Jakiś czas temu na spotkaniu szczecińskiego oddziału PMI (Project Management Institute) miałem okazję zobaczyć i dotknąć Microsoft Hololens - pierwszych (światowa premiera miała miejsce w 2016 roku) ogólnodostępnych okularów do tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Augmented Reality robi ogromne wrażenie - zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę jego szereg zastosowań z biznesie. I choć w wypadku tak nowatorskiej technologii trudno określić jakiekolwiek ograniczenia (sky is the limit), spróbuję dziś przywołać kilka obszarów, w których rzeczywistość rozszerzona sprawdzi się szczególnie dobrze.

Czym jest rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality)?

Jeśli oglądałeś filmy z Iron Manem możesz pominąć ten akapit - główny bohater, czyli Tony Stark bardzo dobrze zaprezentował czym jest rzeczywistość rozszerzona i jak z niej korzystać.

Naturalnym jest, że patrząc na świat widzimy wyłącznie te elementy, które fizycznie się na niego składają. Pisząc ten tekst widzę na przykład sofę w moim salonie, telewizor i kanapę. Jednak w rzeczywistości rozszerzonej (za pomocą okularów, takich jak Hololens) mógłbym zobaczyć również przedmioty, których tak naprawdę tutaj nie ma - np. akwarium morskie, drukarkę 3D albo kilka pulpitów systemu Windows (generalnie cokolwiek mi się zamarzy).

Rzeczywistość rozszerzona nie jest jednak sztucznym, wygenerowanym przez komputer (okulary) obrazem - swoją drogą bardzo męczącym dla wzroku człowieka. Jak wskazuje nazwa, jest to rozszerzenie naturalnego świata - wyświetlone są jedynie dodatkowe, elektroniczne elementy (w moim przykładzie akwarium morskie). Cała reszta - pokój z sofą, telewizorem i kanapą widzę jak przez tradycyjne okulary. To odróżnia rzeczywistość rozszerzoną od rzeczywistości wirtualnej (która jest sztuczna w 100%).

Jak wygląda zabawa z augmented reality w praktyce? Dobrze prezentuje to ten krótki filmik:

Jak zastosować rzeczywistość rozszerzoną w biznesie?

Ważną cechą rzeczywistości rozszerzonej jest to, że nie służy wyłącznie rozrywce - wręcz przeciwnie, przyjęła się również w biznesie, otwierając zupełnie nowe, niespotykane wcześniej możliwości. Kilka poniższych pomysłów to jedynie przykłady zastosowań augmented reality - nasza kreatywność jest tutaj jedynym ograniczeniem.

1. Praca zespołowa

Co ciekawe, w rzeczywistości rozszerzonej jednocześnie może znajdować się wiele osób. Każdy, kto założy okulary AR ma do niej dostęp, widząc dokładnie tę samą przestrzeń (z elementami wygenerowanymi komputerowo), co pozostali. W przestrzeni tej możemy oczywiście dowolnie się poruszać, oglądać cyfrowe przedmioty ze wszystkich stron, podnosić je i modyfikować ich parametry. Cecha bardzo przydatna np. podczas wspólnej pracy zespołu, korzystającego z tych samych narzędzi, projektów czy modeli.

2. Projektowanie / modelowanie

Tak jak wspomniałem wyżej, rzeczywistość rozszerzona stanowi idealne środowisko do pracy projektowej (koncepcyjnej). Miniaturowy model 3D np. nowego osiedla mieszkaniowego bądź samochodu osobowego jest kosztowny w stworzeniu, niezbyt mobilny i trudny do modyfikacji. Model cyfrowy w rzeczywistości rozszerzonej wystarczy stworzyć na komputerze (również w skali 1:1) i umieścić w dowolnej przestrzeni (niekoniecznie za każdym razem tej samej).

3. Diagnostyka i serwis

Urządzenia takie jak Microsoft Hololens skanują i zapamiętują przestrzeń, w której się znajdują, rozpoznając następnie wszelkie zmiany które w niej zachodzą. Dzięki tej umiejętności, rzeczywistość rozszerzona bardzo ułatwia diagnostykę i prace serwisowe - zgłoszenie problemu można bowiem szybko zestawić ze zmianami przestrzeni zarejestrowanymi przez okulary.

4. Kontrola jakości

Ta sama cecha rzeczywistości rozszerzonej (a raczej urządzeń ją kreujących) przyda się również w przypadku kontroli jakości wytwarzanych przez nas wyrobów.  Porównanie wyprodukowanego elementu z zapamiętanym wzorcem pozwala szybko wychwycić ew. wady produktu i niedoskonałości.

5. Szkolenia z procedur i obsługi urządzeń

Zazwyczaj najtrudniejsze (a zarazem najbardziej kosztowne) w zorganizowaniu dobrego szkolenia jest przeprowadzenie zajęć praktycznych - na których kursant mógłby sprawdzić nabywaną wiedzę teoretyczną. W zależności od tematu treningu, często wymaga to zapewnienia odpowiednich urządzeń (np. pojazdu, maszyny produkcyjnej itp.). Rzeczywistość rozszerzona niweluje ten problem - wszelkie przedmioty wykorzystywane podczas kursu mogą być bowiem wygenerowane cyfrowo (nie różniąc się przy tym np. wymiarami czy funkcjami od ich fizycznych odpowiedników).

6. Projektowanie wnętrz

Możliwość umieszczania dowolnych, wygenerowanych cyfrowo przedmiotów w przestrzeni, a następnie modyfikowania ich wielkości (bądź innych parametrów) i przestawiania z miejsca na miejsce, świetnie sprawdzi się podczas projektowania wnętrz. Nawet najlepszy bowiem projekt 3D na komputerze nie jest w stanie zastąpić prawdziwej, pełnowymiarowej przestrzeni - którą rzeczywistość rozszerzona zapewnia.

7. Logistyka

Czy paczka o wymiarach 3x3m na pewno zmieści się w przygotowanej dla niej przestrzeni? Jeśli tak, czy na pewno uda się ją tam przetransportować? Na podobne pytania możemy odpowiedzieć po prostu umieszczając wspomnianą paczkę (tj. jej cyfrowy model) w docelowym miejscu przy użyciu rzeczywistości rozszerzonej. Prawda, że proste?

Przeczytaj również:


Dodaj komentarz

 • Analityka i procesy sobota, 10, czerwiec 2017

  Jakiś czas temu na spotkaniu szczecińskiego oddziału PMI (Project Management Institute) miałem okazję zobaczyć i dotknąć Microsoft Hololens - pierwszych (światowa premiera miała miejsce w...

 • Analityka i procesy piątek, 05, luty 2016

  Oprogramowanie księgowe, systemy magazynowe, produkcyjne, projektowe czy CRM - to tylko niektóre z rozwiązań IT, jakie na co dzień wykorzystuje się w firmach. Każde z nich gromadzi ogromne...

 • Analityka i procesy czwartek, 25, luty 2016

  Współczesny biznes to sfera, w której szczególną rolę odgrywa informacja. I to informacja odpowiednio przygotowana - taka, którą można szybko i łatwo przekuć w wartościową wiedzę...

 • Analityka i procesy środa, 12, sierpień 2015

  Pentaho to najlepszy darmowy system Business Intelligence dostępny na rynku. Z powodzeniem wesprze analityków i kadrę kierowniczą w wielowymiarowej obróbce danych biznesowych, raportowaniu i...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie: