Systemy ERP to rozwiązania służące do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, obejmujące wszystkie aspekty jego działalności: m.in. planowanie produkcji, księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, sprzedażą czy relacjami z klientami. Nic więc dziwnego, że sięga po nie coraz więcej firm zainteresowanych zastąpieniem wielu odseparowanych od siebie narzędzi o różnych zastosowaniach, jednym - zintegrowanym systemem ERP.

Ze względu na swoją złożoność, koszty wdrożenia systemów ERP są zazwyczaj wyższe w porównaniu z implementacją systemów innych klas. Można je jednak znacznie obniżyć decydując się na któryś z darmowych systemów ERP o otwartym kodzie źródłowym (Open Source), zyskując dodatkowo możliwość w zasadzie nieograniczonego dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb firmy.

Najlepsze darmowe systemy ERP (Open Source)

System ERP stanowi najczęściej centralny punkt infrastruktury informatycznej w firmie - jest narzędziem obsługującym najważniejsze obszary działalności przedsiębiorstwa. Jest więc niezmiernie istotne, aby wdrożony system ERP charakteryzował się stabilnością działania, był wygodny w użyciu i funkcjonalny. W przeciwnym wypadku, zamiast usprawniać pracę i pozwalać na realizację celów biznesowych firmy, będzie utrapieniem dla pracowników.

Wśród bezpłatnych, opensource'owych systemów tego typu można znaleźć różne, zarówno mniej, jak i bardziej udane produkty. Aby uniknąć pomyłki w wyborze, przyjrzyjmy się najlepszym darmowym systemom ERP, dostępnym obecnie na rynku.

1. Odoo / OpenERP

OpenERP, obecnie rozwijany pod marką Odoo, to od lat jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijanych opensource'owych systemów ERP. Odoo / OpenERP składa się z kilkudziesięciu aplikacji, które swoją funkcjonalnością pokrywają w zasadzie wszystkie obszary działalności firmy (dostępne zarówno moduły typowe dla systemów ERP - np. Produkcja, Księgowość, HR, Zarządzanie sprzedażą, jak również mniej istotne, ale jakże przydatne minimoduły - np. Składanie zamówień na posiłki). Możliwości poszczególnych aplikacji są szerokie i uniwersalne - system może być więc wykorzystywany w różnych przedsiębiorstwach, niezależnie od ich branży czy wielkości.

Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, atutem Odoo / OpenERP jest dostępność polskiej wersji językowej oraz fakt, że wdrożeniami systemu zajmuje się kilka firm w naszym kraju. Implementację ułatwia natomiast obszerna dokumentacja, instrukcje obsługi oraz mnogość sposobów instalacji systemu. Interfejs aktualnej, ósmej wersji systemu nie zachwyca może wodotryskami, jednak jest on intuicyjny i przyjazny użytkownikowi.

Przydatne linki:

2. ERPNext

ERPNext to stosunkowo młoda, aczkolwiek stabilna i intensywnie rozwijana platforma do zarządzania przedsiębiorstwem z sektora MŚP. Funkcjonalność i możliwości systemu nie są może tak wielkie, jak choćby kombajnu OpenERP, są natomiast przystosowane do działalności mniejszych firm.

ERPNext udostępnia między innymi funkcjonalności z obszaru zarządzania sprzedażą, prowadzenia magazynu i produkcji, przyjmowania zgłoszeń, billingu i płatności, rachunkowości czy zarządzania projektami. Zgodnie z ideą kompleksowego zarządzania firmą (wszystko w jednym miejscu), system pozwala ponadto na prowadzenie firmowej strony WWW. Producent zapewnił ERPNext bardzo atrakcyjny i nowoczesny design, dzięki któremu korzystanie z systemu jest bardzo łatwe i niezwykle przyjemne.

Mimo młodego wieku, ERPNext cieszy się niemałą społecznością użytkowników, którzy wspierają producenta w rozwoju oprogramowania. Na stronie projektu można znaleźć również sporo przydatnych materiałów szkoleniowych. Niestety, w chwili obecnej pełna polska wersja językowa systemu nie jest dostępna. Producent udostępnia jednak narzędzia pozwalające na jego samodzielnie przetłumaczenie.

Przydatne linki:

3. OpenBravo

Rozwijane w Katalonii OpenBravo ERP to jeden z najbardziej cenionych systemów ERP o otwartym kodzie źródłowym. Wielokrotnie nagradzany, został z powodzeniem wdrożony w wielu firmach na całym świecie (przede wszystkim małych i średnich - jest bowiem najlepiej dopasowany do ich potrzeb). OpenBravo ERP - Community Edition, czyli wersja ogólnodostępna, wolna od opłat licencyjnych, jest wyposażona w moduły do ewidencjonowania kontrahentów, księgowości, prowadzenia sprzedaży i zakupów oraz zarządzania magazynem. Za pozostałe funkcjonalności typowe dla systemów ERP (np. związane z planowaniem produkcji) trzeba niestety albo zapłacić (są bowiem dostępne w komercyjnych wersjach OpenBravo), albo poszukać w internecie darmowych dodatków rozszerzających możliwości systemu. Oddzielnym produktem związanym z OpenBravo ERP (dostępnym za darmo) jest OpenBravo POS, czyli platforma służąca do bezpośredniej obsługi klienta.

Zaletami OpenBravo są m.in. jego stabilność i dojrzałość, intuicyjny interfejs, spora rzesza użytkowników (społeczność), dostępność dokumentacji i materiałów szkoleniowych, a także wbudowane usługi typu Web Services umożliwiające integrację z innymi systemami firmy.

Przydatne linki:

4. Compiere

Wykorzystywany w 40 krajach na całym świecie Compiere, to system ERP reklamowany przez producenta jako najnowocześniejszy i najbardziej elastyczny produkt tej klasy dostępny obecnie na rynku. Z pewnością, opinię tę należy traktować z przymrużeniem oka, co nie zmienia faktu, że Compiere warto przyjrzeć się dokładniej, ze względu na jego spore możliwości. W bezpłatnej wersji Compiere Community Edition znajdziemy m.in. moduły do zarządzania finansami, gospodarowania materiałami, prowadzenia sprzedaży i zakupów, ewidencjonowania zamówień, rozliczania projektów, obsługi serwisowej, a także funkcję raportowania.

Przydatne linki:

5. Apache OFBiz

Apache OFBiz to solidny system będący w stanie obsłużyć większość obszarów działalności przedsiębiorstwa. Jego implementacja jest jednak dość kłopotliwa i wymaga sporej wiedzy technicznej, a dostępna dokumentacja i wsparcie (niewielkiej niestety) społeczności użytkowników czasem może się okazać niewystarczające.

System występuje w jednej, dostępnej bezpłatnie wersji, wyposażonej w funkcjonalności z zakresu e-commerce (zarządzanie katalogiem produktów, np. w sklepie internetowym), zarządzania zamówieniami, magazynem i produkcją, ewidencjonowania kontrahentów, księgowości, zarządzania treścią blogów, stron czy forów firmowych. Apache OFBiz udostępnia również wbudowany system POS.

Przydatne linki:

Przeczytaj również:


 • Jesteśmy firmą specjalizującą sią w wdrożeniach systemu Odoo, szczególnie jeżeli chodzi o rozwiązania Omnichannel z obsługą wielu kanałów sprzedaży, portale B2B, produkcja, magazyn z ręcznymi skanerami Wifi. Mamy wiele autorskich modułów. Nasza belgijska filia jest autoryzowanym partnerem Odoo. Każdy system przez nas implementowany jest dostosowany pod wymagania Polskiej księgowości i dopasowany pod indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. Jeżeli szukacie dobrego rozwiązania możemy zainstalować darmowe polskie demo i wyjaśnić więcej na temat obszernych możliwości Odoo. Będziemy organizowali webinarium nt Odoo także zapraszam do kontaktu info@hadron.eu.com http://hadron.eu.com/pl_PL/page/odoo

 • kakus

  Dochodzi jeszcze Berberis, pracujemy na tym od pól roku. Wiele zmienił on w naszej działalności, przede wszystkim jeśli chodzi o optymalizację. Wiele przydatnych narzędzi, również związanych z marketingiem, masową korespondencją. Generalnie na tle tych, które testowałem, miał on faktycznie dużo większe możliwości - http://bms.krakow.pl/erp-berberis/szczegolowo/funkcjonalnosci/

 • A od kiedy Berberis jest darmowym systemem ERP? ;)

 • Onino

  Moim zdaniem nawet MŚP mogą sobie pozwolić na zainwestowanie w dobre rozwiązanie. Osobiście zawsze wolę wydać pieniadze bo mam pewnośc, że dostaję produkt wobec którego mogę mieć pewne oczekiwania. Z dobrych systemów erp, zarządzania produkcją itp polecam Simple, korzystam z ich simple.prod, czyli systemu zarządzania produkcją, sprawdza się rewelacyjnie w wielu branżach.

 • Witam,
  reprezentuję firmę RHO Software, jesteśmy producentem systemu Modus ERP, proponuję sprawdzenie darmowej wersji systemu Modus ERP. System jest dedykowany dla przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie rozliczanie i kontrola produkcji ma istotne znaczenie. Wersja darmowa nie jest ograniczona czasowo, posiada pełną funkcjonalność. Zapraszam na stronę www.rho.pl

Dodaj komentarz
7 grzechów głównych systemów ERP (i firm konsultingowych)
Na rynku oprogramowania dostępnych jest wiele systemów ERP o całkiem szerokiej funkcjonalności, zdających się wpisywać w standardowe potrzeby... Czytaj więcej...
Do czego służą systemy klasy ERP?
Systemy ERP cieszą się obecnie największą popularnością spośród wszystkich rodzajów oprogramowania dla firm. Chętnie sięgają po nie... Czytaj więcej...
ERPNext - najlepszy darmowy system ERP dla małej firmy?
ERPNext to młody, nieznany na polskim rynku system ERP dla małych i średnich firm. Dzięki szerokiej funkcjonalności i możliwości jej... Czytaj więcej...


Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Do czego służą systemy klasy ERP?
Systemy ERP cieszą się obecnie największą popularnością spośród wszystkich rodzajów oprogramowania dla firm. Chętnie sięgają po nie... Czytaj więcej...