Systemy ERP to rozwiązania służące do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, obejmujące wszystkie aspekty jego działalności: m.in. planowanie produkcji, księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, sprzedażą czy relacjami z klientami. Nic więc dziwnego, że sięga po nie coraz więcej firm zainteresowanych zastąpieniem wielu odseparowanych od siebie narzędzi o różnych zastosowaniach, jednym - zintegrowanym systemem ERP.

Ze względu na swoją złożoność, koszty wdrożenia systemów ERP są zazwyczaj wyższe w porównaniu z implementacją systemów innych klas. Można je jednak znacznie obniżyć decydując się na któryś z darmowych systemów ERP o otwartym kodzie źródłowym (Open Source), zyskując dodatkowo możliwość w zasadzie nieograniczonego dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb firmy.

Najlepsze darmowe systemy ERP (Open Source)

System ERP stanowi najczęściej centralny punkt infrastruktury informatycznej w firmie - jest narzędziem obsługującym najważniejsze obszary działalności przedsiębiorstwa. Jest więc niezmiernie istotne, aby wdrożony system ERP charakteryzował się stabilnością działania, był wygodny w użyciu i funkcjonalny. W przeciwnym wypadku, zamiast usprawniać pracę i pozwalać na realizację celów biznesowych firmy, będzie utrapieniem dla pracowników.

Wśród bezpłatnych, opensource'owych systemów tego typu można znaleźć różne, zarówno mniej, jak i bardziej udane produkty. Aby uniknąć pomyłki w wyborze, przyjrzyjmy się najlepszym darmowym systemom ERP, dostępnym obecnie na rynku.

1. Odoo / OpenERP

OpenERP, obecnie rozwijany pod marką Odoo, to od lat jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijanych opensource'owych systemów ERP. Odoo / OpenERP składa się z kilkudziesięciu aplikacji, które swoją funkcjonalnością pokrywają w zasadzie wszystkie obszary działalności firmy (dostępne zarówno moduły typowe dla systemów ERP - np. Produkcja, Księgowość, HR, Zarządzanie sprzedażą, jak również mniej istotne, ale jakże przydatne minimoduły - np. Składanie zamówień na posiłki). Możliwości poszczególnych aplikacji są szerokie i uniwersalne - system może być więc wykorzystywany w różnych przedsiębiorstwach, niezależnie od ich branży czy wielkości.

Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, atutem Odoo / OpenERP jest dostępność polskiej wersji językowej oraz fakt, że wdrożeniami systemu zajmuje się kilka firm w naszym kraju. Implementację ułatwia natomiast obszerna dokumentacja, instrukcje obsługi oraz mnogość sposobów instalacji systemu. Interfejs aktualnej, ósmej wersji systemu nie zachwyca może wodotryskami, jednak jest on intuicyjny i przyjazny użytkownikowi.

Przydatne linki:

2. ERPNext

ERPNext to stosunkowo młoda, aczkolwiek stabilna i intensywnie rozwijana platforma do zarządzania przedsiębiorstwem z sektora MŚP. Funkcjonalność i możliwości systemu nie są może tak wielkie, jak choćby kombajnu OpenERP, są natomiast przystosowane do działalności mniejszych firm.

ERPNext udostępnia między innymi funkcjonalności z obszaru zarządzania sprzedażą, prowadzenia magazynu i produkcji, przyjmowania zgłoszeń, billingu i płatności, rachunkowości czy zarządzania projektami. Zgodnie z ideą kompleksowego zarządzania firmą (wszystko w jednym miejscu), system pozwala ponadto na prowadzenie firmowej strony WWW. Producent zapewnił ERPNext bardzo atrakcyjny i nowoczesny design, dzięki któremu korzystanie z systemu jest bardzo łatwe i niezwykle przyjemne.

Mimo młodego wieku, ERPNext cieszy się niemałą społecznością użytkowników, którzy wspierają producenta w rozwoju oprogramowania. Na stronie projektu można znaleźć również sporo przydatnych materiałów szkoleniowych. Niestety, w chwili obecnej pełna polska wersja językowa systemu nie jest dostępna. Producent udostępnia jednak narzędzia pozwalające na jego samodzielnie przetłumaczenie.

Przydatne linki:

3. OpenBravo

Rozwijane w Katalonii OpenBravo ERP to jeden z najbardziej cenionych systemów ERP o otwartym kodzie źródłowym. Wielokrotnie nagradzany, został z powodzeniem wdrożony w wielu firmach na całym świecie (przede wszystkim małych i średnich - jest bowiem najlepiej dopasowany do ich potrzeb). OpenBravo ERP - Community Edition, czyli wersja ogólnodostępna, wolna od opłat licencyjnych, jest wyposażona w moduły do ewidencjonowania kontrahentów, księgowości, prowadzenia sprzedaży i zakupów oraz zarządzania magazynem. Za pozostałe funkcjonalności typowe dla systemów ERP (np. związane z planowaniem produkcji) trzeba niestety albo zapłacić (są bowiem dostępne w komercyjnych wersjach OpenBravo), albo poszukać w internecie darmowych dodatków rozszerzających możliwości systemu. Oddzielnym produktem związanym z OpenBravo ERP (dostępnym za darmo) jest OpenBravo POS, czyli platforma służąca do bezpośredniej obsługi klienta.

Zaletami OpenBravo są m.in. jego stabilność i dojrzałość, intuicyjny interfejs, spora rzesza użytkowników (społeczność), dostępność dokumentacji i materiałów szkoleniowych, a także wbudowane usługi typu Web Services umożliwiające integrację z innymi systemami firmy.

Przydatne linki:

4. Compiere

Wykorzystywany w 40 krajach na całym świecie Compiere, to system ERP reklamowany przez producenta jako najnowocześniejszy i najbardziej elastyczny produkt tej klasy dostępny obecnie na rynku. Z pewnością, opinię tę należy traktować z przymrużeniem oka, co nie zmienia faktu, że Compiere warto przyjrzeć się dokładniej, ze względu na jego spore możliwości. W bezpłatnej wersji Compiere Community Edition znajdziemy m.in. moduły do zarządzania finansami, gospodarowania materiałami, prowadzenia sprzedaży i zakupów, ewidencjonowania zamówień, rozliczania projektów, obsługi serwisowej, a także funkcję raportowania.

Przydatne linki:

5. Apache OFBiz

Apache OFBiz to solidny system będący w stanie obsłużyć większość obszarów działalności przedsiębiorstwa. Jego implementacja jest jednak dość kłopotliwa i wymaga sporej wiedzy technicznej, a dostępna dokumentacja i wsparcie (niewielkiej niestety) społeczności użytkowników czasem może się okazać niewystarczające.

System występuje w jednej, dostępnej bezpłatnie wersji, wyposażonej w funkcjonalności z zakresu e-commerce (zarządzanie katalogiem produktów, np. w sklepie internetowym), zarządzania zamówieniami, magazynem i produkcją, ewidencjonowania kontrahentów, księgowości, zarządzania treścią blogów, stron czy forów firmowych. Apache OFBiz udostępnia również wbudowany system POS.

Przydatne linki:

Przeczytaj również:


Wyświetl poprzednie komentarze
 • Witam,
  reprezentuję firmę RHO Software, jesteśmy producentem systemu Modus ERP, proponuję sprawdzenie darmowej wersji systemu Modus ERP. System jest dedykowany dla przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie rozliczanie i kontrola produkcji ma istotne znaczenie. Wersja darmowa nie jest ograniczona czasowo, posiada pełną funkcjonalność. Zapraszam na stronę www.rho.pl

 • Kamil

  Hej,

  Z swojego doświadczenia uważam, że czasami niepotrzebnie niektórzy od razu rzucają się na takie zaawansowane systemy (mimo że darmowe).

  Czasami najlepiej przetestować co się potrzebuje np na arkuszach google docs (ma się to w pełni on-line) i da się np wyświetlić zadania na maszyny na komputerze na produkcji. Da się też zrobić fajną listę zamówień ze statusami itd. i potem dopiero wiedzieć co się chciało.

  W poprzedniej firmie wszystko sobie zrobiliśmy na excelu - potem na google docs potem dopiero poszło wdrożenie ERP-a (akurat comarchowego co średnio udane samo w sobie było).

  Teraz jako kierownik produkcji jako podstawę do nauczania się jak zarządzać na naszej wtryskarni wzięliśmy rodzynka co się wystawiali na ostatnich targach kieleckich - prodio.pl (nie darmowe, ale koło 200 zł miesięcznie kosztuje - za to wszystko przez internet, że postawiliśmy to w niecałą godzinę bez informatyka) i ludzie się przyzwyczajają do tego że jest na produkcji , podają ilości itd.
  I za rok będziemy brać dopiero jakiegoś większego ERP-a - np z listy co jest tutaj.

  Raz jeszcze powtórzę - zamiast się rzucać od razu na głęboką wodę najpierw Excel / Prodio.pl / Google Docs a potem jak wiesz co chcesz to ERP!

 • Zdzichu

  Pytanie, czy takie darmowe programy mogą dorównać, albo przynajmniej zbliżyć się jakością do tych płatnych? Czytałem na przykład sporo o systemie SAP, zwłaszcza w kontekście nowych wymogów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym (tutaj https://noy.pl/jednolity-plik-kontrolny-a-sap-jak-wdrozyc-co-warto-wiedziec/, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem), no i właśnie rodzi się wątpliwość, czy programy, które są dostępne za darmo, są w stanie zapewnić równie kompleksową usługę. Od darmowych programów chyba nie powinno się wymagać za dużo, w końcu nic się nie płaci - a wiadomo nie od dziś, że darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Kłopot w tym, że jeśli ktoś chce być przedsiębiorcą z prawdziwego zdarzenia, to może mu to nie wystarczać.

 • Piotr

  Hehe komentarze naganiające sobie klientów. Czy darmowy system może być dobry - tak, porównajcie Linuxa i Windowsa - Windows obecnie nadaje się tylko do gier...

 • mosters

  Pracujemy na Berberis, od dawna. W sumie nawet darmowa wersja już coś tam daje, ale zdecydowanie lepiej uderzyć w wersję wyższą. Wtedy zdecydowanie zauważalne będą efekty. Wiem, jak to wygląda u nas i ile dało wsparcie systemu. Ale to przecież oczywiste - takie rozwiązania wymagają zwracania uwagi na szczegóły, wymagają aktualizacji i funkcjonalności.

 • Panie od Berberisa, szczerze podziwiam za odwagę w usiłowaniu reklamowania się na mojej stronie ;)

 • @Zdzichu systemy darmowe zawsze będą zależne od społeczności i im większa społeczność i liczba użytkowników tym szybciej dana funkcjonalność będzie wdrożona. np w systemie Odoo społeczność i liczba użytkowników w Belgii jest bardzo duża i tam system jest w 100% przygotowany dla księgowości, RODO itd. a w Polsce społeczność jest mniejsza i niestety nie wszystkie wymagania co do plików jpk są zrobione jeszcze, choć w drodze. Myśmy np. zdecydowali, że taniej i szybciej będzie zrobić integracje z Comarch Optima tak aby księgowy mógł z łatwością wszystkie pliki zrobić a z biegiem czasu i moduł w Odoo będzie gotowy. Porównanie darmowego programu do SAPa jest ciekawe w SAPie płacimy np. 20-50tys rocznie za licencje, a w Odoo nic. Gdyby ktoś nam dał te 50tyś to też byśmy zrobili na czas te pliki jpk :) a tak trzeba czekać... Faktem jest, że czasem trzeba będzie Odoo dostosować tu i tam ale to nie będzie kosztowało nawet tyle co sama licencja SAPa! nie mówiąc o kosztach wdrożenia, utrzymania i jakichkolwiek modyfikacji. Systemy OpenSource możemy sobie dowolnie modyfikować i pisać pod swoje potrzeby i wydając mniejsze pieniądze mamy system dostosowany pod daną firmę i zachodzące w niej procesy... a w zasadzie najwięcej się zaoszczędzi wdrażając system "out of the box" bez modyfikacji tak aby zawsze można było zrobić upgrade do nowej wersji bez dodatkowych kosztów ale to już inna dyskusja.

 • Piotrku, jak już Tobie nieraz pisałem cała robota i to z jaką konsekwencją pomagasz i edukujesz polskich przedsiębiorców, którzy często mimo pięknych hal i nowoczesnych maszyn planują i rozliczają produkcję dalej za pomocą kartki i długopisu.

  Jeśli pozwolisz zostawię linki do 2 poradników, w które ja włożyłem dużo czasu by też dać szczególnie małym przedsiębiorstwom produkcyjnym drogowskaz co wybrać:

  1. Jaki program do zarządzania produkcją wybrać w zależności od rodzaju produkcji i wielkości firmy
  2. Planowanie produkcji w małej firmie

  Odnoszę się też tam do kwestii systemów darmowych oraz zostawiam linki do konkurencyjnych narzędzi, wiec liczę że nie odbierzesz tego jako tanią reklamę ;)

  Pozdrawiam Marek, CEO Prodio.pl

  Ps. Mam nadzieję, że kiedyś przetestujesz nasze rozwiązanie :p

 • Odświeżymy trochę wątek ;). Jeżeli ktoś w kontrze do darmowych rozwiązań szuka sprawdzonego softu, który można cenowo dopasować bezpośrednio do wielkości przedsiębiorstwa to zachęcamy do wypróbowania systemu OptiMES. W wersji dla jednego użytkownika dostęp jest całkowicie darmowy.

 • Maciej

  Witam
  Potrzebuje tylko jednego darmowego rozwiązania do śledzenia wpłat na rachunek bankowy. Z raportowaniem najlepiej online.. Mamy wspólną prywatną drogę i infrastrukturę, 40 userow i wieczny problem ?

Dodaj komentarz

 • Systemy MRP/ERP sobota, 22, listopad 2014

  Systemy ERP to rozwiązania służące do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, obejmujące wszystkie aspekty jego działalności: m.in. planowanie produkcji, księgowość, zarządzanie...

 • Systemy MRP/ERP wtorek, 30, kwiecień 2019

  Inwestycja w dedykowane rozwiązanie do prowadzenia biznesu to spore ryzyko. Nie dość, że oprogramowanie "szyte na miarę" jest bardzo kosztowne, to jeszcze nigdy nie ma pewności, że...

 • Systemy MRP/ERP środa, 03, grudzień 2014

  ERPNext to młody, nieznany na polskim rynku system ERP dla małych i średnich firm. Dzięki szerokiej funkcjonalności i możliwości jej kastomizacji, intuicyjnej obsłudze, nowatorskim podejściu...

 • Systemy MRP/ERP sobota, 29, marzec 2014

  Systemy MRP (z jęz. angielskiego: Material Requirement Planning, co oznacza planowanie potrzeb materiałowych) to systemy informatyczne wykorzystywane do optymalizacji zapotrzebowania materiałowego...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Systemy informatyczne dla firm niedziela, 01, kwiecień 2018

  Wanda to opracowany przez Unit4 cyfrowy asystent dla przedsiębiorstw, wprowadzony na rynek na początku zeszłego roku. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które pozwala użytkownikom...

 • Systemy MRP/ERP środa, 03, grudzień 2014

  ERPNext to młody, nieznany na polskim rynku system ERP dla małych i średnich firm. Dzięki szerokiej funkcjonalności i możliwości jej kastomizacji, intuicyjnej obsłudze, nowatorskim podejściu...

 • Systemy CRM niedziela, 19, marzec 2017

  Posiadasz system CRM, który jednak nie przynosi Twojej firmie spodziewanych korzyści? Oprogramowanie zamiast porządkować i usprawniać twoją pracę sprawia, że masz jeszcze więcej...