Dobry produkt to w dzisiejszym biznesie stanowczo za mało. O sukcesie danej firmy najczęściej nie decyduje już jej oferta, a skuteczność działań marketingowych - również w internecie. Trudno dziwić się więc, że w ostatnich latach na znaczeniu zyskują rozwiązania typu marketing automation, czyli systemy informatyczne automatyzujące proces pozyskania klienta. I choć na rynku dominują narzędzia komercyjne, jak Marketo czy polski SALESmanago, istnieją również platformy darmowe. Najlepszą z nich jest Mautic - bezpłatny, opensource'owy system marketing automation. Sprawdźmy co potrafi.

Czym jest i do czego służy marketing automation?

Marketing automation to, mówiąc najprościej, system informatyczny przeznaczony dla działów sprzedaży i marketingu, pozwalający na automatyczne i zaplanowane wykonywanie działań marketingowych (przede wszystkim tych mechanicznych, powtarzających się w określonej sytuacji), a także prowadzenia analiz tych działań.

Przykłady? Załóżmy, że prowadzimy stronę internetową, na której osadziliśmy formularz kontaktowy, wstępnie badający potrzeby klienta. Chcielibyśmy gromadzić informacje o wszystkich osobach, które uzupełniły nasz formularz, a przy okazji zapisać je na nasz newsletter. Dodatkowo, w zależności od tego, jak formularz został wypełniony, do części klientów powinien trafiać e-mail z naszą ofertą, do innych natomiast powinien zadzwonić nasz konsultant. Dobre narzędzia typu marketing automation nie będą miały najmniejszego problemu z realizacją takiego procesu - potrafią bowiem znacznie więcej.

Stosowanie platform marketing automation pozwala nie tylko znacząco zmniejszyć nakład pracy ludzkiej związanej z marketingiem, ale także zwiększyć jej skuteczność (człowiek podejmuje działania wobec odpowiednio wyselekcjonowanych leadów) i ograniczyć ryzyko popełnienia błędu (np. utraty potencjalnego klienta spowodowanej brakiem kontaktu przez pracownika).

Mautic - najlepszy darmowy system marketing automation

Mautic to nowy, opensource'owy system typu marketing automation, stworzony przez zespół Davida Hurley'a - wielkiego orędownika idei open source. Mimo że jest dostępny za darmo, jego szeroka funkcjonalność, elastyczność i jakość wykonania (objawiająca się m.in. w naprawdę przyjemnym dla oka i intuicyjnym interfejsie użytkownika) mogą pozytywnie zaskoczyć - stąd polecam Mautica wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z marketing automation i chcieliby skutecznie zautomatyzować działania marketingowe w swojej firmie bez ponoszenia wielkich wydatków. Sprawdźmy czego możemy oczekiwać od Mautica, omawiając jego najważniejsze funkcje.

Gromadzenie informacji o leadach

Mautic umożliwia przechowywanie informacji o potencjalnych klientach trafiających do niego zarówno w sposób manualny (dane wprowadzane ręcznie), jak i automatyczny (np. w wyniku wypełnienia formularza, wizyty na stronie itp.). System pozwala na dostosowanie zestawu gromadzonych informacji do potrzeb firmy, poprzez możliwość zarządzania polami dostępnymi na formatce leada.

Scoring potencjalnych klientów

Wspomniałem wcześniej, że istotną zaletą marketing automation jest wstępne wartościowanie - selekcja potencjalnych klientów firmy. W Mauticu wartościowanie to odbywa się za pomocą tzw. scoringu, czyli punktów dodatnich bądź ujemnych automatycznie naliczanych leadowi w wyniku zajścia określonych zdarzeń (np. otrzymanie maila, przeczytanie go, wypełnienie ankiety, kliknięcie w link, pobranie materiałów itd.). Zasady naliczania scoringu są w Mauticu w pełni konfigurowalne - my sami decydujemy, kiedy i ile punktów ma zostać przyznane klientowi.

Masowa korespondencja mailowa (mass mailing)

Masowy mailing w dalszym ciągu odgrywa ogromną rolę w marketingu internetowym - i Mautic oczywiście pozwala na jego realizację. Umożliwia budowanie list odbiorców mailingu na podstawie złożonych, definiowalnych kryteriów opisujących zgromadzone w systemie leady (np. miasto X, wiek Y, płeć Z). Korespondencję masową możemy w Mauticu wysyłać na żądanie bądź automatycznie (również w ramach zdefiniowanych kampanii) - zgodnie z ustalonym harmonogramem. Kształt wysyłanych wiadomości jest oczywiście w pełni definiowalny dzięki wbudowanemu edytorowi szablonów.

Formularze i landing pages

Pozyskiwanie informacji o potencjalnych klientach odbywa się najczęściej za pomocą formularzy i landing pages (tj. stron internetowych, których zadaniem jest zainteresowanie odbiorcy i zgromadzenie jak największej ilości danych o nim) monitorowanych przez system marketing automation. Mautic umożliwia generowanie tego typu narzędzi, osadzanie ich na własnych witrynach, a następnie śledzenie ich skuteczności.

Materiały

Do narzędzi marketingowych należą również różnego rodzaju materiały udostępniane potencjalnym klientom, jak e-booki, White Papers, grafiki, zdjęcia, filmiki i inne. Mautic pozwala na ich ewidencję i wykorzystanie w ramach prowadzonych kampanii, a także monitorowanie ich skuteczności.

Kampanie marketingowe i workflowy

Kampanie marketingowe i workflowy to tak naprawdę podstawa marketing automation. Kampanią nazywamy zestaw działań marketingowych (mailing, udostępnienie określonych materiałów, zachęta do uzupełnienia formularza itp.) powiązanych ze sobą zdefiniowanymi regułami (np. wyślij mail z podziękowaniem i e-bookiem, gdy potencjalny klient wypełni formularz na stronie). W Mauticu mamy pełną swobodę definiowania kampanii i automatyzacji w ramach dostępnych typów działań w systemie.

Przyciąganie uwagi czytelników

Mautic wyposażono w narzędzie mPower Focus, umożliwiające zdefiniowanie dynamicznych elementów przyciągających uwagę czytelników na stronie internetowej (np. animowanych okienek popup bądź pasków informacyjnych wyświetlanych w określonych miejscach witryny po zaistnieniu wybranych okoliczności, takich jak dłuższy pobyt czytelnika na stronie, przewinięcie jej treści, czy próba porzucenia witryny). Celem wyświetlenia dynamicznych elementów może być, w zależności od potrzeb, prezentacja/wyróżnienie istotnego komunikatu, formularza zbierającego dane klientów bądź ważnego linka (np. ze stroną produktową). Oczywiście, system śledzi statystyki wyświetleń oraz kliknieć wyróżnionych elementów, dostarczając w ten sposób cennych danych analitycznych.

Raporty

Wspominałem wcześniej, że Mautic pozwala na monitorowanie skuteczności prowadzonych w nim działań marketingowych. Służy do tego dedykowany moduł raportowy. Dzięki niemu możliwe jest porównanie efektywności np. poszczególnych landing pages i, w razie potrzeby, dokonanie korekty w ramach realizowanych kampanii.

Integracje

Mautic to system opensource'owy - to znaczy, że jego kod źródłowy jest ogólnodostępny. Dodatkowo, system jest wyposażony w API. Dzięki temu, Mautic bardzo łatwo integruje się z innymi narzędziami informatycznymi. Mimo młodości systemu, na rynku już teraz funkcjonuje spora liczba integratorów - m.in. z rozwiązaniami CRM czy sieciami społecznościowymi.

Jak zacząć korzystać z Mautica?

Mautic jest systemem webowym, tj. jest obsługiwany przez przeglądarkę internetową. Można go bezpłatnie pobrać ze strony Mautic.org i zainstalować na własnym serwerze bądź skorzystać z hostingu producenta. Co ciekawe, ten ostatni jest dostępny również w wariancie darmowym (w pełni funkcjonalnym - ograniczenia dotyczą jedynie liczby użytkowników i liczby wysyłanych maili), dzięki czemu z systemu można zacząć korzystać w zasadzie od zaraz, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Chociaż na chwilę obecną Mautic w zasadzie nie posiada polskiej wersji językowej, jego obsługa jest naprawdę prosta. Stawianie pierwszych kroków z systemem z pewnością ułatwi dokumentacja udostępniana przez producenta, filmiki instruktażowe zamieszczone na jego kanale YouTube, a także dynamicznie rozwijająca się społeczność użytkowników. Polecam!

Przeczytaj również:


  • Sympatyków Mautic zapraszamy na dedykowaną stronę z poradami: jak uruchomić i korzystać z Mautic? Treści dostosowane do użytkowników biznesowych apliakacji. Pomagamy sobie na forum. Dołącz do społeczności Mautic: www.mymautic.pl

  • Zapraszamy serdecznie do Akademii Mautic i hostingu systemu w chmurze wraz ze wsparciem ekspertów z zakresu marketing automation -> mauticmarketing.pl

    Comment last edited on 2 tygodni temu by Informatyka w Firmie
Dodaj komentarz

Jak nowocześnie informatyzować przedsiębiorstwo? Digitalizacja firmy z systemem ERP
Technologie informatyczne od początku swojego istnienia wspierają biznes - dzięki czemu same od kilku dziesięcioleci mają okazję dynamicznie... Czytaj więcej...
Systemy ERP - korzyści dla małych i średnich firm
Coroczne badania GUS pokazują, że większość przedsiębiorców w naszym kraju w dalszym ciągu nie spieszy się z cyfrową transformacją swoich... Czytaj więcej...
Jak najłatwiej zarządzać zadaniami w firmie?
Większość polskich firm korzysta z pakietu Microsoft Office - w tym coraz częściej z jego najnowszej odsłony Office 365. Mało kto jednak zdaje... Czytaj więcej...
Co to jest system CRM? Rodzaje i przykłady rozwiązań do zarządzania relacjami z klientami
O systemach CRM wiele się mówi i pisze, jednak nie zawsze tylko i wyłącznie prawdę. Zastosowanie oprogramowania tej klasy w biznesie jest bowiem... Czytaj więcej...
Jakim systemem wspierać Zarządzanie przez Cele (MBO)?
Proces Zarządzania przez Cele (MbO – Management by Objectives) mimo, że de facto kończy się oceną realizacji celów, różni się od Oceny... Czytaj więcej...


Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

10 pomysłów na wykorzystanie YouTube'a w firmie
YouTube to darmowa platforma do publikowania materiałów wideo. Zna ją w zasadzie każdy, każdy może również z niej korzystać i zamieszczać... Czytaj więcej...
Jak skutecznie śledzić odwiedzających stronę WWW za pomocą Mautica?
Mautic, czyli najlepszy darmowy system typu marketing automation, któremu poświęciłem ostatni artykuł, pozwala między innymi monitorować... Czytaj więcej...
Efektywna współpraca systemów CRM i Marketing Automation
Systemy CRM oraz Marketing Automation są podstawowymi narzędziami pracy działów handlowych wielu firm. W niektórych obszarach ich funkcje zdają... Czytaj więcej...
Jak skutecznie śledzić odwiedzających stronę WWW za pomocą Mautica?
Mautic, czyli najlepszy darmowy system typu marketing automation, któremu poświęciłem ostatni artykuł, pozwala między innymi monitorować... Czytaj więcej...
5 najlepszych systemów do automatyzacji marketingu
A gdyby tak nowych klientów nie trzeba było szukać, bo interesowaliby się naszą ofertą sami? I gdyby firmowy mailing nie kończył się... Czytaj więcej...