Ofert na wykonanie strony internetowej można znaleźć w sieci całe mnóstwo. Większość z nich wydaje się być całkiem przystępna - własną wizytówkę w internecie można mieć już nawet za kilkaset złotych. Tu pojawia się jednak sporo pytań: Czy witryna będzie na bieżąco aktualizowana pod kątem zagrożeń pojawiających się w internecie? Kto i na jakich zasadach będzie w razie potrzeby modyfikował jej treść? Co jeśli będziemy chcieli zmienić nasze logo bądź dane kontaktowe?

Podobnych wątpliwości unikniemy tworząc i utrzymując firmową stronę WWW własnymi siłami. Dzięki nowoczesnym kreatorom witryn internetowych zbudujemy profesjonalną sieciową wizytówkę w pełni samodzielnie - bez konieczności kodowania, a jej późniejsza edycja będzie przyjemnością.

Zalety firmowej strony WWW zbudowanej własnymi siłami

Firmową stronę internetową warto zbudować własnymi siłami z co najmniej kilku powodów. Oczywiście mowa tutaj o typowej witrynie informacyjnej - wizytówce przedsiębiorstwa, ew. połączonej z firmowym blogiem czy niewielkim sklepem. W przypadku większych bądź mocno specyficznych potrzeb, zachęcam do kontaktu z wyspecjalizowanymi agencjami interaktywnymi, tworzącymi strony WWW na zamówienie. Takich przypadków jest jednak stosunkowo niewiele - w przeważającej większości sytuacji firmową witrynę z powodzeniem zbudujemy samodzielnie. Warto spróbować ze względu na:

 • Niski koszt stworzenia i utrzymania - samodzielnie stworzona strona WWW to duża oszczędność. Pamiętajmy, że zlecenie zbudowania witryny firmie zewnętrznej to nie jest jednorazowy wydatek. Stronę będzie trzeba utrzymywać, dbać o serwer, aktualizować oprogramowanie oraz jej treść. Biorąc pod uwagę, że istnieje szereg sposobów na stworzenie i prowadzenie serwisu internetowego - za darmo i bez potrzeby programowania, zlecanie tego firmie zewnętrznej jest wg mnie niepotrzebnym wydatkiem.
 • Niezależność (niższe ryzyko) - prowadzenie firmowej strony WWW przez podmiot zewnętrzny niesie za sobą pewne ryzyka, zwłaszcza jeśli jest to przedsiębiorstwo jednoosobowe bądź tzw. znajomy informatyk. Co jeśli wykonawca witryny przestanie świadczyć swoje usługi, nie będzie zainteresowany przedłużeniem umowy, nie będzie w stanie sprostać rosnącym wymaganiom? Samodzielne prowadzenie zapewnia pod tym względem komfort i niezależność.
 • Łatwość wprowadzania zmian - posiadając stronę pod własną kontrolą, w dowolnym momencie, bez problemu wprowadzimy na niej każdą zmianę - poprawimy literówkę w tekście, zmienimy zdjęcie, dodamy nowy produkt do oferty, zaktualizujemy dane kontaktowe itp. Powierzając prowadzenie witryny firmie zewnętrznej musimy liczyć się z tym, że nie każdy jej element będzie dostępny dla nas w trybie edycji i niektóre zmiany będziemy musieli wprowadzać cudzymi rękami (co jest czasochłonne i kosztowne).

Jak najlepiej zbudować stronę internetową?

Istnieje co najmniej kilka dobrych sposobów na samodzielnie zbudowanie firmowej strony WWW. Moje propozycje jakiś czas temu opisałem w artykule: Jak najtaniej założyć firmową stronę internetową?. Jedną z nich jest wykorzystanie kreatora stron internetowych - metody dającej najlepsze efekty przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Bowiem w przeciwieństwie do systemów blogowych, Facebooka czy opensource'owych systemów CMS, generatory witryn WWW pozwalają na stworzenie w pełni profesjonalnej i stabilnej witryny za pomocą interaktywnego, graficznego edytora. Dzięki nim zyskujemy więc zaplanowany efekt (bez żadnych kompromisów) bez jakiegokolwiek zagłębiania się w technikalia.

Zalety kreatorów stron WWW

 • Łatwość budowana stron - kreatory stron WWW powstały po to, aby każdy - w szybki i łatwy sposób był w stanie zbudować (a później utrzymywać) własny serwis internetowy. Bez konieczności znajomości języków programowania, HTML czy CSS. Strony internetowe tworzy się w nich za pomocą przyjaznych edytorów Drag & Drop (przeciągnij i upuść), z gotowych, konfigurowalnych elementów - na zwór układania puzzli czy klocków. Generatory udostępniają ponadto szereg atrakcyjnych szablonów - czyli praktycznie kompletnych stron WWW, które po drobnej modyfikacji (np. zmiany zdjęć, kolorów czy logo) stają się naszą własną wizytówką w internecie.
 • Duże możliwości - najlepsze generatory serwisów internetowych pozwalają na stworzenie nie tylko prostych wizytówek WWW, ale także blogów, portali informacyjnych, galerii zdjęć, a nawet sklepów internetowych.
 • Wygodne prowadzenie strony - kreatory udostępniają intuicyjne systemy CMS (content management systems), dzięki którym aktualizacja treści  na stronie (np. dodanie nowego posta na blogu, zmiana zdjęcia czy wprowadzenie kolejnego produktu w sklepie internetowym) jest szybka, łatwa i bezproblemowa.
 • Hosting - strony stworzone za pomocą generatorów witryn WWW, aby istnieć nie potrzebują dodatkowego hostingu. Serwer umożliwiający prawidłowe i odpowiednio szybkie działanie strony zapewnia sam kreator. To oszczędność czasu i pieniędzy - nie musimy opłacać dodatkowych usług hostingowych ani wybierać ich odpowiednich parametrów.
 • Bezpieczeństwo oprogramowania i kompatybilność - dostawcy najlepszych kreatorów stron WWW nieustannie je rozwijają, nie tylko rozszerzając ich funkcjonalność, ale także na bieżąco wprowadzając niezbędne zabezpieczenia (np. w wyniku pojawienia się nowych zagrożeń w internecie, jak wirusy czy podatności). W przeciwieństwie do stron opartych na dedykowanych systemach CMS, aktualizacje oprogramowania odbywają się w 100% automatycznie. W przypadku generatorów stron WWW nie ma również problemów z kompatybilnością poszczególnych modułów oprogramowania (znanych np. ze świata darmowych systemów CMS).

 • Backup - platformy tego typu w ramach usługi hostingowej zapewniają również backup naszych witryn. Jeśli więc coś pójdzie nie tak podczas edycji bądź z jakichś powodów pojawią się problemy z witryną - będzie można wrócić do poprzedniej, działającej wersji.
 • Najnowsze standardy - producenci najlepszych kreatorów stron WWW rozwijają je zgodnie z aktualnymi trendami w sieci (np. z zakresu UX, czyli User Experience bądź SEO), umożliwiając budowanie witryn nowoczesnych i przyjaznych dla odwiedzających, a także dobrze pozycjonujących się w wyszukiwarkach internetowych (np. Google).
 • Niski koszt - zarówno stworzenia, jak i prowadzenia witryny. Wiele kreatorów stron WWW pozwala na zbudowanie i opublikowanie w sieci profesjonalnej witryny zupełnie za darmo (czasami wiąże się to z wyświetlaniem reklam na naszej stronie). Opłacie - relatywnie niskiej - podlega natomiast możliwość podpięcia własnej domeny internetowej (oraz ew. likwidacja reklam na stronie).
 • Obsługa własnej domeny - tak jak wspomniałem wyżej, generatory stron internetowych udostępniają zazwyczaj na start darmową (choć niezbyt atrakcyjną) domenę, którą można zastąpić własną - wykupioną u taniego, zewnętrznego dostawcy (np. NajtańszeDomeny.pl) bądź zarejestrowaną bezpośrednio w kreatorze witryn WWW (co jest wygodne, choć zazwyczaj nieco droższe niż domeny najtańszych operatorów).
 • Wsparcie i konsultacje - co istotne, używając platformy do tworzenia stron internetowych mamy możliwość skorzystania z konsultacji i wsparcia producenta. Dostawcy kreatorów bardzo często prowadzą różnego rodzaju webinaria (np. dot. zasad budowania stron WWW, pozycjonowania witryny, UX itp.) czy blogi. Są również dostępni w bezpośrednim kontakcie.

Jaki kreator / system CMS wybrać?

Oczywiście to nie tak, że każdy generator stron WWW łączy wszystkie powyższe zalety. Na rynku działa obecnie multum tzw. kreatorów stron internetowych, spośród których większość oferuje bardzo ograniczone możliwości. Dotyczy to przede wszystkim narzędzi udostępnianych przez firmy hostingowe.

Ja zdecydowanie polecam rozwiązania wyspecjalizowane. Na informatykawfirmie.pl pisałem już o nich kilkukrotnie. Stosunkowo niedawno testowałem kreator WebWave CMS - za pomocą którego zbudowałem profesjonalną stronę WWW w jedno popołudnie. Szczegóły można znaleźć tutaj. WebWave CMS to jeden z najlepszych generatorów dostępnych na rynku, a jego dodatkowym atutem jest fakt, że jest w 100% polski - warto więc go wypróbować (stworzenie w nim strony nic nie kosztuje).

Decyzja o konkretnym rozwiązaniu powinna uwzględniać m.in. możliwości kreatora, wygodę obsługi oraz cenę. Porównanie konkretnych narzędzi powinny ułatwić inne moje archiwalne teksty: Porównanie najlepszych kreatorów stron WWW w 2017 roku oraz 5 najlepszych darmowych kreatorów stron WWW.

Przeczytaj również:


Dodaj komentarz

Zarządzanie zespołem rozproszonym - wyzwania i dobre praktyki
Zarządzanie zespołem już z definicji nie jest łatwe. Każdy z nas ma bowiem inny charakter, potrzeby, styl pracy, przyzwyczajenia. Rolą managera... Czytaj więcej...
Umowa serwisowa - jaka zapewni spokojną eksploatację oprogramowania?
Bez zagwarantowanej opieki serwisowej wdrożenie jakiegokolwiek oprogramowania nie ma prawa się udać. Pomimo przeprowadzonych testów, błędy... Czytaj więcej...
Dobry system do oceny kompetencji pracowników, czyli jaki?
Ocena kompetencji? Nic prostszego, klikamy w arkusz, wyświetla się wynik i koniec. Niestety, w zarządzaniu zasobami ludzkimi podstawowym... Czytaj więcej...
Jak wybrać system wspierający ocenę pracowników?
Liczba przedsiębiorstw oceniających swoich pracowników systematycznie rośnie. Część z nich opracowanie metodologii ocen zamawia w firmach... Czytaj więcej...
System CRM dla dużej i średniej firmy - jaki wybrać?
Wdrożenie oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami bardzo często rozpoczynamy od poszukiwania najlepszego dostępnego systemu CRM.... Czytaj więcej...


Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Jak efektywnie zbierać informacje o leadach za pomocą formularzy WWW?
Marketing automation to nie tylko monitorowanie aktywności leadów i kampanie mailingowe, ale również możliwość automatycznego pozyskiwania... Czytaj więcej...
Jak skutecznie analizować zachowanie użytkowników na stronie WWW?
Strona WWW (rozumiana również jako serwis internetowy) może, a wręcz powinna być dla firmy źródłem ogromnych korzyści - zarówno... Czytaj więcej...
Jak efektywnie zbierać informacje o leadach za pomocą formularzy WWW?
Marketing automation to nie tylko monitorowanie aktywności leadów i kampanie mailingowe, ale również możliwość automatycznego pozyskiwania... Czytaj więcej...
Jak skutecznie analizować zachowanie użytkowników na stronie WWW?
Strona WWW (rozumiana również jako serwis internetowy) może, a wręcz powinna być dla firmy źródłem ogromnych korzyści - zarówno... Czytaj więcej...
Jak zmusić Google do szybkiej indeksacji strony?
Często zależy nam, aby nowo napisany artykuł na naszej stronie internetowej stał się szybko dostępny w wynikach wyszukiwania Google. Aby było... Czytaj więcej...