Wykorzystanie kreatora stron WWW jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na nowoczesną i funkcjonalną witrynę internetową. Dodatkowo, jeśli stronę internetową zbudujemy za jego pomocą własnymi siłami, generator może być źródłem znacznych oszczędności. Nic dziwnego, że kreatory stron WWW cieszą się tak dużą popularnością - o czym świadczą m.in. liczne i burzliwe komentarze pod moim artykułem 5 najlepszych darmowych generatorów stron WWW z 2014 roku.

W dzisiejszym wpisie "na warsztat" biorę trzy bardzo dobre narzędzia tego typu: WIX, Site123 oraz polski WebWave CMS. Który z nich sprawdzi się do budowy prostej strony WWW, a który do prowadzenia sklepu internetowego? Sprawdźmy.

Czym są kreatory stron WWW?

Współczesne generatory stron WWW to nic innego jak działające w chmurze systemy klasy CMS (content management system) przeznaczone do zarządzania treścią witryny internetowej - w trybie graficznym, bez konieczności znajomości jakiegokolwiek języka programowania, HTML czy CSS. Możliwości nowoczesnych kreatorów dostępnych w formie usługi internetowej są często równie szerokie, jak "instalowalnych" systemów CMS, jak Wordpress, Joomla! czy popularne rozwiązania komercyjne. Natomiast wygoda korzystania z narzędzia oraz szybkość, z jaką zbudujemy atrakcyjną stronę WWW zdecydowanie przemawiają na korzyść online'owych kreatorów stron internetowych.

Wybór kreatora stron WWW, a oczekiwania wobec witryny

Mimo wielu podobieństw, poszczególne generatory stron internetowych mocno się od siebie różnią - nie tylko sposobem pracy z nimi, ale i możliwościami budowanych za ich pomocą stron internetowych. Jak w takich warunkach wybrać właściwe narzędzie?

Najłatwiej byłoby sięgnąć po ten, które oferuje najwięcej - jednak najlepszy kreator stron WWW jest niekoniecznie opcją najłatwiejszą w obsłudze i najtańszą. Sięgnięcie po rozwiązanie o najszerszej funkcjonalności ma sens wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu złożonej witryny internetowej np. wzbogaconej o sklep internetowy czy newsletter. Jeśli natomiast chcemy szybko stworzyć prostą, ale nowoczesną i atrakcyjną dla oka wizytówkę swojej firmy w internecie, lepiej wybrać prostsze narzędzie.

W poniższym zestawieniu przedstawiam trzy bardzo różne kreatory stron WWW - przed podjęciem decyzji zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i sprawdź, które rozwiązanie spełnia je najpełniej.

Porównanie kreatorów stron WWW

Kreator stron WWW

WIX

Site123

WebWave CMS

Dostępne szablony
Kreator WIX oferuje ogromną liczbę gotowych szablonów w 70 kategoriach tematycznych. Udostępnione wzorce prezentują się bardzo atrakcyjnie, często przewyższając pod tym względem kosztowne dedykowane projekty graficzne. Mimo, że szablony są gotowe do publikacji bez jakichkolwiek zmian, kreator umożliwia swobodną modyfikację wszystkich ich elementów. Pracę nad witryną można również zacząć od szablonu pustego. Generator Site123 udostępnia kilkanaście kategorii tematycznych, w ramach których można utworzyć stronę WWW. Każda z nich jest szablonem, który dostosowujemy budując swoją internetową wizytówkę. Webmaster korzystający z kreatora stron WWW WebWave CMS ma do dyspozycji ok. 30 gotowych, responsywnych szablonów, których poszczególne elementy może oczywiście dostosować wg własnych potrzeb. Budowę strony można również rozpocząć od czystej kartki, wybierając pusty szablon.
Mobilność Udostępnione w kreatorze stron WIX szablony wykonane są w technologii RWD, co oznacza, że dostosowują się do szerokości i rozdzielczości ekranu, na którym są wyświetlane - ułatwiając korzystanie ze strony internetowej np. na smartfonie czy tablecie. Pracując nad daną witryną mamy możliwość na bieżąco podglądać efekt na urządzeniu mobilnym za pomocą przełącznika widoku. Wszystkie strony stworzone za pomocą Site123 są responsywne - dostosowują się kształtem do ekranu, na którym są wyświetlane. Sposób prezentacji na komórce czy tablecie można podejrzeć przełączając widok na tryb mobilny. Niezależnie od tego czy wybierzemy jeden z gotowych szablonów czy też czystą kartkę, strona internetowa wykonana w generatorze WebWave CMS będzie dostosowana do urządzeń mobilnych (technologia RWD).
Elastyczność kreatora Kreator pozwala na modyfikację dowolnego elementu szablonu (m.in. zmiana stylu, kolorystyki, treści, zupełna podmiana elementu itd.), a także wstawienie własnych obiektów - m.in. kodu HTML. Site123 pozwala na modyfikację wybranych elementów strony i dostosowywanie jej w określonym przez producenta zakresie (do wyboru mamy m.in. kilkanaście układów witryny). Kreator WebWave CMS pozwala na modyfikację dowolnego elementu szablonu (m.in. zmiana stylu, kolorystyki, treści, zupełna podmiana elementu itd.) - z dokładnością do 1px, a także wstawienie własnych obiektów - m.in. kodu HTML.
Łatwość obsługi

WIX jest narzędziem bardzo zaawansowanym, o ogromnych możliwościach konfiguracyjnych. Mimo to, zbudowanie strony WWW za jego pomocą jest bardzo proste i intuicyjne. Aby zmodyfikować wybrany element szablonu wystarczy na niego kliknąć i wybrać którąś z dostępnych opcji (bądź przesunąć metodą drag & drop).

Przydatnym rozwiązaniem są ponadto przypomnienia o częstym zapisie tworzonej witryny.

Nie da się ukryć, że duża liczba konfigurowalnych elementów (tj. miejsc, które "da się kliknąć") może być problematyczna dla początkujących webmasterów. Złożoność kreatora nie powinna być jednak powodem rezygnacji z WIX - to, że dany element jest edytowalny, nie oznacza przecież, że koniecznie należy go zmieniać. Wręcz przeciwnie - jak już wspomniałem wcześniej, udostępnione w narzędziu szablony są gotowe do publikacji.

Producent Site123 reklamuje swój produkt jako najprostszy kreator stron WWW na rynku. I choć łatwość obsługi jest sprawą względną, narzędziu nie sposób odmówić przejrzystości - na pierwszy rzut oka widać, że kreator został przemyślany tak, aby jego obsługa nie nastręczała problemów nawet początkującym webmasterom, a witryna była gotowa do publikacji w kilka chwil. Kreator WebWave CMS do złudzenia przypomina popularne edytory graficzne, jak Photoshop, Corel Draw czy Gimp, a więc doświadczeni użytkownicy komputera nie będą mieli najmniejszych problemów z korzystaniem z niego. Początkującym edytor może przysporzyć drobnych kłopotów, aczkolwiek jego obsługę ułatwiają liczne podpowiedzi oraz tutoriale udostępniane przez producenta.
Możliwości strony WWW Niezależnie od tego jakie masz oczekiwania od strony internetowej, kreator WIX powinien im sprostać. Rozwiązanie udostępnia w standardzie szereg narzędzi e-commerce, jak sklep internetowy, kupony rabatowe, płatności internetowe, integracja z social media. Za jego pomocą z powodzeniem będziemy mogli prowadzić bloga czy galerię multimediów. Dodatkowo, sklep WIX zawiera ogromną liczbę pluginów rozszerzających i tak pokaźne już możliwości budowanej w nim witryny (m.in. ankiety, formularze, systemy rezerwacji i inne). Jako "najprostszy kreator stron WWW", Site123 na ma nieco mniejsze możliwości niż dwa pozostałe generatory. Narzędzie nadaje się do budowy prostej strony internetowej - wizytówki w internecie. Aczkolwiek, co ciekawe, za jego pomocą stworzymy też sklep internetowy. System WebWave CMS umożliwia stworzenie prostej bądź złożonej witryny WWW o typowej funkcjonalności - przede wszystkim służy on do budowy wizytówek, portali informacyjnych oraz blogów internetowych. Podstawowe możliwości witryny można rozszerzyć poprzez własne skrypty.
Optymalizacja SEO Strony www wykonane za pomocą kreatora WIX spełniają standardy SEO określone m.in. wytycznymi twórców wyszukiwarek Google i Bing. Webmasterzy mają możliwość edytowania metadanych witryny oraz pobierania automatycznie wygenerowanej mapy strony. Kreator Site123 nie udostępnia narzędzi dla webmastera związanych z optymalizacją strony pod kątem SEO - odbywa się ona w pełni automatycznie. WebWave CMS dba o dobrą współpracę z wyszukiwarkami internetowymi, pozwalając webmasterowi m.in. na edycję adresu każdej podstrony budowanej witryny, jej metadanych i atrybutów poszczególnych elementów. Kreator przy każdym zapisie generuje ponadto mapę strony w formacie XML.
Wersja darmowa Z pełnej wersji kreatora WIX można korzystać za darmo (w zamian producent będzie emitował na naszej stronie reklamy), jednak za możliwość powiązania własnej domeny czy większy transfer danych trzeba już zapłacić, wybierając jeden z 4 programów abonamentowych (od 17 zł miesięcznie). Podobnie jak pozostałe kreatory, Site123 jest dostępny za darmo - z ograniczoną powierzchnią dyskową i transferem danych oraz brakiem możliwości podpięcia własnej domeny internetowej (wymagane wykupienie pakietu komercyjnego). Aby wykonana w WebWave CMS strona dostępna była pod własną domeną należy wykupić jeden z komercyjnych pakietów usługi (od 16 zł miesięcznie za stronę). Jeśli nie zależy nam na własnej domenie i nie przeszkadzają nam reklamy producenta, z powodzeniem możemy korzystać z wersji darmowej (nielimitowana przestrzeń dyskowa i transfer danych).
Kiedy wybrać? Jeśli zależy Ci na szybkim i łatwym stworzeniu strony z gotowych szablonów - wtedy wybierz WIX, który oferuje ich bardzo wiele. Kreator świetnie sprawdzi się pondato do budowy bardzo rozbudowanej, profesjonalnej strony WWW z możliwością dalszego rozwoju o np. sklep internetowy, system rezerwacyjny, ankietę czy blog internetowy. Site123 warto wybrać wówczas, gdy szczególnie istotna jest dla nas łatwość obsługi kreatora - ta bowiem zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Działającą, profesjonalną witrynę WWW jesteśmy w stanie przygotować w dosłownie parę minut. WebWave CMS jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na szybkim stworzeniu prostej bądź złożonej witryny internetowej o typowej funkcjonalności (strona informacyjna / blog). Kreator polecam również profesjonalnym webmasterom - ze względu na zestaw narzędzi ułatwiających prowadzenie projektów (m.in. praca grupowa), rozliczanie się z klientami, a także program partnerski.

Przeczytaj również:


 • Ania

  Jak dla mnie najfajniejszy aktualnie kreator, który jest łatwy w obsłudze i dostarcza naprawde wiele funkcji to www.bowwe.com ... mają super intuicyjną obsługe i stronę moze tam zrobic nawet osoba, ktora nie ma doswiadczenia ani wiedzy informatycznej

 • Rob

  Ja próbowałem już chyba wszystkich kreatorów i tak zdecydowałem się w końcu na WebWave hosting w cenie, wszystko szybko się układa w całość, nie trzeba znać języków, no i nie jestem skazany na szablon tylko jedynie moja wyobraźnia mnie ogranicza. szczerze polecam, stworzyłem dzięki nim już kila stron i zawsze mogę liczyć na pomoc, używałem również innych serwisów takich jak Wix czy Weebly, ale brak wsparcia i wysoka cena to ich duże wady.

  Comment last edited on 5 lat temu by Informatyka w Firmie
 • Dobry materiał! Dzięki za wyświetlenie tematu. :)

Dodaj komentarzPiotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie:

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 07, marzec 2015

  Każdy przedsiębiorca zgodzi się chyba ze stwierdzeniem, że jednym z najtrudniejszych elementów związanych z prowadzeniem firmy jest zarządzanie zasobami ludzkimi - czyli jej pracownikami....

 • Zarządzanie projektami i zasobami niedziela, 05, kwiecień 2015

  Projekt to pojęcie powszechnie stosowane w wielu firmach. W zależności od profilu ich działalności, może ono mieć wiele znaczeń - wszak projekt w agencji reklamowej jest czymś zupełnie...

 • Systemy informatyczne dla firm piątek, 30, styczeń 2015

  W jaki sposób dokonać właściwego wyboru spośród ogromnej ilości systemów informatycznych dostępnych na rynku? Jak zdecydować które z rozwiązań spełni oczekiwania użytkowników i...