Ile trzeba zapłacić za wdrożenie dobrego systemu informatycznego (np. klasy ERP czy CRM) w firmie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź - koszt implementacji oprogramowania może być bowiem bardzo różny. Zależy on od wielu czynników, takich jak wielkość i specyfika firmy, jej indywidualne potrzeby, rodzaj systemu, sposób licencjonowania danego produktu, a także tego czy instalacja i szkolenie z obsługi przebiegną własnymi siłami, czy może z pomocą zewnętrznej firmy wdrożeniowej. Sprawdźmy ile może kosztować system informatyczny, w zależności od powyższych kryteriów.

{flike}

Usługi informatyczne do najtańszych nie należą

Na wstępie warto podkreślić, że wszelkiego rodzaju usługi informatyczne (np. wdrożeniowe, serwisowe, rozwój oprogramowania, szkolenia) są jednymi z najdroższych usług na rynku. Tanie nie są również licencje oprogramowania - szczególnie dotyczy to systemów specjalistycznych, o rozpoznawalnej i cenionej marce.

Przymierzając się więc do wdrożenia np. komercyjnej edycji znanego systemu ERP, z dodatkowymi indywidualnymi dostosowaniami, instalacją i konfiguracją przez zewnętrzną firmę consultingową, a także szkoleniami dla użytkowników, przygotujmy się na spory wydatek - rzędu kilkudziesięciu / kilkuset tysięcy złotych (w zależności od m.in. wielkości firmy, zakresu wdrożenia, liczby użytkowników, ceny wybranego oprogramowania, liczby kastomizacji itp.).

Nie oznacza to jednak, że bez wysokiego budżetu firma nie jest w stanie wdrożyć wartościowego oprogramowania biznesowego. Sięgając po darmowe systemy typu open source (o otwartym kodzie źródłowym), nie ponosimy kosztów licencyjnych. Natomiast jeśli chodzi o usługi wdrożeniowe - możemy oszczędzić i spróbować zaimplementować oprogramowanie własnymi siłami.

Pamiętajmy, że wysiłek organizacyjny, związany ze zmianą / wdrożeniem oprogramowania to również istotny koszt ponoszony przez firmę. Występuje on niezależnie od tego, czy w implementacji systemu posiłkujemy się zewnętrzną firmą consultingową, czy stawiamy wyłącznie na własne siły.

System bardziej złożony, czyli droższy

Im system informatyczny bardziej złożony, im więcej funkcjonalności posiada, tym oczywiście droższy. Droższa jest również jego implementacja (rosną chociażby koszty szkoleń). Spośród typowych rozwiązań informatycznych stosowanych w firmach, najbardziej kosztowne we wdrożeniu są zazwyczaj systemy klasy ERP - z racji tego, że obejmują one wszystkie bądź większość działów przedsiębiorstwa (np. finanse i księgowość, sprzedaż, produkcję, logistykę, dział personalny itp.). Oczywiście każde wdrożenie ERP jest inne - i jeśli dotyczy ono jedynie wybranych funkcjonalności (np. finanse i sprzedaż), wówczas jego koszt obniża się.

Systemy wyspecjalizowane w jednej, konkretnej dziedzinie (np. systemy FK, CRM, ECM, HRM itp.) są zazwyczaj sporo tańsze w implementacji. Z drugiej jednak strony, wdrożenie kilku wyspecjalizowanych systemów, a następnie ich integracja, może się okazać znacznie bardziej kosztowne niż implementacja jednego rozwiązania ERP o odpowiednio szerokiej funkcjonalności.

Koszt indywidualnych dostosowań

Niezależnie od tego, jak fantastyczny by nie był produkt bazowy (czyli system w standardowej, producenckiej wersji i konfiguracji), zawsze znajdzie się w nim coś, co chętnie byśmy zmienili według indywidualnych potrzeb naszej firmy. Tego typu modyfikacje często są możliwe (jednak nie zawsze - zależy to bowiem m.in. od licencji na jakiej rozprowadzany jest system czy polityki jego producenta względem partnerskich firm wdrożeniowych), aczkolwiek kosztowne. Wysokość opłat zależy tu od czasochłonności wprowadzenia oczekiwanych zmian oraz stawek firm wdrożeniowych (w zależności od systemu, mogą się one wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za jeden dzień pracy).

Cena oprogramowania, a rodzaj licencji

Na ogólne koszty wdrożenia systemu informatycznego w firmie znaczny wpływ ma rodzaj licencjonowania oprogramowania. Zazwyczaj mamy do czynienia z następującymi modelami licencjonowania:

  • licencja per użytkownik - opłata za każdego użytkownika systemu (zazwyczaj roczna, jednak czasem występuje jednorazowa), bardzo często ma charakter regresywny (więcej użytkowników - niższa opłata za jedną licencję,
  • licencja per produkt - opłata za produkt, niezależnie od liczby użytkowników (zazwyczaj roczna, jednak czasem występuje jednorazowa),
  • licencja per produkt + per użytkownik - miks dwóch powyższych licencji (płacimy za produkt oraz za każdego jego użytkownika),
  • brak opłat licencyjnych - występuje w przypadku systemów typu Open Source - większość z nich rozprowadzana jest na licencji AGPL, umożliwiającej bezpłatne korzystanie z produktu, a nawet jego sprzedaż pod własną nazwą.

Kompleksowe usługi wdrożeniowe kosztują niemało

Do usług wdrożeniowych należą m.in. prace programistyczne związane z dostosowywaniem produktu do indywidualnych potrzeb klienta, analiza przedwdrożeniowa, szkolenia użytkowników czy instalacja oprogramowania. Wysoki koszt kompleksowych wdrożeń systemów informatycznych wynika między innymi z tego, że składają się one zazwyczaj ze wszystkich wymienionych elementów. Chcąc zaoszczędzić, można pokusić się np. o szkolenia wewnętrzne, prowadzone przez firmowych key userów, którzy posiadają już umiejętność obsługi oprogramowania i swoją wiedzę mogą przekazać innym pracownikom.

Podsumowanie

Koszty wdrożenia systemów informatycznych w firmie mogą się bardzo różnić - zależą bowiem od wielu czynników. W zależności od rodzaju systemu oraz sposobu jego wdrażania, różna będzie jego cena. W pełni samodzielna implementacja opensource'owego systemu dowolnej klasy (ERP/CRM/ECM itd.) w zasadzie nie będzie się wiązała z żadnym wydatkiem (poza własnym czasem pracy). Natomiast sięgnięcie po komercyjny produkt, dodatkowo dostosowany do indywidualnych potrzeb i profesjonalne usługi wdrożeniowe może się wiązać z wydatkiem kilkudziesięciu bądź kilkuset tysięcy złotych (a nawet więcej).

Przeczytaj również:


  • Kinga

    Ile kosztuje i nawet jednego przykładu ceny ;/ strata czasu

  • Kinga, artykuł rzeczywiście musi być słaby, skoro po jego przeczytaniu dalej uważasz, że podanie jakiejś poglądowej ceny jest możliwe ;)

  • Uśmiech

    Kingo,
    podanie ceny aplikacji jest tak samo możliwe jak podanie ceny wakacji. A więc ile ja zapłacę za wakacje? Nie wiesz:
    - gdzie jadę,
    - z kim,
    - na jak długo,
    - gdzie będą spał,
    - gdzie będę jadł itd.
    Tak samo jest z aplikacją. Aplikacją może być strona www, ale Allegro też jest aplikacją.
    Jeśli bardzo ci zależy na cenie to opisz co twoja aplikacja ma zawierać i wyślij to do kilku firm. Artykuł daje ci fajny pogląd na zagadnienia, na które ty sama musisz sobie odpowiedzieć.

    Comment last edited on 7 lat temu by Informatyka w Firmie
Dodaj komentarz


Piotr Rawski
Informatyk i ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwoju i wdrażaniu systemów IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy. ⮕ kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog poświęcony zarządzaniu w IT:
⮕ piotrrawski.pl

Również na stronie:

  • Systemy informatyczne dla firm niedziela, 01, kwiecień 2018

    Wanda to opracowany przez Unit4 cyfrowy asystent dla przedsiębiorstw, wprowadzony na rynek na początku zeszłego roku. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które pozwala użytkownikom...

  • Finanse i księgowość poniedziałek, 30, październik 2017

    Wielu z nas wzbrania się przed założeniem własnej działalności gospodarczej - pomimo ciekawego pomysłu i dobrego biznesplanu. Częstymi przeszkodami są obawa przed formalnościami,...

  • Systemy informatyczne dla firm niedziela, 25, wrzesień 2016

    Producenci oprogramowania coraz częściej oferują własne usługi hostingowe. Niektórzy idą o krok dalej, udostępniając swój system wyłącznie w formie usługi (Software as a Service). Dla...