Zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach zazwyczaj działa nie jeden, a kilka różnych systemów informatycznych - np. do obsługi klientów, działu HR, zarządzania produkcją czy księgowości. Każdy z nich posiada bowiem odmienne (i do tego specyficzne) funkcje, które trudno byłoby umieścić w jednym pakiecie oprogramowania. Częstokroć, poszczególne systemy, mimo że znacząco różnią się przeznaczeniem, wykorzystują te same dane bądź urządzenia. Dobrze jest więc, gdy są ze sobą zintegrowane - tj. potrafią się ze sobą komunikować i współpracować, udostępniając sobie wzajemnie własne zasoby. Na czym polega integracja systemów informatycznych i dlaczego warto jej dokonać?
Po co integrować systemy informatyczne?
Integrując systemy informatyczne uzyskujemy efekt synergii. Oznacza to, że korzyść płynąca z ich połączenia jest większa niż suma korzyści posiadania poszczególnych systemów działających osobno. Trochę to zawiłe, prawda? Wspomóżmy się zatem przykładem.
Przykład: W firmie X zajmującej się sprzedażą mebli działają dwa systemy informatyczne: Comarch Optima (do obsługi sprzedaży i księgowości) oraz SugarCRM (do zarządzania relacjami z klientami). Dzięki danym przechowywanym w Comarch Optimie możemy np. dowiedzieć się które produkty przedsiębiorstwa cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących. SugarCRM dostarcza natomiast m.in. informacji o najskuteczniejszych sposobach pozyskiwania klientów. W wyniku integracji tych systemów otrzymujemy narzędzie potrafiące wykorzystywać dane przetwarzane przez oba pakiety oprogramowania. Przykładem jego użycia może być np. raport prezentujący najbardziej efektywne sposoby pozyskiwania nabywców foteli skórzanych (jednego z produktów firmy X).
Wśród korzyści płynących z integracji systemów informatycznych można wyróżnić:
- spójność danych - dane (np. klientów - imię, nazwisko, adres itp.) nie muszą być powielane w wielu systemach, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko wystąpienia błędów (literówki, nieaktualne informacje itd.) w niektórych z nich.
- wygodę użycia - dane wprowadzone bądź zmodyfikowane w jednym systemie są automatycznie aktualizowane w innych.
- możliwość wykorzystania pełnego potencjału informacyjnego firmy - brak granic pomiędzy poszczególnymi systemami sprawia, że informacje przechowywane w bazach danych firmy mogą zostać wykorzystane w dowolny sposób (np. do budowy różnego rodzaju raportów i zestawień, korzystających z zasobów wielu systemów).
- nieograniczony przepływ informacji między obszarami firmy - możliwość udostępnienia informacji przetwarzanych przez jeden dział firmy innemu działowi (np. danych finansowych ewidencjonowanych w systemie księgowym działowi marketingu, pracującego na CRMie).
Na czym polega integracja systemów informatycznych?
Nie wszystkie systemy łatwo poddają się procesowi integracji. Najprościej łączy się oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym (open source) oraz takie, które wyposażone jest w API - specjalny interfejs programistyczny (najczęściej w formie usług webowych) służący programistom m.in. do jego konfiguracji i integracji. API można porównać do swego rodzaju instrukcji, dzięki której wiadomo w jaki sposób korzystać z danych przetwarzanych w danym systemie (w celu np. udostępnienia ich innemu systemowi bądź zaczerpnięcia danych do systemu z zewnątrz).
Jednak nawet jeśli system nie posiada API, a jego kod nie jest otwarty, zazwyczaj da się go zintegrować z innymi jednostkami (np. za pomocą dedykowanych narzędzi - integratorów). Wymaga to jednak znacznie większego nakładu pracy (a co za tym idzie - pieniędzy). W takich sytuacjach, aby ograniczyć dodatkowe koszty, często przeprowadza się tzw. integrację jednostronną, tj. taką, w której dane płyną tylko w jednym kierunku (jeden system je wysyła, a drugi odbiera). Jej efekt - częściowo połączony system - nie jest oczywiście tak funkcjonalny, jak pełna, dwustronna integracja. Jednak w niektórych sytuacjach ta pierwsza w zupełności wystarcza.
Komentarze