Uruchamiając w internecie stronę internetową, platformę usługową, portal czy bloga, stajemy przed koniecznością rejestracji domeny internetowej, pod którą nasz produkt będzie dostępny w sieci. Miejsc, w których domenę można zarejestrować jest wiele, a większość z nich pozwala na jej łatwy i szybki zakup. To, gdzie wykupimy naszą domenę nie jest jednak bez znaczenia - w zależności od usługodawcy, cena rejestracji i odnowienia tej samej domeny może się bardzo różnić, a wybór najtańszego dostawcy w ciągu kilku lat może nam przynieść znaczne oszczędności. Sprawdźmy, gdzie wykupić domenę tak, aby nie przepłacić.

Cena rejestracji domeny, a cena jej odnowienia

Wielu dostawców kusi klientów możliwością rejestracji domeny (zazwyczaj .pl, .com.pl, .eu bądź regionalnej) za darmo bądź za symboliczną złotówkę. Jaki mają w tym interes? A no taki, że po okresie promocyjnym (czyli najczęściej po jednym roku) za coroczne odnowienie domeny zapłacimy znacznie więcej niż u konkurencji, która nie oferuje rejestracji domen "za friko".

Wykupując domenę należy pamiętać, że cena jej rejestracji jest bardzo rzadko równa cenie jej odnowienia. Decydując się na konkretnego dostawcę, sprawdźmy więc obie ceny - aby po roku nie być zaskoczonym wartościami na fakturze wystawionej za odnowienie domeny.

Niska cena odnowienia oczywiście nie musi jednak być jedynym kryterium wyboru dostawcy domeny internetowej. Z promocyjnych cen rejestracji domen jak najbardziej warto korzystać - przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków zarejestrowaną domenę można w dowolnym momencie przetransferować do innego dostawcy (i płacić mniej za jej odnowienie). No właśnie - w większości przypadków. Zdarza się bowiem i tak, że rejestrując domenę, zobowiązujemy się do jej odnawiania przez jakiś czas u konkretnego usługodawcy (a w takim przypadku transfer domeny przestaje być opłacalny).

Porównanie cen rejestracji i odnowienia domen w wybranych serwisach

W poniższej tabelce zaprezentowaliśmy poglądowe, aktualne na dzień publikacji tego artykułu, zestawienie cen rejestracji i odnowienia najpopularniejszych w Polsce rodzajów domen internetowych, u 5 dostawców: dwóch największych krajowych graczy Home.pl i Nazwa.pl, zagranicznego potentata 1and1.pl oraz dwóch mniejszych usługodawców, przekrojowo oferujących najlepsze ceny - Firehost.pl i NajtanszeDomeny.pl. Podane w tabeli ceny są kwotami brutto (zawierającymi 23% podatku VAT), oczywiście w PLN.

Domena
Usługodawca
NajtańszeDomeny.pl Firehost.pl Home.pl Nazwa.pl 1and1.pl
-rejestr.odnow.rejestr. odnow. rejestr. odnow.  rejestr.odnow. rejestr. odnow.
.pl 12,18 72,57 12,00 72,00 0,00 121,77 0,00  123,00  12,18 98,28
.com 43,05 43,05  38,00 44,00 11,07 72,57  24,48  73,80  24,48 61,38
.com.pl 9,84 60,27 12,00 59,00 0,00  121,77  0,00  79,95  8,49  49,08
regionalna
(np. szczecin.pl)
3,69 25,83 brak brak 0,00  35,67   0,00  61,50 brak  brak
.info 43,05 43,05 38,00 44,00 11,07 72,57   18,44 73,80  6,03 61,38 
.eu 24,59 36,89  26,00 36,00 0,00  72,57   0,00 61,50  24,48  61,38 


Gdzie zarejestrować, a gdzie odnowić domenę internetową?

Z powyższego zestawienia wynika, że spośród zaprezentowanych usługodawców, najniższe ceny odnowień najpopularniejszych typów domen internetowych oferują NajtańszeDomeny.pl oraz Firehost.pl (a w przypadku domeny z rozszerzeniem .com.pl - 1and1.pl). Koszt rejestracji domen u tych dostawców również nie jest wysoki - warto więc skorzystać z ich usług (godne polecenia są zwłaszcza NajtańszeDomeny.pl - ze względu na bogaty pakiet usług dodatkowych w cenie).

Rejestrować domeny warto również u dostawców oferujących różnego rodzaju promocje (np. domena za 0 złotych), a następnie po zakończeniu okresu preferencyjnych warunków przetransferować domenę do innego, tańszego dostawcy (godne polecenia są promocje 1and1.pl - pojawiają się regularnie i są bardzo atrakcyjne - np. domena .pl za darmo przez dwa lata, rok darmowego hostingu + domena .pl/.com.pl i inne).

Przeczytaj również:


Wyświetl poprzednie komentarze
 • Mateo

  Ja se robilem wszytko w pinmedia.pl BARDZO polecam ta firmę. szybko, fajny kontakt. No i cenowo warto!

 • W http://pl.mfirma.eu/domeny.html domena jest za darmo jeśli kupuje się tam stronę www.

 • Martyna

  Ja polecam https://www.nazwa.pl . Korzystam już od jakiegoś czasu, jestem bardzo zadowolona. Wykupiłam hosting i nie mam zamiaru tego zmieniać. Moja ocena: 6! :)

 • @Martyna, a możesz powiedzieć z czego wynika Twoje zadowolenie? Nazwa.pl nie należy do najtańszych rejestratorów (aczkolwiek z tego co widzę, ceny są znacznie niższe niż jeszcze jakiś czas temu), a przecież jedynym kryterium przy wyborze dostawcy domeny jest cena :)

 • mejka

  W Firehost. Tam trzymam jednocześnie domeny i hosting, wszystko fajnie smiga, wychodzi naprawdę tanio, zarządzanie i support bez żadnych problemów.
  A najlepiej po prostu coś u nich odpalić i na tej podstawie sobie porównać jakość.

 • wigi

  Rejestrując "tanią" domenę można się później zdziwić jak się zobaczy cenę odnowienia. Właśnie często ludzie się na to nacinają. Bo szkoda im np w takim seohost wydać kilka zł a później za kolejny rok poniżej 50 zł zapłacić. Ludzie nie ma nic za darmo ;) Przynajmniej nie na poziomie ;)

 • Kamil

  Ja mam .pl na seohost, bo są najtańsi. Brałem pod uwagę nie tylko koszt pierwszej rejestracji, ale też przedłużenia.

 • Paweł

  @ Piotr Rawski: Nie sądzę, że Martyna jest realną osobą ;)
  A jeśli nawet to raczej niemyślącą :p
  nazwa.pl to syf

 • Fajny artykuł. Dzięki za zwrócenie uwagi na proceder domena za friko a później spora przebitka w stosunku do innych firm. Przyznam jednak szczerze, że nie spotkałem się z jakąś drastyczną różnicą w cenach.

 • @Paweł Zgadzam się z Tobą ale pod jednym względem. Są strasznie upierdliwi i namolni. Wykupienie jakiejś usługi skutkuje później masą telefonów z propozycjami, bonusami i cholera wie z czym jeszcze. Strasznie irytujący jest ten ich agresywny marketing.
  Osobiście to od lat mam większość domen na az[dot]pl i nie narzekam. Maile to dostaję praktycznie tylko jak mi przypominają, że jakaś usługa dobiega końca (co oczywiście jest jak najbardziej pożądane). Problemów z nimi nigdy nie miałem. Raz po tych cholernych zmianach jakiś przepisów nie potwierdziłem, że jestem właścicielem domeny .net i mi ją przyblokowała. Były perturbacje z wysłaniem linka do potwierdzenia na nowo ale generalnie dali radę i w dobę sprawa została odkręcona. W sumie mogę polecić. Jeśli chodzi o domeny oczywiście, bo hostingu u nich nie miałem.

Dodaj komentarz

Jak nowocześnie informatyzować przedsiębiorstwo? Digitalizacja firmy z systemem ERP
Technologie informatyczne od początku swojego istnienia wspierają biznes - dzięki czemu same od kilku dziesięcioleci mają okazję dynamicznie... Czytaj więcej...
Systemy ERP - korzyści dla małych i średnich firm
Coroczne badania GUS pokazują, że większość przedsiębiorców w naszym kraju w dalszym ciągu nie spieszy się z cyfrową transformacją swoich... Czytaj więcej...
Jak najłatwiej zarządzać zadaniami w firmie?
Większość polskich firm korzysta z pakietu Microsoft Office - w tym coraz częściej z jego najnowszej odsłony Office 365. Mało kto jednak zdaje... Czytaj więcej...
Co to jest system CRM? Rodzaje i przykłady rozwiązań do zarządzania relacjami z klientami
O systemach CRM wiele się mówi i pisze, jednak nie zawsze tylko i wyłącznie prawdę. Zastosowanie oprogramowania tej klasy w biznesie jest bowiem... Czytaj więcej...
Jakim systemem wspierać Zarządzanie przez Cele (MBO)?
Proces Zarządzania przez Cele (MbO – Management by Objectives) mimo, że de facto kończy się oceną realizacji celów, różni się od Oceny... Czytaj więcej...


Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Mautic's mPower Focus - czyli jak przykuć uwagę czytelników na stronie WWW?
Prowadząc firmową stronę internetową często zależy nam na wyeksponowaniu jej określonego fragmentu (np. formularza kontaktowego, oferty czy... Czytaj więcej...
Jak napisać dobry artykuł na stronę WWW? - 15 praktycznych zasad
W tradycyjnym ujęciu (np. w prasie) za dobry artykuł uważa się taki, który zainteresuje czytelnika, zachęci go do zapoznania się z innymi... Czytaj więcej...
Jak zmusić Google do szybkiej indeksacji strony?
Często zależy nam, aby nowo napisany artykuł na naszej stronie internetowej stał się szybko dostępny w wynikach wyszukiwania Google. Aby było... Czytaj więcej...
Jak przenieść domenę internetową do innego (tańszego) operatora?
Za domenę internetową nie warto przepłacać. To jedynie adres naszej witryny, który będzie działał tak samo dobrze zarówno w abonamencie za 1... Czytaj więcej...
WebWave CMS - najlepszy darmowy kreator stron WWW?
Jeszcze 10 lat temu zbudowanie funkcjonalnej strony internetowej wymagało znajomości języka HTML, PHP czy JavaScript. Dziś jest to banalnie... Czytaj więcej...