W okresie wakacyjnym wielu firmom (tj. ich menedżerom) szczególnie doskwiera problem zarządzania urlopami pracowników. Nie jest to jednak kłopot wyłącznie sezonowy - wolne zdarza się nam przecież brać również o innych porach roku. Jak poukładać urlopy w taki sposób, aby mimo zwolnień firma była zdolna efektywnie realizować swoją działalność operacyjną? W zarządzaniu kalendarzem urlopów pomogą darmowe systemy HRM / Leave Management.

Co potrafią systemy do zarządzania urlopami?

Systemy do zarządzania urlopami (Leave Management Systems) najczęściej wchodzą w skład większych pakietów HRMS (Human Resources Management Systems) - systemów do zarządzania zasobami ludzkimi. Nie jest to jednak regułą - na rynku można również znaleźć wyspecjalizowane, samodzielne oprogramowanie urlopowe.

Generalnie, nadrzędnym zadaniem Leave Management Systems jest obsługa wniosków urlopowych - tj. możliwość ich tworzenia przez pracowników (planowanie urlopu), a następnie weryfikacja, akceptacja bądź odrzucenie przez przełożonych.

Podstawowe zalety stosowania oprogramowania do zarządzania urlopami to:

 • automatyczny obieg wniosków urlopowych,
 • szybki przepływ informacji o urlopach w firmie + dostęp do informacji o urlopach własnych i innych pracowników w danym okresie,
 • gromadzenie wszelkich danych o urlopach w systemie - zarówno zaakceptowanych, jak i odrzuconych (dotyczy to urlopów planowanych i archiwalnych),
 • ułatwienie procesu akceptacji wniosków urlopowych dzięki kompletowi danych o dotychczasowych urlopach pracownika oraz urlopach innych osób,
 • obsługa urlopów i zwolnień różnego typu (np. urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie itp.),
 • przejrzysty sposób prezentacji danych o urlopach - np. w formie kalendarza bądź raportu.

Najlepsze darmowe systemy do zarządzania urlopami pracowników

Wykorzystywanie systemów do zarządzania urlopami pracowników rozwiązuje szereg problemów kadrowych każdej firmy - warto zatem z nich korzystać, zwłaszcza, że na rynku można znaleźć kilka wartościowych, darmowych rozwiązań tego typu. Zaprezentowane poniżej systemy są dostępne bezpłatnie i nie są obarczone żadnymi limitami jeśli chodzi o liczbę użytkowników czy przesyłanych wniosków.

1. Jorani Leave Management System

Jorani to młody, opensource'owy i w 100% darmowy system do zarządzania urlopami, stworzony przez francuskiego programistę Benjamina Baleta. Jego siłą jest specjalizacja - Jorani został zaprojektowany jako Leave Management System i posiada funkcje tylko i wyłącznie typowe dla oprogramowania tej klasy. Dzięki temu jego interfejs jest przejrzysty i nie przytłacza nadmiarem opcji. Główną funkcją systemu jest automatyzacja obiegu wniosków urlopowych w firmie - od momentu ich złożenia przez pracownika, aż do akceptacji przez przełożonego, a także ewidencji nadgodzin.

System wyposażono w przyjazny dla oka i wygodny w użyciu kalendarz urlopów, pozwalający na szybki podgląd zwolnień - zarówno własnych (w ujęciu indywidualnym), jak i innych pracowników (w ujęciu zbiorczym) - z uwzględnieniem różnych działów firmy. Z punktu widzenia raportowania urlopów, istotne jest, że prezentowane w systemie dane można eksportować do formatu obsługiwanego przez popularne arkusze kalkulacyjne - w tym MS Excel. Sporą wadą Jorani jest natomiast fakt, iż system ten nie jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Informację o tym jak pobrać, zainstalować i skonfigurować Jorani można znaleźć na oficjalnej stronie projektu - jorani.org. Można tam ponadto zapoznać się z demo systemu.

2. Orange HRM

OrangeHRM jest uznanym, opensource'owym systemem do kompleksowego zarządzania pracownikami w firmie. Wśród jego licznych funkcji (o których więcej pisałem m.in. tutaj) znajdziemy moduł Leave Management - służący do ewidencjonowania zwolnień i urlopów. Podobnie jak w przypadku Jorani, za jego pomocą pracownicy z powodzeniem wystosują do przełożonego wniosek urlopowy, podlegający jego akceptacji. Wadą modułu Leave Management OrangeHRM w stosunku do opisanego wcześniej systemu jest jednak brak kalendarza urlopów - urlopy i zwolnienia można przeglądać wyłącznie w formie listy, co jest zdecydowanie mniej wygodne.

Atutem OrangeHRM jako systemu do zarządzania urlopami są spore możliwości konfiguracyjne, zestaw dashboardów, a także prosty kreator raportów. System wart jest polecenia przede wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy są zainteresowani również innymi jego funkcjami, jak np. rekrutacja czy zarządzanie kompetencjami pracowników.

Na stronie opensource.demo.orangehrm.com można przetestować działanie systemu. OrangeHRM można natomiast pobrać z tej lokalizacji: opensource.demo.orangehrm.com.

3. FreeHR

Jorani oraz OrangeHRM to systemy, które wymagają pobrania i instalacji na własnym serwerze. Zupełnie inaczej funkcjonuje FreeHR - system typu SaaS (Software as a Service), dostępny bezpośrednio w internecie. Aby z niego korzystać, wystarczy zarejestrować się na stronie freehr.com i skonfigurować swoje konto. Używanie FreeHR jest darmowe - nie wiąże się z żadnymi opłatami, niezależnie od liczby użytkowników czy też ilości wprowadzanych danych (producent systemu utrzymuje się z wyświetlanych reklam oraz odpłatnego wsparcia technicznego i modułów dodatkowych).

Co potrafi FreeHR? Wspiera obieg wniosków urlopowych, pozwala na ewidencję zwolnień oraz chorób (w formie listy i kalendarza - zarówno własnego, jak i współpracowników), zarządzanie zadaniami oraz raportowanie. Niestety, jego interfejs prezentuje się dość topornie, co w połączeniu z brakiem polskiej wersji językowej nieco utrudnia obsługę systemu.

Przeczytaj również:


 • Hi,

  Thank you very much for this article. Open source projects exist because of the voluntary work of many people. If you want to see Jorani translated into polish, you can join the translation team here : https://www.transifex.com/jorani/jorani/ it is very easy to contribute.

  Benjamin

 • Hello Benjamin!
  It is good to see you here. I will do my best to help you with a Polish translation and I hope our readers will also do so :) You are doing a great job with Jorani!

 • Kamil

  Witam! Obecnie wyszedł nowy system online służący do zarządzania wnioskami i urlopami w firmie https://newhr24.pl . Być może zainteresuje to osoby poszukujące podobnych rozwiązań na polskim rynku. W najbliższym czasie ma zostać on rozbudowany o funkcje ewidencji czasu pracy, rozliczania delegacji oraz wymiany e-dokumentów w firmie. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

 • Zarządzanie projektami i zasobami wtorek, 03, kwiecień 2018

  Serwis należy do tej grupy usług, które bardzo cenią konsumenci, a za którymi - delikatnie mówiąc - nie przepadają producenci i dystrybutorzy. Wszystko za sprawą SLA (Service Level...

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 12, kwiecień 2014

  Każdy z nas z pewnością nie raz miał wrażenie, jakby czas w pracy biegł szybciej - bo choć staramy się sumiennie wykonywać swoje obowiązki, na wszystkie nigdy go nie wystarcza. Ponadto, są...

 • Zarządzanie projektami i zasobami sobota, 19, wrzesień 2015

  Spotykam się czasem z pomysłem przechowywania firmowych plików (takich jak dokumenty, materiały projektowe czy raporty) na dysku internetowym, takim jak Google Drive. Pomysł wydaje się być...

 • Zarządzanie projektami i zasobami niedziela, 04, wrzesień 2016

  Natłok zadań może przyprawić o ból głowy każdego. Aby sobie z nimi poradzić, planujemy swoją pracę, zapisując najważniejsze sprawy do załatwienia, przyklejamy kolorowe karteczki czy też...Piotr Rawski
Analityk Biznesowy, Project Manager. Entuzjasta rozwiązań IT dla biznesu.

Doradzam, optymalizuję procesy biznesowe i dobieram oprogramowanie do indywidualnych potrzeb. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność Twojej firmy.
-> kontakt i współpraca

Zapraszam również na mój nowy blog: piotrrawski.pl

Również na stronie: