Systemy ERP to rozwiązania służące do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, obejmujące wszystkie aspekty jego działalności: m.in. planowanie produkcji, księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, sprzedażą czy relacjami z klientami. Nic więc dziwnego, że sięga po nie coraz więcej firm zainteresowanych zastąpieniem wielu odseparowanych od siebie narzędzi o różnych zastosowaniach, jednym - zintegrowanym systemem ERP.

Ze względu na swoją złożoność, koszty wdrożenia systemów ERP są zazwyczaj wyższe w porównaniu z implementacją systemów innych klas. Można je jednak znacznie obniżyć decydując się na któryś z darmowych systemów ERP o otwartym kodzie źródłowym (Open Source), zyskując dodatkowo możliwość w zasadzie nieograniczonego dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb firmy.

Najlepsze darmowe systemy ERP (Open Source)

System ERP stanowi najczęściej centralny punkt infrastruktury informatycznej w firmie - jest narzędziem obsługującym najważniejsze obszary działalności przedsiębiorstwa. Jest więc niezmiernie istotne, aby wdrożony system ERP charakteryzował się stabilnością działania, był wygodny w użyciu i funkcjonalny. W przeciwnym wypadku, zamiast usprawniać pracę i pozwalać na realizację celów biznesowych firmy, będzie utrapieniem dla pracowników.

Wśród bezpłatnych, opensource'owych systemów tego typu można znaleźć różne, zarówno mniej, jak i bardziej udane produkty. Aby uniknąć pomyłki w wyborze, przyjrzyjmy się najlepszym darmowym systemom ERP, dostępnym obecnie na rynku.

1. Odoo / OpenERP

OpenERP, obecnie rozwijany pod marką Odoo, to od lat jeden z najpopularniejszych i najszybciej rozwijanych opensource'owych systemów ERP. Odoo / OpenERP składa się z kilkudziesięciu aplikacji, które swoją funkcjonalnością pokrywają w zasadzie wszystkie obszary działalności firmy (dostępne zarówno moduły typowe dla systemów ERP - np. Produkcja, Księgowość, HR, Zarządzanie sprzedażą, jak również mniej istotne, ale jakże przydatne minimoduły - np. Składanie zamówień na posiłki). Możliwości poszczególnych aplikacji są szerokie i uniwersalne - system może być więc wykorzystywany w różnych przedsiębiorstwach, niezależnie od ich branży czy wielkości.

Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, atutem Odoo / OpenERP jest dostępność polskiej wersji językowej oraz fakt, że wdrożeniami systemu zajmuje się kilka firm w naszym kraju. Implementację ułatwia natomiast obszerna dokumentacja, instrukcje obsługi oraz mnogość sposobów instalacji systemu. Interfejs aktualnej, ósmej wersji systemu nie zachwyca może wodotryskami, jednak jest on intuicyjny i przyjazny użytkownikowi.

Przydatne linki:

2. ERPNext

ERPNext to stosunkowo młoda, aczkolwiek stabilna i intensywnie rozwijana platforma do zarządzania przedsiębiorstwem z sektora MŚP. Funkcjonalność i możliwości systemu nie są może tak wielkie, jak choćby kombajnu OpenERP, są natomiast przystosowane do działalności mniejszych firm.

ERPNext udostępnia między innymi funkcjonalności z obszaru zarządzania sprzedażą, prowadzenia magazynu i produkcji, przyjmowania zgłoszeń, billingu i płatności, rachunkowości czy zarządzania projektami. Zgodnie z ideą kompleksowego zarządzania firmą (wszystko w jednym miejscu), system pozwala ponadto na prowadzenie firmowej strony WWW. Producent zapewnił ERPNext bardzo atrakcyjny i nowoczesny design, dzięki któremu korzystanie z systemu jest bardzo łatwe i niezwykle przyjemne.

Mimo młodego wieku, ERPNext cieszy się niemałą społecznością użytkowników, którzy wspierają producenta w rozwoju oprogramowania. Na stronie projektu można znaleźć również sporo przydatnych materiałów szkoleniowych. Niestety, w chwili obecnej pełna polska wersja językowa systemu nie jest dostępna. Producent udostępnia jednak narzędzia pozwalające na jego samodzielnie przetłumaczenie.

Przydatne linki:

3. OpenBravo

Rozwijane w Katalonii OpenBravo ERP to jeden z najbardziej cenionych systemów ERP o otwartym kodzie źródłowym. Wielokrotnie nagradzany, został z powodzeniem wdrożony w wielu firmach na całym świecie (przede wszystkim małych i średnich - jest bowiem najlepiej dopasowany do ich potrzeb). OpenBravo ERP - Community Edition, czyli wersja ogólnodostępna, wolna od opłat licencyjnych, jest wyposażona w moduły do ewidencjonowania kontrahentów, księgowości, prowadzenia sprzedaży i zakupów oraz zarządzania magazynem. Za pozostałe funkcjonalności typowe dla systemów ERP (np. związane z planowaniem produkcji) trzeba niestety albo zapłacić (są bowiem dostępne w komercyjnych wersjach OpenBravo), albo poszukać w internecie darmowych dodatków rozszerzających możliwości systemu. Oddzielnym produktem związanym z OpenBravo ERP (dostępnym za darmo) jest OpenBravo POS, czyli platforma służąca do bezpośredniej obsługi klienta.

Zaletami OpenBravo są m.in. jego stabilność i dojrzałość, intuicyjny interfejs, spora rzesza użytkowników (społeczność), dostępność dokumentacji i materiałów szkoleniowych, a także wbudowane usługi typu Web Services umożliwiające integrację z innymi systemami firmy.

Przydatne linki:

4. Compiere

Wykorzystywany w 40 krajach na całym świecie Compiere, to system ERP reklamowany przez producenta jako najnowocześniejszy i najbardziej elastyczny produkt tej klasy dostępny obecnie na rynku. Z pewnością, opinię tę należy traktować z przymrużeniem oka, co nie zmienia faktu, że Compiere warto przyjrzeć się dokładniej, ze względu na jego spore możliwości. W bezpłatnej wersji Compiere Community Edition znajdziemy m.in. moduły do zarządzania finansami, gospodarowania materiałami, prowadzenia sprzedaży i zakupów, ewidencjonowania zamówień, rozliczania projektów, obsługi serwisowej, a także funkcję raportowania.

Przydatne linki:

5. Apache OFBiz

Apache OFBiz to solidny system będący w stanie obsłużyć większość obszarów działalności przedsiębiorstwa. Jego implementacja jest jednak dość kłopotliwa i wymaga sporej wiedzy technicznej, a dostępna dokumentacja i wsparcie (niewielkiej niestety) społeczności użytkowników czasem może się okazać niewystarczające.

System występuje w jednej, dostępnej bezpłatnie wersji, wyposażonej w funkcjonalności z zakresu e-commerce (zarządzanie katalogiem produktów, np. w sklepie internetowym), zarządzania zamówieniami, magazynem i produkcją, ewidencjonowania kontrahentów, księgowości, zarządzania treścią blogów, stron czy forów firmowych. Apache OFBiz udostępnia również wbudowany system POS.

Przydatne linki:

Przeczytaj również:


 • Jesteśmy firmą specjalizującą sią w wdrożeniach systemu Odoo, szczególnie jeżeli chodzi o rozwiązania Omnichannel z obsługą wielu kanałów sprzedaży, portale B2B, produkcja, magazyn z ręcznymi skanerami Wifi. Mamy wiele autorskich modułów. Nasza belgijska filia jest autoryzowanym partnerem Odoo. Każdy system przez nas implementowany jest dostosowany pod wymagania Polskiej księgowości i dopasowany pod indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. Jeżeli szukacie dobrego rozwiązania możemy zainstalować darmowe polskie demo i wyjaśnić więcej na temat obszernych możliwości Odoo. Będziemy organizowali webinarium nt Odoo także zapraszam do kontaktu info@hadron.eu.com http://hadron.eu.com/pl_PL/page/odoo

 • kakus

  Dochodzi jeszcze Berberis, pracujemy na tym od pól roku. Wiele zmienił on w naszej działalności, przede wszystkim jeśli chodzi o optymalizację. Wiele przydatnych narzędzi, również związanych z marketingiem, masową korespondencją. Generalnie na tle tych, które testowałem, miał on faktycznie dużo większe możliwości - http://bms.krakow.pl/erp-berberis/szczegolowo/funkcjonalnosci/

 • A od kiedy Berberis jest darmowym systemem ERP? ;)

 • Onino

  Moim zdaniem nawet MŚP mogą sobie pozwolić na zainwestowanie w dobre rozwiązanie. Osobiście zawsze wolę wydać pieniadze bo mam pewnośc, że dostaję produkt wobec którego mogę mieć pewne oczekiwania. Z dobrych systemów erp, zarządzania produkcją itp polecam Simple, korzystam z ich simple.prod, czyli systemu zarządzania produkcją, sprawdza się rewelacyjnie w wielu branżach.

 • Witam,
  reprezentuję firmę RHO Software, jesteśmy producentem systemu Modus ERP, proponuję sprawdzenie darmowej wersji systemu Modus ERP. System jest dedykowany dla przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie rozliczanie i kontrola produkcji ma istotne znaczenie. Wersja darmowa nie jest ograniczona czasowo, posiada pełną funkcjonalność. Zapraszam na stronę www.rho.pl

 • Kamil

  Hej,

  Z swojego doświadczenia uważam, że czasami niepotrzebnie niektórzy od razu rzucają się na takie zaawansowane systemy (mimo że darmowe).

  Czasami najlepiej przetestować co się potrzebuje np na arkuszach google docs (ma się to w pełni on-line) i da się np wyświetlić zadania na maszyny na komputerze na produkcji. Da się też zrobić fajną listę zamówień ze statusami itd. i potem dopiero wiedzieć co się chciało.

  W poprzedniej firmie wszystko sobie zrobiliśmy na excelu - potem na google docs potem dopiero poszło wdrożenie ERP-a (akurat comarchowego co średnio udane samo w sobie było).

  Teraz jako kierownik produkcji jako podstawę do nauczania się jak zarządzać na naszej wtryskarni wzięliśmy rodzynka co się wystawiali na ostatnich targach kieleckich - prodio.pl (nie darmowe, ale koło 200 zł miesięcznie kosztuje - za to wszystko przez internet, że postawiliśmy to w niecałą godzinę bez informatyka) i ludzie się przyzwyczajają do tego że jest na produkcji , podają ilości itd.
  I za rok będziemy brać dopiero jakiegoś większego ERP-a - np z listy co jest tutaj.

  Raz jeszcze powtórzę - zamiast się rzucać od razu na głęboką wodę najpierw Excel / Prodio.pl / Google Docs a potem jak wiesz co chcesz to ERP!

 • Zdzichu

  Pytanie, czy takie darmowe programy mogą dorównać, albo przynajmniej zbliżyć się jakością do tych płatnych? Czytałem na przykład sporo o systemie SAP, zwłaszcza w kontekście nowych wymogów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym (tutaj https://noy.pl/jednolity-plik-kontrolny-a-sap-jak-wdrozyc-co-warto-wiedziec/, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem), no i właśnie rodzi się wątpliwość, czy programy, które są dostępne za darmo, są w stanie zapewnić równie kompleksową usługę. Od darmowych programów chyba nie powinno się wymagać za dużo, w końcu nic się nie płaci - a wiadomo nie od dziś, że darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Kłopot w tym, że jeśli ktoś chce być przedsiębiorcą z prawdziwego zdarzenia, to może mu to nie wystarczać.

 • Piotr

  Hehe komentarze naganiające sobie klientów. Czy darmowy system może być dobry - tak, porównajcie Linuxa i Windowsa - Windows obecnie nadaje się tylko do gier...

 • mosters

  Pracujemy na Berberis, od dawna. W sumie nawet darmowa wersja już coś tam daje, ale zdecydowanie lepiej uderzyć w wersję wyższą. Wtedy zdecydowanie zauważalne będą efekty. Wiem, jak to wygląda u nas i ile dało wsparcie systemu. Ale to przecież oczywiste - takie rozwiązania wymagają zwracania uwagi na szczegóły, wymagają aktualizacji i funkcjonalności.

 • Panie od Berberisa, szczerze podziwiam za odwagę w usiłowaniu reklamowania się na mojej stronie ;)

Dodaj komentarz

Jak samodzielnie stworzyć firmową stronę WWW?
Ofert na wykonanie strony internetowej można znaleźć w sieci całe mnóstwo. Większość z nich wydaje się być całkiem przystępna - własną... Czytaj więcej...
Zarządzanie zespołem rozproszonym - wyzwania i dobre praktyki
Zarządzanie zespołem już z definicji nie jest łatwe. Każdy z nas ma bowiem inny charakter, potrzeby, styl pracy, przyzwyczajenia. Rolą managera... Czytaj więcej...
Umowa serwisowa - jaka zapewni spokojną eksploatację oprogramowania?
Bez zagwarantowanej opieki serwisowej wdrożenie jakiegokolwiek oprogramowania nie ma prawa się udać. Pomimo przeprowadzonych testów, błędy... Czytaj więcej...
Dobry system do oceny kompetencji pracowników, czyli jaki?
Ocena kompetencji? Nic prostszego, klikamy w arkusz, wyświetla się wynik i koniec. Niestety, w zarządzaniu zasobami ludzkimi podstawowym... Czytaj więcej...
Jak wybrać system wspierający ocenę pracowników?
Liczba przedsiębiorstw oceniających swoich pracowników systematycznie rośnie. Część z nich opracowanie metodologii ocen zamawia w firmach... Czytaj więcej...


Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Ile kosztują systemy informatyczne dla firm?
Ile trzeba zapłacić za wdrożenie dobrego systemu informatycznego (np. klasy ERP czy CRM) w firmie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź - koszt... Czytaj więcej...
Do czego służą systemy klasy ERP?
Systemy ERP cieszą się obecnie największą popularnością spośród wszystkich rodzajów oprogramowania dla firm. Chętnie sięgają po nie... Czytaj więcej...