i w naszym kraju nie znajdą zastosowania.

Czy warto wdrożyć ERPNext w małej firmie?

Producent na swojej stronie internetowej zachęca do instalacji produktu słowami: wypróbuj ERPNext, a już nigdy nie spojrzysz w stronę innego oprogramowania klasy ERP. Jeśli szukasz elastycznego, funkcjonalnego i ergonomicznego systemu do zarządzania niedużą firmą, moim zdaniem powinieneś dać się skusić Web Notes Technologies i zainstalować ERPNext. W końcu nie kosztuje Cię to żadnych pieniędzy, a i wysiłek związany z instalacją niewielki. Sporym minusem systemu jest brak informacji o nim poza stroną producenta, niepełne spolszczenie, a także niewielka ilość firm zajmujących się profesjonalnymi wdrożeniami ERPNext. Jednak biorąc pod uwagę szybkość, z jaką w ostatnich latach rozwija się system - na pewno wkrótce się to zmieni.

Przydatne linki:

Przeczytaj również:


 • kosn

  Pracujcie na Berberis - wersja to kwestia dopasowania.
  Jeśli system dobierzecie tak, żeby faktycznie dawał optymalizację, to sytuacja diametralnie się odmieni. System ten jest mocno rozwijany i aktualizowany. Lista funkcji dla najwyższych wersji jest bardzo długa. Kwestia dopasowania takich funkcji, które po prostu wykorzystacie.

 • Kolego kosn, rozumiem, że reprezentujesz producenta Berberisa. Ja na Twoim miejscu trochę wstydziłbym się / obawiał promowania się w ten sposób na mojej stronie ;)

 • Dobry artykuł choć ciężko powiedzieć, który system jest najlepszy, bo rozumiem, że dla niektórych przedsiębiorstw ERPNext idealnie by się sprawdził ale z uwagi na brak polskiego wsparcia moim zdaniem np. najlepszy jest system Odoo, jest prosty w obsłudze i konfiguracji, ma bardzo duże możliwości rozbudowy i liczne moduły, korzysta z niego już ponad 3mln użytkowników, jest o wiele szybciej rozwijany niz ERPNext (można popatrzyć na Githubie na ilość commits) ma dobrą polską wersję językową i silnych partnerów w Polsce. Odoo może śmiało konkurować z płatnymi ERPami, można od nas na stronie pobrać porównanie MS Dynamics i Netsuite do Odoo.

 • Marcin

  Panie Piotrze,
  zapytam wprost: a jaki darmowy, w polskiej wersji program do małej firmy produkcyjnej by Pan polecił?
  Dużo czytałem na ten temat i coraz mniej jestem pewien, który wybrać:(
  Na początku myślałem o odoo ale może są też inne przyjazne użytkownikowi, zpolszczone...?

Dodaj komentarzPiotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie: