Pentaho to najlepszy darmowy system Business Intelligence dostępny na rynku. Z powodzeniem wesprze analityków i kadrę kierowniczą w wielowymiarowej obróbce danych biznesowych, raportowaniu i opracowywaniu różnego rodzaju analiz zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i niewielkich firmach. Pokażę dziś jak zainstalować Pentaho, tak aby samodzielnie móc przekonać się o jego nieprzeciętnych możliwościach.

Do czego służy Pentaho?

Pentaho BI Suite to system klasy Business Intelligence (BI), przeznaczony do zaawansowanego raportowania i wielowymiarowej analizy danych biznesowych. Pozwala na łączenie danych z wielu źródeł i ich elastyczną obróbkę. Rozwiązania typu Business Intelligence wykorzystywane są, pisząc najogólniej, do badania efektywności poszczególnych obszarów działalności firmy na podstawie gromadzonych informacji, a także przewidywania przyszłości (za pomocą prognoz i symulacji) i opracowywania strategii biznesowych.

Pentaho w wersji Community Edition (istnieje również bogatsza w funkcje edycja komercyjna) jest najlepszym dostępnym na rynku darmowym rozwiązaniem klasy Business Intelligence. Dzięki bezpłatnym licencjonowaniu i sporej liczbie dostępnych rozszerzeń zwiększających jego standardową funkcjonalność, system ten skutecznie wesprze firmowych analityków i kadrę kierowniczą zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i niewielkich organizacjach. O jego nieprzeciętnych możliwościach warto przekonać się samodzielnie - instalując Pentaho do celów testowych.

Instalacja Pentaho BI Suite 5 Community Edition

Instalacja Pentaho nie jest trudna, wymaga jedynie prawidłowego skonfigurowania środowiska Java Development Kit (środowisko niezbędne do programowania w języku Java, w którym napisany jest system Pentaho). Proces instalacji (na przykładzie systemu operacyjnego Windows, aczkolwiek Pentaho można z powodzeniem umieścić na serwerze pracującym pod dyktando Linuxa) sprowadza się do wykonania operacji opisanych poniżej i zaprezentowanych w materiale wideo (uwaga: twórca filmiku do uruchomienia Pentaho wykorzystał wiersz polecenia, co nie jest konieczne - stąd w moim opisie nie ma o nim mowy).

1. Pobieranie Pentaho

Choć oficjalna strona Pentaho to Pentaho.com, systemu w wersji Community Edition próżno na niej szukać. Pentaho 5 CE dostępne jest do pobrania w serwisie Sourceforge.net. Pobieramy go w formie archiwum .zip, które następnie rozpakowujemy, a zawartość umieszczamy w dowolnej lokalizacji na dysku (np. C://Pentaho).

2. Instalacja i konfiguracja Java Development Kit

Kolejny krok to instalacja i właściwa konfiguracja środowiska Java Development Kit. Aby je pobrać, wchodzimy na stronę producenta - Oracle.com, i pobieramy JDK dla systemu operacyjnego, w którym ma on zostać zainstalowany. Uwaga: Pentaho 5 CE współpracuje z JDK1.7 - nowsze wersje środowiska uniemożliwią uruchomienie systemu (przykładowo, uruchomienie Pentaho 5 CE w środowisku JDK1.8 kończy się błędem "[it_49] One or more system listeners failed. These are set in the systemListeners.xml.").

Instalujemy pobrany pakiet zgodnie z poleceniami kreatora, a następnie przystępujemy do konfiguracji środowiska. Sprowadza się ona do wprowadzenia ścieżki do lokalizacji, w której zainstalowane jest JDK1.7 jako zmienną środowiskową JAVA_HOME w ustawieniach systemu operacyjnego. Aby to zrobić, odszukujemy folder z zainstalowanym JDK (Lokalizacja, np. Program Files -> Java -> jdk1.7.0_79 -> jre) i kopiujemy pełną ścieżkę do niego (np. C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_79\jre). Następnie, w zależności od wersji systemu operacyjnego, przechodzimy do ustawień zmiennych środowiskowych (w przypadku Windows 8 i 10: Komputer -> Właściwości systemu -> Zaawansowane właściwości systemu -> Zmienne środowiskowe -> Zmienne systemowe). W edytorze zmiennych środowiskowych (systemowych) wprowadzamy atrybut JAVA_HOME z wartością równą skopiowanej przez nas wcześniej ścieżki do JDK1.7.

3. Uruchomienie serwera Pentaho

Po skonfigurowaniu środowiska JDK nic nie stoi już na przeszkodzie aby uruchomić serwer z systemem Pentaho. Aby to zrobić, wystarczy przejść do lokalizacji, w której umieściliśmy pliki systemu (na moim przykładzie było to C://Pentaho), a następnie do folderu biserver-ce. W nim z kolei odszukujemy i uruchamiamy plik start-pentaho.bat. Włączy się wówczas okno wiersza polecenia, do którego załadują się komendy inicjujące serwera Tomcat. Po chwili wszystkie komendy zostaną wykonane, a system Pentaho rozpocznie działanie.

4. Logowanie do systemu

Świeżo zainstalowany system jest dostępny pod adresem http://localhost:8080/pentaho (system obsługujemy poprzez przeglądarkę internetową). Predefiniowane dane autoryzacyjne administratora to:

 • login: admin
 • hasło: password

Można (i należy) je oczywiście zmienić po zalogowaniu się do systemu. Jednak jego obsłudze poświęcę kilka kolejnych artykułów.

Przeczytaj również:


Dodaj komentarz

 • Analityka i procesy sobota, 10, czerwiec 2017

  Jakiś czas temu na spotkaniu szczecińskiego oddziału PMI (Project Management Institute) miałem okazję zobaczyć i dotknąć Microsoft Hololens - pierwszych (światowa premiera miała miejsce w...

 • Analityka i procesy czwartek, 25, luty 2016

  Współczesny biznes to sfera, w której szczególną rolę odgrywa informacja. I to informacja odpowiednio przygotowana - taka, którą można szybko i łatwo przekuć w wartościową wiedzę...

 • Analityka i procesy środa, 12, sierpień 2015

  Pentaho to najlepszy darmowy system Business Intelligence dostępny na rynku. Z powodzeniem wesprze analityków i kadrę kierowniczą w wielowymiarowej obróbce danych biznesowych, raportowaniu i...

 • Analityka i procesy piątek, 05, luty 2016

  Oprogramowanie księgowe, systemy magazynowe, produkcyjne, projektowe czy CRM - to tylko niektóre z rozwiązań IT, jakie na co dzień wykorzystuje się w firmach. Każde z nich gromadzi ogromne...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Również na stronie:

 • Firmowa strona internetowa niedziela, 03, styczeń 2016

  Czasem po wpisaniu w przeglądarce adresu własnej strony internetowej można się wielce zdziwić i np. jej nie zastać. Bądź, co gorsze, zastać zupełnie inną o - delikatnie mówiąc -...

 • Firmowa strona internetowa sobota, 27, czerwiec 2015

  Jeszcze 10 lat temu zbudowanie funkcjonalnej strony internetowej wymagało znajomości języka HTML, PHP czy JavaScript. Dziś jest to banalnie proste m.in. dzięki kreatorom stron WWW, które...

 • Systemy CRM poniedziałek, 22, sierpień 2016

  Dobry system CRM to coś więcej niż prosta baza klientów czy rejestr prowadzonych z nimi rozmów telefonicznych. Jako, że CRM to podstawowe narzędzie pracy pracowników działu handlowego,...