Dzisiejszy internet przepełniony jest reklamami. Czyhają one na internautę praktycznie wszędzie, przybierając przeróżne formy: dźwięku, obrazu, tekstu czy też interaktywnych gier. Nieustannie bombardowani promocyjnymi treściami, mimowolnie uodparniamy się na nie, sprawiając, że firmy chcące dotrzeć do potencjalnych klientów, muszą przeznaczać na reklamę coraz więcej pieniędzy bądź szukać nowych, skuteczniejszych nośników marketingowych. Czyli takich miejsc, które każdego dnia odwiedzają miliony osób. Miejsc, które wolne są od reklam konkurencji. Miejsc takich jak... Wikipedia.
Reklama na Wikipedii - czy to możliwe?
Wikipedia to największa na świecie wolna encyklopedia internetowa. Ogromną popularność zawdzięcza ona temu, że nowe artykuły i definicje może dodawać w zasadzie każdy, kto ma na to ochotę. Wikipedia utrzymuje się przede wszystkim z dobrowolnych dotacji i z założenia nie zawiera reklam - nie znajdziemy więc na niej kolorowych banerów, treści sponsorowanych ani płatnych linków. Mimo tego, skuteczna promocja za jej pomocą jest jak najbardziej możliwa (choć niestety trudna).
Trudna, bo każda, najdrobniejsza nawet modyfikacja treści Wikipedii, zanim będzie widoczna dla wszystkich internautów, musi zostać zatwierdzona przez administratora danego działu tematycznego. Masowe upychanie treści reklamowych w artykuły encyklopedii nie wchodzi więc w grę - w takim wypadku wpisy podejrzanego redaktora z całą pewnością szybko zostałyby usunięte, a on sam wykluczony ze społeczności Wikipedii. Nie tędy droga: promocję przy użyciu największej wolnej encyklopedii internetowej należy prowadzić z umiarem i w sposób przemyślany.
Jak promować się na Wikipedii?
Skoro nie za pomocą tekstów reklamowych, to jak? Stosując to, co na Wikipedii dozwolone, a nawet wymagane - przypisy. Przypisy znajdują się pod każdym artykułem w encyklopedii. Ich zadaniem jest wskazanie źródła wiedzy w niej prezentowanej. Nic nie stoi na przeszkodzie aby jednym ze źródeł była np. nasza strona internetowa.
Przykład:
Załóżmy, że nasza firma zajmuje się handlem oprogramowaniem komputerowym. Na jej stronie internetowej można znaleźć szczegółowe informacje na temat oferowanych przez nią produktów, w tym programu X. Program X nie posiada opisu na Wikipedii bądź też posiada, jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Możemy więc stworzyć/zmodyfikować artykuł o produkcie X, jako źródło podając adres strony internetowej naszej firmy.
Warunki skutecznej promocji na Wikipedii:
- korzystanie z wytycznych Wikipedii podczas tworzenia i modyfikacji artykułów,
- nie dodawanie wielu artykułów z odnośnikiem do naszej strony www w krótkim czasie (tj. w sposób masowy),
- nie podawanie w źródłach odnośników wyłącznie do siebie - warto umieścić tam również inne strony internetowe,
- nowe artykuły oraz modyfikacje muszą stanowić konkretną wartość merytoryczną,
- tworzenie wpisów "promocyjnych" na przemian z innymi (tak, aby nasza działalność na Wikipedii nie wzbudzała podejrzeń).
Co może dać reklama na Wikipedii?
Chociaż linki w przypisach Wikipedii okraszone są atrybutem nofollow (a więc, nie wpływają na miejsca zajmowane przez daną stronę internetową w wynikach wyszukiwania Google - przynajmniej wg oficjalnych danych), promocja za pomocą encyklopedii jak najbardziej ma sens. Jest ona bowiem źródłem naturalnego, wartościowego (tj. z niskim wskaźnikiem odrzuceń) ruchu na naszej stronie www. A z reguły im większy ruch, tym więcej klientów w firmie.
Komentarze