Uruchamiając w internecie stronę internetową, platformę usługową, portal czy bloga, stajemy przed koniecznością rejestracji domeny internetowej, pod którą nasz produkt będzie dostępny w sieci. Miejsc, w których domenę można zarejestrować jest wiele, a większość z nich pozwala na jej łatwy i szybki zakup. To, gdzie wykupimy naszą domenę nie jest jednak bez znaczenia - w zależności od usługodawcy, cena rejestracji i odnowienia tej samej domeny może się bardzo różnić, a wybór najtańszego dostawcy w ciągu kilku lat może nam przynieść znaczne oszczędności. Sprawdźmy, gdzie wykupić domenę tak, aby nie przepłacić.

Cena rejestracji domeny, a cena jej odnowienia

Wielu dostawców kusi klientów możliwością rejestracji domeny (zazwyczaj .pl, .com.pl, .eu bądź regionalnej) za darmo bądź za symboliczną złotówkę. Jaki mają w tym interes? A no taki, że po okresie promocyjnym (czyli najczęściej po jednym roku) za coroczne odnowienie domeny zapłacimy znacznie więcej niż u konkurencji, która nie oferuje rejestracji domen "za friko".

Wykupując domenę należy pamiętać, że cena jej rejestracji jest bardzo rzadko równa cenie jej odnowienia. Decydując się na konkretnego dostawcę, sprawdźmy więc obie ceny - aby po roku nie być zaskoczonym wartościami na fakturze wystawionej za odnowienie domeny.

Niska cena odnowienia oczywiście nie musi jednak być jedynym kryterium wyboru dostawcy domeny internetowej. Z promocyjnych cen rejestracji domen jak najbardziej warto korzystać - przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków zarejestrowaną domenę można w dowolnym momencie przetransferować do innego dostawcy (i płacić mniej za jej odnowienie). No właśnie - w większości przypadków. Zdarza się bowiem i tak, że rejestrując domenę, zobowiązujemy się do jej odnawiania przez jakiś czas u konkretnego usługodawcy (a w takim przypadku transfer domeny przestaje być opłacalny).

Porównanie cen rejestracji i odnowienia domen w wybranych serwisach

W poniższej tabelce zaprezentowaliśmy poglądowe, aktualne na dzień publikacji tego artykułu, zestawienie cen rejestracji i odnowienia najpopularniejszych w Polsce rodzajów domen internetowych, u 5 dostawców: dwóch największych krajowych graczy Home.pl i Nazwa.pl, zagranicznego potentata 1and1.pl oraz dwóch mniejszych usługodawców, przekrojowo oferujących najlepsze ceny - Firehost.pl i NajtanszeDomeny.pl. Podane w tabeli ceny są kwotami brutto (zawierającymi 23% podatku VAT), oczywiście w PLN.

Domena
Usługodawca
NajtańszeDomeny.pl Firehost.pl Home.pl Nazwa.pl 1and1.pl
-rejestr.odnow.rejestr. odnow. rejestr. odnow.  rejestr.odnow. rejestr. odnow.
.pl 12,18 72,57 12,00 72,00 0,00 121,77 0,00  123,00  12,18 98,28
.com 43,05 43,05  38,00 44,00 11,07 72,57  24,48  73,80  24,48 61,38
.com.pl 9,84 60,27 12,00 59,00 0,00  121,77  0,00  79,95  8,49  49,08
regionalna
(np. szczecin.pl)
3,69 25,83 brak brak 0,00  35,67   0,00  61,50 brak  brak
.info 43,05 43,05 38,00 44,00 11,07 72,57   18,44 73,80  6,03 61,38 
.eu 24,59 36,89  26,00 36,00 0,00  72,57   0,00 61,50  24,48  61,38 


Gdzie zarejestrować, a gdzie odnowić domenę internetową?

Z powyższego zestawienia wynika, że spośród zaprezentowanych usługodawców, najniższe ceny odnowień najpopularniejszych typów domen internetowych oferują NajtańszeDomeny.pl oraz Firehost.pl (a w przypadku domeny z rozszerzeniem .com.pl - 1and1.pl). Koszt rejestracji domen u tych dostawców również nie jest wysoki - warto więc skorzystać z ich usług (godne polecenia są zwłaszcza NajtańszeDomeny.pl - ze względu na bogaty pakiet usług dodatkowych w cenie).

Rejestrować domeny warto również u dostawców oferujących różnego rodzaju promocje (np. domena za 0 złotych), a następnie po zakończeniu okresu preferencyjnych warunków przetransferować domenę do innego, tańszego dostawcy (godne polecenia są promocje 1and1.pl - pojawiają się regularnie i są bardzo atrakcyjne - np. domena .pl za darmo przez dwa lata, rok darmowego hostingu + domena .pl/.com.pl i inne).

Przeczytaj również:


Wyświetl poprzednie komentarze
 • Mateo

  Ja se robilem wszytko w pinmedia.pl BARDZO polecam ta firmę. szybko, fajny kontakt. No i cenowo warto!

 • W http://pl.mfirma.eu/domeny.html domena jest za darmo jeśli kupuje się tam stronę www.

 • Martyna

  Ja polecam https://www.nazwa.pl . Korzystam już od jakiegoś czasu, jestem bardzo zadowolona. Wykupiłam hosting i nie mam zamiaru tego zmieniać. Moja ocena: 6! :)

 • @Martyna, a możesz powiedzieć z czego wynika Twoje zadowolenie? Nazwa.pl nie należy do najtańszych rejestratorów (aczkolwiek z tego co widzę, ceny są znacznie niższe niż jeszcze jakiś czas temu), a przecież jedynym kryterium przy wyborze dostawcy domeny jest cena :)

 • mejka

  W Firehost. Tam trzymam jednocześnie domeny i hosting, wszystko fajnie smiga, wychodzi naprawdę tanio, zarządzanie i support bez żadnych problemów.
  A najlepiej po prostu coś u nich odpalić i na tej podstawie sobie porównać jakość.

 • wigi

  Rejestrując "tanią" domenę można się później zdziwić jak się zobaczy cenę odnowienia. Właśnie często ludzie się na to nacinają. Bo szkoda im np w takim seohost wydać kilka zł a później za kolejny rok poniżej 50 zł zapłacić. Ludzie nie ma nic za darmo ;) Przynajmniej nie na poziomie ;)

 • Kamil

  Ja mam .pl na seohost, bo są najtańsi. Brałem pod uwagę nie tylko koszt pierwszej rejestracji, ale też przedłużenia.

 • Paweł

  @ Piotr Rawski: Nie sądzę, że Martyna jest realną osobą ;)
  A jeśli nawet to raczej niemyślącą :p
  nazwa.pl to syf

 • Fajny artykuł. Dzięki za zwrócenie uwagi na proceder domena za friko a później spora przebitka w stosunku do innych firm. Przyznam jednak szczerze, że nie spotkałem się z jakąś drastyczną różnicą w cenach.

 • @Paweł Zgadzam się z Tobą ale pod jednym względem. Są strasznie upierdliwi i namolni. Wykupienie jakiejś usługi skutkuje później masą telefonów z propozycjami, bonusami i cholera wie z czym jeszcze. Strasznie irytujący jest ten ich agresywny marketing.
  Osobiście to od lat mam większość domen na az[dot]pl i nie narzekam. Maile to dostaję praktycznie tylko jak mi przypominają, że jakaś usługa dobiega końca (co oczywiście jest jak najbardziej pożądane). Problemów z nimi nigdy nie miałem. Raz po tych cholernych zmianach jakiś przepisów nie potwierdziłem, że jestem właścicielem domeny .net i mi ją przyblokowała. Były perturbacje z wysłaniem linka do potwierdzenia na nowo ale generalnie dali radę i w dobę sprawa została odkręcona. W sumie mogę polecić. Jeśli chodzi o domeny oczywiście, bo hostingu u nich nie miałem.

Dodaj komentarz

Jak samodzielnie stworzyć firmową stronę WWW?
Ofert na wykonanie strony internetowej można znaleźć w sieci całe mnóstwo. Większość z nich wydaje się być całkiem przystępna - własną... Czytaj więcej...
Zarządzanie zespołem rozproszonym - wyzwania i dobre praktyki
Zarządzanie zespołem już z definicji nie jest łatwe. Każdy z nas ma bowiem inny charakter, potrzeby, styl pracy, przyzwyczajenia. Rolą managera... Czytaj więcej...
Umowa serwisowa - jaka zapewni spokojną eksploatację oprogramowania?
Bez zagwarantowanej opieki serwisowej wdrożenie jakiegokolwiek oprogramowania nie ma prawa się udać. Pomimo przeprowadzonych testów, błędy... Czytaj więcej...
Dobry system do oceny kompetencji pracowników, czyli jaki?
Ocena kompetencji? Nic prostszego, klikamy w arkusz, wyświetla się wynik i koniec. Niestety, w zarządzaniu zasobami ludzkimi podstawowym... Czytaj więcej...
Jak wybrać system wspierający ocenę pracowników?
Liczba przedsiębiorstw oceniających swoich pracowników systematycznie rośnie. Część z nich opracowanie metodologii ocen zamawia w firmach... Czytaj więcej...


Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

5 najlepszych darmowych generatorów stron WWW
Brak umiejętności i pieniędzy nie może być już dłużej wytłumaczeniem dla firm, które nie posiadają własnej wizytówki w internecie.... Czytaj więcej...
Jak sprawdzić popularność strony internetowej konkurencji?
Łatwo jest śledzić statystyki własnej strony internetowej. Znacznie trudniej zdobyć dane dotyczące cudzej witryny - np. konkurencji. Nie jest... Czytaj więcej...
WebWave CMS - najlepszy darmowy kreator stron WWW?
Jeszcze 10 lat temu zbudowanie funkcjonalnej strony internetowej wymagało znajomości języka HTML, PHP czy JavaScript. Dziś jest to banalnie... Czytaj więcej...
Mautic's mPower Focus - czyli jak przykuć uwagę czytelników na stronie WWW?
Prowadząc firmową stronę internetową często zależy nam na wyeksponowaniu jej określonego fragmentu (np. formularza kontaktowego, oferty czy... Czytaj więcej...
Najlepsze kreatory stron WWW 2017 - porównanie
Wykorzystanie kreatora stron WWW jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na nowoczesną i funkcjonalną witrynę internetową. Dodatkowo, jeśli... Czytaj więcej...