Uruchamiając w internecie stronę internetową, platformę usługową, portal czy bloga, stajemy przed koniecznością rejestracji domeny internetowej, pod którą nasz produkt będzie dostępny w sieci. Miejsc, w których domenę można zarejestrować jest wiele, a większość z nich pozwala na jej łatwy i szybki zakup. To, gdzie wykupimy naszą domenę nie jest jednak bez znaczenia - w zależności od usługodawcy, cena rejestracji i odnowienia tej samej domeny może się bardzo różnić, a wybór najtańszego dostawcy w ciągu kilku lat może nam przynieść znaczne oszczędności. Sprawdźmy, gdzie wykupić domenę tak, aby nie przepłacić.

Cena rejestracji domeny, a cena jej odnowienia

Wielu dostawców kusi klientów możliwością rejestracji domeny (zazwyczaj .pl, .com.pl, .eu bądź regionalnej) za darmo bądź za symboliczną złotówkę. Jaki mają w tym interes? A no taki, że po okresie promocyjnym (czyli najczęściej po jednym roku) za coroczne odnowienie domeny zapłacimy znacznie więcej niż u konkurencji, która nie oferuje rejestracji domen "za friko".

Wykupując domenę należy pamiętać, że cena jej rejestracji jest bardzo rzadko równa cenie jej odnowienia. Decydując się na konkretnego dostawcę, sprawdźmy więc obie ceny - aby po roku nie być zaskoczonym wartościami na fakturze wystawionej za odnowienie domeny.

Niska cena odnowienia oczywiście nie musi jednak być jedynym kryterium wyboru dostawcy domeny internetowej. Z promocyjnych cen rejestracji domen jak najbardziej warto korzystać - przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków zarejestrowaną domenę można w dowolnym momencie przetransferować do innego dostawcy (i płacić mniej za jej odnowienie). No właśnie - w większości przypadków. Zdarza się bowiem i tak, że rejestrując domenę, zobowiązujemy się do jej odnawiania przez jakiś czas u konkretnego usługodawcy (a w takim przypadku transfer domeny przestaje być opłacalny).

Porównanie cen rejestracji i odnowienia domen w wybranych serwisach

W poniższej tabelce zaprezentowaliśmy poglądowe, aktualne na dzień publikacji tego artykułu, zestawienie cen rejestracji i odnowienia najpopularniejszych w Polsce rodzajów domen internetowych, u 5 dostawców: dwóch największych krajowych graczy Home.pl i Nazwa.pl, zagranicznego potentata 1and1.pl oraz dwóch mniejszych usługodawców, przekrojowo oferujących najlepsze ceny - Firehost.pl i NajtanszeDomeny.pl. Podane w tabeli ceny są kwotami brutto (zawierającymi 23% podatku VAT), oczywiście w PLN.

Domena
Usługodawca
NajtańszeDomeny.pl Firehost.pl Home.pl Nazwa.pl 1and1.pl
-rejestr.odnow.rejestr. odnow. rejestr. odnow.  rejestr.odnow. rejestr. odnow.
.pl 12,18 72,57 12,00 72,00 0,00 121,77 0,00  123,00  12,18 98,28
.com 43,05 43,05  38,00 44,00 11,07 72,57  24,48  73,80  24,48 61,38
.com.pl 9,84 60,27 12,00 59,00 0,00  121,77  0,00  79,95  8,49  49,08
regionalna
(np. szczecin.pl)
3,69 25,83 brak brak 0,00  35,67   0,00  61,50 brak  brak
.info 43,05 43,05 38,00 44,00 11,07 72,57   18,44 73,80  6,03 61,38 
.eu 24,59 36,89  26,00 36,00 0,00  72,57   0,00 61,50  24,48  61,38 


Gdzie zarejestrować, a gdzie odnowić domenę internetową?

Z powyższego zestawienia wynika, że spośród zaprezentowanych usługodawców, najniższe ceny odnowień najpopularniejszych typów domen internetowych oferują NajtańszeDomeny.pl oraz Firehost.pl (a w przypadku domeny z rozszerzeniem .com.pl - 1and1.pl). Koszt rejestracji domen u tych dostawców również nie jest wysoki - warto więc skorzystać z ich usług (godne polecenia są zwłaszcza NajtańszeDomeny.pl - ze względu na bogaty pakiet usług dodatkowych w cenie).

Rejestrować domeny warto również u dostawców oferujących różnego rodzaju promocje (np. domena za 0 złotych), a następnie po zakończeniu okresu preferencyjnych warunków przetransferować domenę do innego, tańszego dostawcy (godne polecenia są promocje 1and1.pl - pojawiają się regularnie i są bardzo atrakcyjne - np. domena .pl za darmo przez dwa lata, rok darmowego hostingu + domena .pl/.com.pl i inne).

Przeczytaj również:


Wyświetl poprzednie komentarze
 • Krysiak

  Najtańsze domeny są w OVH, nie wiem dlaczego tylko jedna osoba o tym wspomina. Są bezkonkurencyjni i tyle. A w sprawach hostingu polecam atthost ze względu na cenę. Problemów żadnych - mam konto od 7 miesięcy.

 • Mega rozpoznanie na 2016r. ponad 100 rejestratorów

  http://mojeprogramy.com/domeny-mega-rozpoznanie

 • Mateo

  Ja se robilem wszytko w pinmedia.pl BARDZO polecam ta firmę. szybko, fajny kontakt. No i cenowo warto!

 • W http://pl.mfirma.eu/domeny.html domena jest za darmo jeśli kupuje się tam stronę www.

 • Martyna

  Ja polecam https://www.nazwa.pl . Korzystam już od jakiegoś czasu, jestem bardzo zadowolona. Wykupiłam hosting i nie mam zamiaru tego zmieniać. Moja ocena: 6! :)

 • @Martyna, a możesz powiedzieć z czego wynika Twoje zadowolenie? Nazwa.pl nie należy do najtańszych rejestratorów (aczkolwiek z tego co widzę, ceny są znacznie niższe niż jeszcze jakiś czas temu), a przecież jedynym kryterium przy wyborze dostawcy domeny jest cena :)

 • mejka

  W Firehost. Tam trzymam jednocześnie domeny i hosting, wszystko fajnie smiga, wychodzi naprawdę tanio, zarządzanie i support bez żadnych problemów.
  A najlepiej po prostu coś u nich odpalić i na tej podstawie sobie porównać jakość.

 • wigi

  Rejestrując "tanią" domenę można się później zdziwić jak się zobaczy cenę odnowienia. Właśnie często ludzie się na to nacinają. Bo szkoda im np w takim seohost wydać kilka zł a później za kolejny rok poniżej 50 zł zapłacić. Ludzie nie ma nic za darmo ;) Przynajmniej nie na poziomie ;)

 • Kamil

  Ja mam .pl na seohost, bo są najtańsi. Brałem pod uwagę nie tylko koszt pierwszej rejestracji, ale też przedłużenia.

 • Paweł

  @ Piotr Rawski: Nie sądzę, że Martyna jest realną osobą ;)
  A jeśli nawet to raczej niemyślącą :p
  nazwa.pl to syf

Dodaj komentarz
Jak przenieść domenę internetową do innego (tańszego) operatora?
Za domenę internetową nie warto przepłacać. To jedynie adres naszej witryny, który będzie działał tak samo dobrze zarówno w abonamencie za 1... Czytaj więcej...
Jak skutecznie analizować zachowanie użytkowników na stronie WWW?
Strona WWW (rozumiana również jako serwis internetowy) może, a wręcz powinna być dla firmy źródłem ogromnych korzyści - zarówno... Czytaj więcej...
Najlepsze kreatory stron WWW 2017 - porównanie
Wykorzystanie kreatora stron WWW jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na nowoczesną i funkcjonalną witrynę internetową. Dodatkowo, jeśli... Czytaj więcej...


Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Cała prawda o SEO - czy warto w nie inwestować?
Każdemu posiadaczowi strony internetowej zależy na tym, aby była ona prezentowana w wynikach wyszukiwania Google jak najwyżej - najlepiej na... Czytaj więcej...
Oszustwa domenowe: Domain Service Notice
W dzisiejszych czasach, każda strona internetowa może stać się celem ataków cyberprzestępców. I to niezależnie czy mowa o dużej stronie... Czytaj więcej...
Najlepsze kreatory stron WWW 2017 - porównanie
Wykorzystanie kreatora stron WWW jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na nowoczesną i funkcjonalną witrynę internetową. Dodatkowo, jeśli... Czytaj więcej...
Mautic's mPower Focus - czyli jak przykuć uwagę czytelników na stronie WWW?
Prowadząc firmową stronę internetową często zależy nam na wyeksponowaniu jej określonego fragmentu (np. formularza kontaktowego, oferty czy... Czytaj więcej...
Jak założyć firmową stronę internetową (najtaniej)?
Jeśli nie ma Cię w internecie - nie istniejesz. Tak głosi prawo współczesnego marketingu. Aby świat mógł dostrzec Ciebie bądź Twoje... Czytaj więcej...