Ofert na wykonanie strony internetowej można znaleźć w sieci całe mnóstwo. Większość z nich wydaje się być całkiem przystępna - własną wizytówkę w internecie można mieć już nawet za kilkaset złotych. Tu pojawia się jednak sporo pytań: Czy witryna będzie na bieżąco aktualizowana pod kątem zagrożeń pojawiających się w internecie? Kto i na jakich zasadach będzie w razie potrzeby modyfikował jej treść? Co jeśli będziemy chcieli zmienić nasze logo bądź dane kontaktowe?

Podobnych wątpliwości unikniemy tworząc i utrzymując firmową stronę WWW własnymi siłami. Dzięki nowoczesnym kreatorom witryn internetowych zbudujemy profesjonalną sieciową wizytówkę w pełni samodzielnie - bez konieczności kodowania, a jej późniejsza edycja będzie przyjemnością.

{flike}

Zalety firmowej strony WWW zbudowanej własnymi siłami

Firmową stronę internetową warto zbudować własnymi siłami z co najmniej kilku powodów. Oczywiście mowa tutaj o typowej witrynie informacyjnej - wizytówce przedsiębiorstwa, ew. połączonej z firmowym blogiem czy niewielkim sklepem. W przypadku większych bądź mocno specyficznych potrzeb, zachęcam do kontaktu z wyspecjalizowanymi agencjami interaktywnymi, tworzącymi strony WWW na zamówienie. Takich przypadków jest jednak stosunkowo niewiele - w przeważającej większości sytuacji firmową witrynę z powodzeniem zbudujemy samodzielnie. Warto spróbować ze względu na:

  • Niski koszt stworzenia i utrzymania - samodzielnie stworzona strona WWW to duża oszczędność. Pamiętajmy, że zlecenie zbudowania witryny firmie zewnętrznej to nie jest jednorazowy wydatek. Stronę będzie trzeba utrzymywać, dbać o serwer, aktualizować oprogramowanie oraz jej treść. Biorąc pod uwagę, że istnieje szereg sposobów na stworzenie i prowadzenie serwisu internetowego - za darmo i bez potrzeby programowania, zlecanie tego firmie zewnętrznej jest wg mnie niepotrzebnym wydatkiem.
  • Niezależność (niższe ryzyko) - prowadzenie firmowej strony WWW przez podmiot zewnętrzny niesie za sobą pewne ryzyka, zwłaszcza jeśli jest to przedsiębiorstwo jednoosobowe bądź tzw. znajomy informatyk. Co jeśli wykonawca witryny przestanie świadczyć swoje usługi, nie będzie zainteresowany przedłużeniem umowy, nie będzie w stanie sprostać rosnącym wymaganiom? Samodzielne prowadzenie zapewnia pod tym względem komfort i niezależność.
  • Łatwość wprowadzania zmian - posiadając stronę pod własną kontrolą, w dowolnym momencie, bez problemu wprowadzimy na niej każdą zmianę - poprawimy literówkę w tekście, zmienimy zdjęcie, dodamy nowy produkt do oferty, zaktualizujemy dane kontaktowe itp. Powierzając prowadzenie witryny firmie zewnętrznej musimy liczyć się z tym, że nie każdy jej element będzie dostępny dla nas w trybie edycji i niektóre zmiany będziemy musieli wprowadzać cudzymi rękami (co jest czasochłonne i kosztowne).

Jak najlepiej zbudować stronę internetową?

Istnieje co najmniej kilka dobrych sposobów na samodzielnie zbudowanie firmowej strony WWW. Moje propozycje jakiś czas temu opisałem w artykule: Jak najtaniej założyć firmową stronę internetową?. Jedną z nich jest wykorzystanie kreatora stron internetowych - metody dającej najlepsze efekty przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Bowiem w przeciwieństwie do systemów blogowych, Facebooka czy opensource'owych systemów CMS, generatory witryn WWW pozwalają na stworzenie w pełni profesjonalnej i stabilnej witryny za pomocą interaktywnego, graficznego edytora. Dzięki nim zyskujemy więc zaplanowany efekt (bez żadnych kompromisów) bez jakiegokolwiek zagłębiania się w technikalia.

Zalety kreatorów stron WWW

  • Łatwość budowana stron - kreatory stron WWW powstały po to, aby każdy - w szybki i łatwy sposób był w stanie zbudować (a później utrzymywać) własny serwis internetowy. Bez konieczności znajomości języków programowania, HTML czy CSS. Strony internetowe tworzy się w nich za pomocą przyjaznych edytorów Drag & Drop (przeciągnij i upuść), z gotowych, konfigurowalnych elementów - na zwór układania puzzli czy klocków. Generatory udostępniają ponadto szereg atrakcyjnych szablonów - czyli praktycznie kompletnych stron WWW, które po drobnej modyfikacji (np. zmiany zdjęć, kolorów czy logo) stają się naszą własną wizytówką w internecie.
  • Duże możliwości - najlepsze generatory serwisów internetowych pozwalają na stworzenie nie tylko prostych wizytówek WWW, ale także blogów, portali informacyjnych, galerii zdjęć, a nawet sklepów internetowych.
  • Wygodne prowadzenie strony - kreatory udostępniają intuicyjne systemy CMS (content management systems), dzięki którym aktualizacja treści  na stronie (np. dodanie nowego posta na blogu, zmiana zdjęcia czy wprowadzenie kolejnego produktu w sklepie internetowym) jest szybka, łatwa i bezproblemowa.
  • Hosting - strony stworzone za pomocą generatorów witryn WWW, aby istnieć nie potrzebują dodatkowego hostingu. Serwer umożliwiający prawidłowe i odpowiednio szybkie działanie strony zapewnia sam kreator. To oszczędność czasu i pieniędzy - nie musimy opłacać dodatkowych usług hostingowych ani wybierać ich odpowiednich parametrów.
  • Bezpieczeństwo oprogramowania i kompatybilność - dostawcy najlepszych kreatorów stron WWW nieustannie je rozwijają, nie tylko rozszerzając ich funkcjonalność, ale także na bieżąco wprowadzając niezbędne zabezpieczenia (np. w wyniku pojawienia się nowych zagrożeń w internecie, jak wirusy czy podatności). W przeciwieństwie do stron opartych na dedykowanych systemach CMS, aktualizacje oprogramowania odbywają się w 100% automatycznie. W przypadku generatorów stron WWW nie ma również problemów z kompatybilnością poszczególnych modułów oprogramowania (znanych np. ze świata darmowych systemów CMS).

  • Backup - platformy tego typu w ramach usługi hostingowej zapewniają również backup naszych witryn. Jeśli więc coś pójdzie nie tak podczas edycji bądź z jakichś powodów pojawią się problemy z witryną - będzie można wrócić do poprzedniej, działającej wersji.
  • Najnowsze standardy - producenci najlepszych kreatorów stron WWW rozwijają je zgodnie z aktualnymi trendami w sieci (np. z zakresu UX, czyli User Experience bądź SEO), umożliwiając budowanie witryn nowoczesnych i przyjaznych dla odwiedzających, a także dobrze pozycjonujących się w wyszukiwarkach internetowych (np. Google).
  • Niski koszt - zarówno stworzenia, jak i prowadzenia witryny. Wiele kreatorów stron WWW pozwala na zbudowanie i opublikowanie w sieci profesjonalnej witryny zupełnie za darmo (czasami wiąże się to z wyświetlaniem reklam na naszej stronie). Opłacie - relatywnie niskiej - podlega natomiast możliwość podpięcia własnej domeny internetowej (oraz ew. likwidacja reklam na stronie).
  • Obsługa własnej domeny - tak jak wspomniałem wyżej, generatory stron internetowych udostępniają zazwyczaj na start darmową (choć niezbyt atrakcyjną) domenę, którą można zastąpić własną - wykupioną u taniego, zewnętrznego dostawcy (np. NajtańszeDomeny.pl) bądź zarejestrowaną bezpośrednio w kreatorze witryn WWW (co jest wygodne, choć zazwyczaj nieco droższe niż domeny najtańszych operatorów).
  • Wsparcie i konsultacje - co istotne, używając platformy do tworzenia stron internetowych mamy możliwość skorzystania z konsultacji i wsparcia producenta. Dostawcy kreatorów bardzo często prowadzą różnego rodzaju webinaria (np. dot. zasad budowania stron WWW, pozycjonowania witryny, UX itp.) czy blogi. Są również dostępni w bezpośrednim kontakcie.

Jaki kreator / system CMS wybrać?

Oczywiście to nie tak, że każdy generator stron WWW łączy wszystkie powyższe zalety. Na rynku działa obecnie multum tzw. kreatorów stron internetowych, spośród których większość oferuje bardzo ograniczone możliwości. Dotyczy to przede wszystkim narzędzi udostępnianych przez firmy hostingowe.

Ja zdecydowanie polecam rozwiązania wyspecjalizowane. Na informatykawfirmie.pl pisałem już o nich kilkukrotnie. Stosunkowo niedawno testowałem kreator WebWave CMS - za pomocą którego zbudowałem profesjonalną stronę WWW w jedno popołudnie. Szczegóły można znaleźć tutaj. WebWave CMS to jeden z najlepszych generatorów dostępnych na rynku, a jego dodatkowym atutem jest fakt, że jest w 100% polski - warto więc go wypróbować (stworzenie w nim strony nic nie kosztuje).

Decyzja o konkretnym rozwiązaniu powinna uwzględniać m.in. możliwości kreatora, wygodę obsługi oraz cenę. Porównanie konkretnych narzędzi powinny ułatwić inne moje archiwalne teksty: Porównanie najlepszych kreatorów stron WWW w 2017 roku oraz 5 najlepszych darmowych kreatorów stron WWW.

Przeczytaj również:


  • Do zastosowań typu "wizytówka" taki WebWave czy WIX spokojnie wystarczy. Pytanie tylko czy te szablonowe rozwiązania, które jak wiadomo mają pewne ograniczenia są w stanie wykreować pozytywny wizerunek w internecie?

  • Oo dzięki ;) Kawał dobrego tekstu!

  • Dariusz

    Odnośnie tego co Paweł napisał, to uważam, że jak najbardziej tak. Wystarczy spojrzeć na szablony od nastartup.pl czy muffingroup. W przypadku tego pierwszego nie mamy do czynienia z wordpressem.

  • Mrwyski

    Wszystkie te "darmowe kreatory" mają jakieś ukryte haczyki, ALE ja znalazłem fajną stronkę https://estartupy.pl gdzie znajduje się kurs jak stworzyć stronkę od zera i po najniższej cenie i przy minimum wiedzy technicznej. Tylko to jest trochę inne podejście, bo korzysta tam facet z kreatora offline, czyli takiego co instalujesz na komputerze i tworzysz stronke na kompie, masz ja u siebie na dysku, jest twoja w 100% i pożniej pokazuje jak wykupić miejsce na serwerze i umieścić tą stronkę na tym serwerze. Świetny materiał! Bardzo prosty w obsłudze kreator - przeciąga się tylko gotowe bloki (takie jakby budowanie z klocków). Chyba najlepsze rozwiązanie na jakie się natknąłem, jeśli chodzi o tworzenie własnych prostych stronek internetowych. Aha, kurs jest w formie filmiku, więc widać pokolei gdzie i co facet klika i mówi do tego co robi. Polecam -> https://estartupy.pl :)

  • MikeK

    No ja z kreatorami mam podobne doświadczenia jak koledzy wyżej, faktycznie lepiej kupić gotowy już szablon i go uzupełnić swoimi treściami. To już moja 3 strona internetowa i najłtwiej jak dotąd robiło mi się to przez nastartup.pl, a na drugim miejscu postawiłbym wordpressa

  • Dawid

    Mi nie poszło szczerze mówiąc. Nie chciałem mieć strony na szablonie, bo wtedy wygląda jak wszystkie inne - jest ich setki. Zamówiłem fajny projekt z oryginalnymi grafikami, które wykonali mi w pracowni graficznej http://orchideagroup.pl/. Stronka, którą dla mnie zrobili jest funkcjonalna. Nie każdy jest tak zdolny, żeby zrobić samodzielne stronę i ja uważam, że jeżeli znajdzie się dobrą cenę, to powinno się zainwestować w pomoc specjalisty. W Orchidei zrobili to szybciej i lepiej, niż gdybym ja się za to zabrał.

  • Emilia

    MikeK dzięki wielkie! Sprawdziłąm ten nastartup i faktycznie bardzo szybko poszło :)

  • RenataBonie

    W teorii jest wszystko fajnie, ale mi było niesamowicie ciężko złożyć to w całość, nie mam takiego wyczucia. Potem szukałam jakiegoś fachowca to ludzie rzucają ceny z kosmosu i w końcu zdecydowałam się na kupienie gotowego szablonu nastartup i za 40zł mam stronę, która wygląda lepiej niż to co ułożyłam w tych kreatorach.

  • Cole

    Ja na początku uparłem się na kreator. Bawiłem się najpierw Webwave'em a potem Wordpressem, ale muszę przyznać, że szło mi powoli, a kiedy zaczynasz biznes, chodzi jednak o szybkie wypuszczenie funkcjonalnej witryny. W końcu zdecydowałem się na projekt od http://orchideagroup.pl/. Świetnie to zrobili i upchnęli w CMSie, który łatwo się obsługuje, także jeśli będę chciał coś zmienić, nie będę miał z tym problemu. To czy skorzystamy z pomocy specjalistów zależy od tego, czy chcemy po prostu być dumnymi twórcami i robić wszystko samodzielnie, czy chcemy mieć szybko i dobrze :)

Dodaj komentarz


Piotr Rawski
Informatyk i ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwoju i wdrażaniu systemów IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy. ⮕ kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog poświęcony zarządzaniu w IT:
⮕ piotrrawski.pl

Również na stronie:

  • Systemy informatyczne dla firm wtorek, 17, listopad 2015

    Miesiącami projektują, programują i testują rozwiązania informatyczne, ponoszą koszty reklamy i marketingu, poprawiają ewentualne błędy, aby w końcu... udostępnić swoje produkty za darmo...

  • Sprzedaż i marketing sobota, 14, listopad 2015

    Marketing automation to nie tylko monitorowanie aktywności leadów i kampanie mailingowe, ale również możliwość automatycznego pozyskiwania danych potencjalnych klientów. Najlepszy darmowy...

  • Zarządzanie projektami i zasobami wtorek, 03, kwiecień 2018

    Serwis należy do tej grupy usług, które bardzo cenią konsumenci, a za którymi - delikatnie mówiąc - nie przepadają producenci i dystrybutorzy. Wszystko za sprawą SLA (Service Level...